Norsk Skogkatt iFokus

Norsk Skogkatt

Etikett: 20-kattklubbar
Läst 1348 ggr
Restless
0

Till Skogkattslingans medlemmar

Jag har alltid sagt att det skulle funka ypperligt att ha arrangemang på den här sidan Sverige inom Skogkattslingan och nu har vi chansen att visa att det finns engagemang här också!

I höst har vi årets KM inplanerat i Mölndal och till det behöver vi frivilliga som ställer upp och hjälper till, så klart! Inga problem att ha ännu fler aktiviteter såvida det finns intresse…

Hade tänkt ha enkätfrågor, men antingen är denna funktion borttagen eller också syns de inte i min webläsare, så jag ställer dem rakt uppochner istället:
Vill ni medlemmar i Skogkattslingan ha fler aktiviteter i t ex Väst/syd eller andra delar av landet?!
1. Ja vad skoj - jag ställer gärna upp och hjälper till
2. Jag kommer gärna om jag kan, men hinner/vill inte hjälpa till
3. Jag har inget intresse av aktiviteter av något slag

Får passa på att påminna om sommarfesten på lördag också… En bra chans att diskutera Skogkattslingan samt planera lite inför KM:et. Dessutom hoppas vi ha en trevlig eftermiddag ute i solen (?!) med god mat tillsammans med kattfolk!

Mylingens
0
#1

Jag säger 1. Och visst hade det varit roligt med fler aktiviteter längre ner mot syd, det hade vi tacksamt tagit emot.

Vi bor visserligen en bit ifrån, längst nere i skåne, men där är kanske alltid något som vi kan hjälpa till med ändå. Låter jätteroligt att det ska bli KM i Mölndal, ser fram emot det! //Kaisa

Kronängens
0
#2

Jag svarar också 1, men är rätt ny i "kattvärlden" så jag vet kanske inte alltid vad jag kan hjälpa till med.  Men, jag hjälper gärna till om det behövs, så att alla aktiviteter inte alltid måste vara runt Stockholm.

Fairyhearts
0
#3

Jag svarar också 1) I den mån man kan eftersom det beror på hur långt ifrån och när aktiviteten blir. Bor ju på sydöstsidan men ska verkligen försöka var till hjälp.
/Marie

Snusan
0
#4

Ställer gärna upp här på västsidan Skrattande

MVH/Suzan

SpinE
0
#5

Vi hör väl till både öst och väst :)
Därför kan det vara svårt att ställa upp och hjälpa till innan. Men under pågående aktivitet är det ju klart att vi gärna ställer upp.

LittleL
0
#6

Svarar 1, tycker att det hade varit toppen om det blev fler aktiviteter neråt i landet. Bor själv i Västra Götaland/Borås. Hjälper gärna till. /Sylvia

SChamuels
0
#7

Alternativ1.Ställer mer än gärna upp.Bor i Nordvästra Skåne/Susann

Restless
0
#8

Skoj att det finns engagerade ena! Allas hjälp behövs! Kan vara bra att veta att inget arrangeras om inget föreslås… Vi kan inte gissa vad folk är intresserade av ;)

Kan tillägga att om man vill hjälpa till på KM:et och inte kan komma på lördag så går det så klart bra att meddela via PM, mail eller telefon :)

Mindfields
0
#9

Jag hjälper gärna till vid KM i November!

Zygots
0
#10

Svarar 1.

Du säger arrangemang, kan du ge exempel på vad för arrangemang man haft i andra delar av Sverige (Stockholm?)

Föreläsningar efterlyser jag, genetik är aldrig fel och HCM är ett "hett" ämne. 

//Annika

Humletassens
0
#11

Svar 1.

Vi Humletassar hjälper gärna till.

//Henrik & Heli

Rhapsody
0
#12

Jag svarar också 1. Jättekul med KM och jag ställer gärna upp.Kan tyvärr inte dyka upp på festen på lördag, men det blir nog fler tillfällen./Lena

LittleL
0
#13

#8 Föreläsningar vill jag gärna se mer av, av alla de slag som rör skogkatter. Genetikkurs hade varit toppen!! /Sylvia

Mulan
0
#14

#10 Om du går in på Skogkattslingans hemsida och klickar på Aktiviteter och På gång så ser du längst ner en sammanfattning av de aktiviteter som utförts de senaste åren.

Jätteroligt att så många vill hjälpa till, det behövs!

mvh Malin

ingela-anthon
0
#15

Svar 1. Trevligt med KM och hjälper gärna till.

Positivt och bra med fler aktiviteter på Västkusten.

Mvh, Ingela

maximus
0
#16

Hej

jag hjälper gärna till 

är det någon som vet vilket datum KM ska gå ?

vill ju boka boende

mvh Annette

WesthKiowas
0
#17

Nr 1: Klart att jag hjälper till om jag kan!

Mvh Camilla Glad

Besök gärna min hemsida S*WesthKiowa's Norska Skogkatter

Kattungar planeras!

ingela-anthon
0
#18

# 16

Lördag den 3 november Folkets Hus i Mölndal.

Mvh, Ingela

Jotta
0
#19

Inbjudan till Skogkattmästerskapet finns i sin helhet här. Ta nu tillfället i akt att planera inför mästerskapet hemma hos Ulrica på sommarfesten imorgon, samtidigt som ni umgås och har trevligt. Hoppas verkligen att ni får bättre väder än vad prognosen anger!

P.S. Ni som bor i Göteborgsområdet får gärna granska vägbeskrivningen och meddela mig om något i den är fel eller borde förtydligas. Det är en utmaning att skriva en beskrivning från Stockholm när man aldrig har varit i Mölndal.
Förvånad

Humletassens
0
#20

Folketshus i Mölndal är ju ingen höjdarlokal, det fanns ingen annan???