Norsk Skogkatt iFokus

Norsk Skogkatt

Etikett: 03-avel-genetik-uppfödning
Läst 744 ggr
Sandra76
0

Att vara eller icke vara uppfödare?

Jag måste bara skriva av mig. Blev lite nyfiken också (F´låt)

Tyckte faktiskt att det var lite skrämmande att se Aliosha´s poll där mer än en tredjedel är uppfödare.

Tror inte att ni uppfödare ska komma och bita mig, men man blir faktiskt lite spak på att lämna kommentarer. Jag är ingen expert, men ibland vill man ju säga sitt.

Sedan blev jag lite fundersam. Det finns de som har ett stamnamn, men inte fött upp någon kull ännu, hur röstade ni?

(Har nog missat läsa en del,har försökt hänga med iallafall)

Malin1
0
#1

men att det är så olika folk här så kan man dra nytta av varandras erfarenheter :))
på det viset är det väldigt roligt, och jag tycker inte att du ska va rädd att lämna kommentarer eller ställa frågor. :)))

hur annars ska man lära sig mer om skogisen och katter i allmänhet?:)))

Froydis
0
#2

Det betyr ikke at du vet mindre enn dem som har oppdrett fordi om du ikke oppdretter selv!!! Rasestandard og dette å se katten slik den skal være er erfaringer du godt kan tillegne deg uten å ha kattunger selv.. så bare si det du mener du..

SKOGSGLIMTAN
0
#3

Själv är jag inte uppfödare, men haft katt dock inte skogkatt,sedan jag var mkt liten, och hela vår familj har vi alla katter med olika raser. Jag ser detta forum som en stor tillgång att få lära mig mer om utställning, uppfödning och framför allt om skogkatten, så jag tycker det bara är bra att det finns så många trevliga och kunniga seriösa uppfödare som svarar på mina frågor. Jag ser Er som en stor tillgång att få lära mig mera om skogkatten.

Mvh/Eva-Helen

Belgarion
0
#4

Jag tycker att man ska föda upp en kull innan och se om det blir något bra resultat innan man ansöker om ett stamnamn. Jag tycker att det är lite skrämande med alla så kallade uppfödare, som igentligen inte vet ett dyft.

Jag har tillochmed träffat på så kallade bra uppfödare som inte vet hur längen en hona går med ungar. "jag ser väl ner det börjar" får jag till svar. Det här gäller igentligen alla uppfödare på alla sorsters djur.

Ett uppfödar certiferkat vore kanske inte fel. Lite kurser och prov. Man sållar inteminstonde bort idioter.

Theernligans
0
#5

Hej ! Jag har stamnamn men EJ tagit kull , jag satt i svaret  EJ uppfödare ,

men har haft katt i 14 år och har då både huskatt där starta jag mitt katt intresse , har Helig Birma och Skogkatt

 fast jag inte tagit kull så hoppas jag att jag kan "  tillräckligt ändå om mina raser " 

Ställer ut både Birma & Skogkatterna

 som en skrev i det andra inlägget , man kan vara duktig på sina raser utan att vara  uppfödare och man kan ha super fina katter

men man ser detta forumet är visst mest uppfödare men vi är några som inte är uppfödare Skrattande

SillyZones
0
#6

#4 Nu förstår jag inte riktigt hur du menar. Föda upp en kull innan man tar stamnamn? Varför? Är man mindre ansvarig inför rasen, sina katter och sina kattungeköpare bara för att man inte har stamnamn? Är det okej att vara okunnig då? Det tycker ju inte jag.

Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

Mylingens
0
#7

#4 Alla tänker vi förståss olika men jag skulle hellre vilja kunna ge mina kattungar ett stamnamn när det väl är dags. Jag förstår inte riktigt ditt tankesätt där att man ska se om det blir ett bra resultat först innan man ansöker om stamnamn. Du är ju lika mycket uppfödare som de som har stamnamn när du tar en kull och du är lika ansvarig för resultatet. Alla är vi nya i början med eller utan stamnamn. Men detta är min personliga åsikt. //Kaisa

Seerath
0
#8

#4 Jag har stamnamn utan att ha fått första kullen ännu och ser inget problem med det. Det är väl bra att man är väl förberedd? Du uttryckte dig lite konstigt. :/

Sen håller jag med om att man borde se till att lära sig åtminstone grundläggande innan första kullen.

SillyZones
0
#9

Jag tycker faktiskt tvärtom att stamnamn ska vara obligatoriskt för att få registrera kull. Då kanske man styr upp litet mera hipp som happ avel, där någon tar en kull på sin hona bara för att det är gulligt med kattungar. Jag tycker att man ska litet mera kött på benen än så innan man tar en kull. Man ska ju åtminstone veta hur en skogkatt ska se ut… Och alla andra bitar i aveln som är minst lika viktig! Ingen kan ju vara fullärd, men grunderna ska man väl ha i alla fall. Nu finns det säkert de som halshugger mig fö detta, men ok. Jag står för detSkrattande Har för mig att IDP inte tillåter registreringar utan stamnamn?

Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

Garpe
0
#10

Hej!
Jag har varit uppfödare i 5 år och fött upp 9 kullar.  Min erfarenhet är att ju mer man lär sig, ju svårare blir det!
Det finns så många olika saker att ta hänsyn till, dels att avelsdjuren ska vara goda reprensetanter för rasen, men även hälsoaspekten, temperament och stamtavlor påverkar.
Jag välkomnar absolut nya uppfödare, men skräms ibland av oerfarna uppfödare som tycker detta är jättekul och parar allt de har för att sedan sitta med många osålda kattungar som man sedan rear på blocket… Ingen tjänar på det, varken uppfödarna eller katterna (och då menar jag inte i pengar).
Jag tycker det är bra om Sveraks tanke på uppfödar certifiering kommer till stånd för att göra uppfödarna medvetna om vidden av att vara uppfödare. Kunskap är aldrig svår att bära.
Jag vill också mana till en viss försiktighetsprincip när man vill börja som uppfödare. Att man börjar med en kull och se och lär… det finns många grund att stöta på… och många frågeställningar som dyker up på vägen som man måste lösa.
Ingen är expert från början, ta det försiktigt och ha gärna kontakt med en "mentor" för råd och stöd. Visst finns det de som har tur och skicklighet från början och allt går som en dans, med det finns också mycket som faktiskt kan gå fel.

Fairyhearts
0
#11

Jag håller med vad en del har skrivit om stamnamn. Jag tycker det är positivt att ha det från början.
Sen känns det som att en kull inte säger så mycket om resultatet var bra eller inte, en kull säger ju inte mycket om man "lyckats" som uppfödare. Det tar nog många kullar innan man känner att det ger något extra. Förhoppningen är väl att föra Skogkatten och rasen vidare i positiv anda. Min gissning i alla fall.

Precis som #10 skriver så blir det nog svårare med tiden eller rättare sagt man kanske blir mer kräsen.
Välkomnar också Sveraks idé om Diplomerade uppfödare. Eftersom den kommer vara frivillig så väljer man ju det själv, superbra.
Välkomnar absolut nya uppfödadere och räknar mig själv dit många kullar till. Det bästa är att ha en Mentor eller flera.
/Marie

SpinE
0
#12

Jag kryssade för uppfödare då jag har ett stamnamn sedan 2005 och har/har haft 4 kullar. Detta till trots så har jag svårt för att kalla mig uppfödare men det är nog just det att hur mycket jag än läser på, går på föredrag, talar med mina mentorer så krävs det lärdom i det praktiska (dräktig hona, födsel, kattungars uppväxt, försäljning och därmed människokännedom mm)!

Välkomnar Sveraks utbildning och önskar dem lycka till som går "provkursen"!

#11 Du har nog rätt att man kanske blir mer "kräsen" i takt med tid och ökad egen förmåga att "se" skogkatten. Ännu mer viktigt att tänka sig för vad man gör alltså…/Gunilla

SChamuels
0
#13

#4.

Jag ser verkligen inget fel i att först vara duktigt påläst och sen ta stamnamn och kull.