
Välkommen våren!!!


Lyckliga du! Här kom vintern sent och lär väl stanna ett bra tag (Eskilstuna). Tycker alla årstiderna har börjat bli rejält förskjutna de senaste åren.
Bodde en tid i Skåne och upptäckte då två saker; hugaligen vad det blåser genom märg och ben under vintern och fantastiskt med den tidiga våren!!
//Monica

Mmm Men jag vågar inte riktigt lita på den numera(våren alltså) som du säger så har vintern förskjutits lite. Först fick vi ingen sen har den bara kommit och gått. Men det ÄR betydligt ljusare nu och bara det känns otroligt skönt.

Här i Bergen har snödropparna också tittat fram och det är varmare och soligare. Katterna är piggare och vill ut på balkongen och jaga flugor hela tiden.

#0+#1, vilka härliga bilder…jag längtar efter våren nu och vill att snön ska försvinna och att strecket på termometern ska stiga lite….

Jag vill också ha vår.
Hoppas mina vårblommor har överlevt vintern. Eftersom vintern kom sent och det var så pass varmt som det var i november, december så hade mina vårlökar börjat vakna. Hoppas dom inte har frusit ihjäl.
//Ann-Christine i Falun


# 0
Oh Jösses så varm ihjärtat jag blev av att se att det finns lite vår,
Tänk så skönt det ska bli att känna lite värme,sitta ute o fika,se katterna ligga och gotta sig i vårvärmen….huu,nu blev jag visst lite lyrisk=))))
Åååå jag vill ha vår här också nu, min absoluta favoritårstid jag bara ÄÄÄÄääälskar våren 

# 10 Å vad hä ligt för dom att kunna gå ut.
Jag saknar verkligen mitt gamla hus för katternas skull, där fans stora rastgårdar dom kunde vara i.Nu bor jag i lägenhet med antagligen världens minsta balkong …..tycker synd om mina missar men jag får promenera med dom i koppel i stället 

Här i Stockholm är det ett underbart vårväder idag. Strålande sol, endast lite fjädermoln på himlen och runt 0 gradigt… Synd att man måste sitta och jobba…

IDAG kom våren till Motala!! Fågelkvitter, solsken & man blev varm på ryggen i vinterjackan… Buskarna mot husväggen har stora fina knoppar… HÄRLIGT eller hur?
/Mia


Kristin håll ut!!! Den kommer snart till dig med.
Ska bara säga att jag har varit på utställning hela denna fina dagen det är synd och skam nästan. Idag har vi haft 8-10 grader i Skåne. SOL och jätteskönt. Koltrastarna sjunger här i skåne mmmmm

Vänta ni … i mitten på april måste ni ha kanonväder i skåne för då kommer viiiiiii. Längtar som bara den ned till er. Skåne ha en liten speciel plats i mitt hjärta, när jag/vi var unga var vi ganska mycket i Lund och Malmö… sedan så gifte vi oss i Malmö 1984.
Vinterhälsningar från Runsvik mitt i Sverige.
Åååh vad härligt med vårblommor! Idag har ví faktiskt haft sol och värme även i Stockholm…äntligen!
*** Sissi Johansson - S*Tam-Trion's ***
