
Fråga??
Hej.
Jo det är så här att jag har en skogis hona Rödtabby-vit, så då undrar jag vad är de bästa färgerna och para henne med sen när hon har åldern inne? Vore kul och vet lite förslag.
kramar Maria och Glori*

Hur menar du? Undrar du vad du kan få för färgutfall?
//Annika
Det beror ju på vad du vill ha fram. Själv tycker jag dock att färgen är det minst viktiga i sökandet efter lämplig hane.

Hej, vad jag lärt mej och lst mej till så ska man inte stirra sej blind på färgen utan mer på typ och stamtavlorna, att dom passar. styrkor och svagheter på katterna.
när det gäller fäger så kan du se olika färgkombinationer på min hemsida, under info finns en knapp (färhshema) där ser du vilken färg kattungarna får i olika parningar.
/Linda

Skogisen har ingen färgbedömning så det är bättre att titta på typ och stamtavla och sen så om du gillar nån speciella färg så kan du låta det påverka lite om du har flera bra att välja mellan.
Eller har jag missuppfattat vad du menade?

Om du inte parar henne med en röd/cream (vilket gör att du bara får rött ev cream om hon ber dilution) så vad jag fattat blir de ju typ bara sköldpaddsfärgade honor efter en röd hona oavsätt vad man parar med???
Men du ska ta en hane som kompliterar din hona där de kan bli fina sociala ungar :) Men en bra stamtavla :)

Oki. Ja menar alla möjliga saker. kan inte te hundra om skogisar å så. så därför vill ja veta allt möjligt.
Hur skulle de bli om jag skulle para henne med en blå-vit katt hane??
Kram maria*
(Tack för alla svaren)
Du kan titta på den här sidan som Seerath härinne har gjort. En lathund för den som inte kan färggenetik.
http//:genetik.seerath.se
Mvh Susanna
Susanna
http://genetik.seerath.se ska det vara
Susanna

Tack så mycke. Är inte så lätt när man är helt ny inom rasen.
Kram Maria*