Norsk Skogkatt iFokus

Norsk Skogkatt

Etikett18-tävlingar-och-lekar
Läst 231 ggr
Margona
0

Måste operera

Det här har ju inte med katter att göra men är frustrerad över min blivande operation av mitt knä. Var igår till en knäspecialist med mitt onda knä, då fick jag det trista beskedet att de är tvungna att sy ihop hela min trasiga menisk eller kanske ta bort den helt. De måste även göra något med korsbandet. Hur ska jag ha tid med detta. Ledsen

Frostvikarna
0
#1

oj då! Vad jobbigt Margona, men de är duktiga på knän och jag tror det blir bra. Kram Gisela

Lo-Looks
0
#2

Den 21 nov -06 var jag med om en ridolycka. Sluta med brått på armen precis under kulan i axeln, dessutom var det brått på kulan och helt ur läge. Det vart operation med platta o skruvar. Sluta med att jag än idag inte kan göra något med min högra hand eller arm. Då någon nerv är skadad eller kläm. Det kan ta 3-4 mån att bli bra, om det inte är skadat. Däremot så såg axeln och bråttet bra ut. Detta kom ju då man skulle fixa till jul och med barn på 6 och 7 år som skulle skjutsas och hämtas i skolan. De villa pyssla, baka osv. Men jag kunde inte. De fick hjälpa mig. 5 st kattungar som det var fullfart på. Det var verkligen inte ett bra tillfälle att bli så här, men det är bara att acceptera och försöka se framåt och det kunde ha gått mycket värre. Men jag har deppat ihop många gånger..och kommer säkert deppa ihop mera, för än är det ju inte över.

Visst känns det skit för dig nu och du får tycka synd om dig, men när det är över så kommer du att vara säkert på bena fortare än du tror. De låter en inte ligga på sjukan, de kör upp digFlört . Och du fixar detta, hur jävligt det känns och är. Och skriv av dig..det försöker jag göra. Fast det blir på min lilla bärbara, för jag kan inte skriva för hand längre. Det går lättare med datorn, men det blir fel, vänsternäven missar ibland.

Lycka till!!!Glad

Margona
0
#3

#2 Jag tycker inte synd om mig själv längre efter jag läste om dig och din ridolycka. Min oeration är ju ingen jätte stor grej men den kommer som sagt på fel tid.

Men även det får väll ordna sig. Det är så typiskt att de måste göra det när man har som mest att göra med skolan. Jag har tentor och seminarium i mängder under februari.

Hoppas din arm blir bra och krya på dig!

Margona

Sagolika
0
#4

Det är så trist att ha ont och det kommer alltid olägligt! Ledsen

Krya på er båda två!

mvh Nina

Lo-Looks
0
#5

Men det är ju typisk när du har fullt upp med plugg. Men hoppas det löser sig för dig, så du inte kommer efter och missar saker som är viktig.

Lycka till med operation och pluggand!!!

Margona
0
#6

Tack, jag tror dock det löser sig med plugget eftersom tentan är den 17/2. Jag fick brev från Karolinksa idag och fick tid för operation den 28 februari. Det är tur att jag lyckades övertala dem att få göra det med lokalbedövning. Det går fortare och man slipper bli drogad. Det tar tydligen bara några timmar, så nu ser det lite ljusare ut. Men jag får väll stå ut med kryckor ett par veckor. Det är lite tråkigt att man inte kan träna för fullt i några månader.

EddaM
0
#7

Vad tråkigt för dig, hoppas att snart blir bra.

Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!

S*Luddhuvet´z