Ibland vill man bara gråta...UPPDATERAT
Hej!
Jag är så totalt nere idag alltså. Jag vet inte om man ska berätta sånt här, men det är inget som är smittosamt eller typ vanvård.
Jag är totalt slutkörd. Vår ena katt har sedan vi fick hem henne i Oktober haft ständig diarré. Vi har såklart varit hos veterinären vid flertal tillfällen och fått både det ena och det andra. Det är inget smittsamt då hon hade det med sig och ingen av dom andra fått det under dessa månaderna. Från början var det diarré och nu är dte brunt vatten. Hon har fått vara instängd i tvättstugan ett tag nu, men hon trivs bättre på toaletten. Där sitter jag och läser, surfar (Bärbar) osv för att umgås med henne. Vi har fått tagit leverprover, njurprover m.m. som alla är bra. Röntgen visade något svullen tarm, men det beror såklart på att den jobbar konstant. Denna katten har kostat oss snart lika mycket som vi köpte henne för. Det är inte pengarna i sig utan mer tråkigt. Vi skulle absolut lagt hur mycket som helst på henne för mitt mål just nu är att få henne frisk. Allt annat kommer på andra plats.
Min tanke är att det skulle vara något kroniskt? Typ någon tarmsjukdom? Har någon här inne erfarenhet av detta? Varje gång hon fiser så rinner det på golvet. Idag fick vi antibiotika, specialmat och någon kräm som är mot tarmfloran. Nu blir väl jag en dålig uppfödare igen för att jag frågar så mycket, men nu behöver jag hjälp för det känns som att vi sitter fast.
Vet ni vad det jobbigaste är? Jag skulle vilja säga ekonomiskt, men det är faktiskt att hela tiden torka bajs. Jag är så TRÖTT på bajs, bajs och bajs. Varje gång man går in till henne så spinner hon och är så glad….och jag är så ledsen över att inte kunna ge henne den tid hon förtjänar. Jag älskar henne, mitt lilla hjärta!
Karolina!

Åh, vad jobbigt för er. Kan inte komma med något ordentligt tips annat än att hålla ut, till slut brukar veterinärerna komma på en lösning.
/Camilla
Yscha, hoppas du får något bra svar 
Har ni testat Canikur? (antar det)
Det finns ett foder, Hill's Stomeache, som hjälpte min systers förre skogis att bli helt bra i magen efter konstant diarré.
Svar ja det Kan blir kroniskt om man inte får bukt med det i tid.
Styrkekramar!
Detta brukar fixa sig med rätt antibiotika, synd att det gått så lång tid innan du fått det. Det är det enda som hjälper, kan få ge ganska länge också. Diet och sånt hjälper inte vid såna magar, det måste till antibiotika. Förstår att du är trött på bajs, det blir man fort, särskilt sån bajs. om det är rätt medicin kan du snart släppa ut henne, det brukar visa sig fort. Det jag brukar använda är Ampivet, det är helt kanon.

Hejsan Livsnjutars, kolla din brevlåda.
mvh /Johan & Lotta S*Offsides
Johan sajtvärd på Européringen i Fokus

Vissa har ju även fått bukt med krånglande kattmagar med BARF-diet. Rå lammfärs ska visst vara extra skonsamt + lite morotspuré, men det får nog vara i väldigt små doser till en början kanske. Läs lite om det och se om det kan vara något. Tydligen har många katter blivit hjälpta av BARF.
Hoppas det ordnar sig.

Jag kan ge lite råd!
Testa först med Diarsanyl, finns hos veterinären tillsammans med att ge katten skonkost=kokt fisk med kokt potatis/eller kokt ris. Diarsanyl är ngt mer effektiv än Canikur enl. flera jag frågat tidigare.
Om ni nu redan har fått medicin så skulle jag försöka fortsätta med att samtidigt ge denna skonkost, men observera att ge det under kanske en något längre stund då det kan ta lite tid för stackars magen att återkomma. Sedan skulle jag testa SAKTA att övergå igen till torrfodret successivt och hålla koll på hur magen reagerar och hur det ser ut vid lådbesöket =) Ser man att det går åt rätt håll så kan man sakteliga öka på varannan dag med liute mer foder.
Du får gärna fråga mig mera!
Hej Igen!
Tack alla för snabba svar. Vi har fått Flagyl och maten heter Hill´s d/d Venison & Green Pea. Det skulle vara särskilt för katter med näringsallergier.
Nu får vi bara hålla tummarna på att detta hjälper. Nästa sak dom gör bli annars att öppna upp henne och ta tarmbiopsi sa veterinären.
Snälla låt min flicka bli bra i magen snart så jag kan få pussa, hålla och gosa med henne utan kladd:)
Karolina!

Det finns också s.k veterinärsfoder som jag kan rekommendera. Eukanuba Vet. Intestinal ger jag 10 av 10 möjliga! Den måste man oftast beställa dock!
Annars har du ju Specific för magar, Hills I/D för magar, RC Intestinal för magar. Dessa finns hos veterinärer och är skonkost som man kan ge en längre stund utan fara för katten

Om inte Flagylen hjälper så kan man medicinera med kortison också, Prednisolon. Självklart skall man ju veta att kortisonet är rätt metod men en biopsi är ett stoert ingrepp och du kan riskera att katten dör av att bli nersövd. Glöm inte detta! DESSUTOM är det dyrt!

Vilken diagnos ställde veterinären i detta fall?
Blankan… jag tar tacksamt emot all information du ger mig. Jag hoppas dte är okej att jag tar med mig det i bagaget imorgon när vi ska till veterinären och vaccinera några av katterna? Jag vill gärna ha gjort det mesta innan man ska behöva göra stora ingrepp.
Karolina!

Kom på en sak till! =)
Har det tagits några blodprover? De hjälper en långt
Ja, dom har tagit blodprover på levern, njurarna, HB, Diff, vita, röda osv. Alla prover är bra.
Karolina!

Säg bara till så ska jag hjälpa dig med mera info om jag kan. Men var bara försiktig med biopsi för kattens skull. Håll ut, det kan ordna sig utan den.
Diagnosen som ställdes var någon form av allergi tills vidare då vi inväntar svar från avföringsproverna som ska lämnas nästa vecka. Vi ska ta 3 olika på 3 olika dagar. Alltså någon som tagit sånt? Det kommer grus med, men det är kanske okej? När man gjort det på hundarna så har det varit lite lättare…hihi.
Karolina!

Hur mkt svullet var tarmarna då? Tunn eller tjocktarmen. Det är värreom det sitter i tunntarmen än tjocktarmen om jag inte minns helt fel.
Prednisolon var det enda som hjälpte när en av mina katter fick magproblem för några år sedan. Men det kom veterinärerna inte fram till förrän de prövat en massa andra medel utan resultat samt sövt ner henne och gjort både gastroskopi och endoskopi (heter det så?). Idag är hon helt återställd.
Har du förresten testat RCs Hypo allergenic?

Avföringsprov tar man som du säger, tre dagar/tre omgångar på raken. Skriver datum och klocklslag. Grus gör inget enl. vad jag vet iaf.

OM veterinären här stenhårt säker på allergi ska inte jag säga annat men föreslå detta med kortisonet om inget lättare hjälper.
Lättare saker= avmaskning, canikur/diarsanyl, (möjligtvis flagyl)

Vilket foder äter hon nu och vad åt hon innan ni fick ett från veterinären?
Det kan ju vara att hon inte tålt sitt tidigare foder.

Et foder som jag kan rekommendera är Purina pro Plan Delicate och kan ges till alla katter hemma. Finns både till vuxna som små
#18 nej den har vi inte testat. Finns den i vanliga djuraffärer?
#20 Jag ska ta upp det om kortisonet. Ett ingrepp ska bli den sista utvägen. Allt ska testas innan. Jag vägrar göra ingrepp på Snäckan om annat kan hjälpa.
#21 Hon har ätit Royal Canine kittens (Kyckling) och idag fick hon Hill´s d/d Venison & Green Pea, som var för hud och tarmar vid födoämnesallergi.
Saken är den att hon fick Hill´s i/d ett tag och då var hennes mage lite bättre.
RCs Hypo allergenic köper du hos veterinären. Min hona fick det fodret ordinerat för att ev matallergi skulle kunna uteslutas.
Blankan….Diarsanyl är nog något liknande det vi fått av veterinären tror jag. Fast vårt heter Zoolac. När jag läser på nätet om dom olika så har dom samma funktioner.
Har börjat med Zoolac idag också.
Har du spurt oppføderen hennes, om hun var slik da hun bodde der?
Om hub ikke var det, hvilket foder brukte oppføderen å gi henne? Om hun har vært sjuk hele tiden, men ikke innan, så kanskje oppføderen kan hjelpe deg. Det er jo litt konstig om hun var helt frisk før hun kom til deg?
Jeg vet at Specific,har både våt og tørrfoder til katter med for allergi. Jeg brukte det til en katt jeg hadde før, og det fungerte veldig bra
/Ellen

Jag har inga goda råd att ge som du inte redan fått här men jag vill bara säga att jag tänker på dig och lillkissen och hoppas att allt blir bra!!!
Kramar Merlyn

Flagyl, det har jag själv fått ibland. Har en kronisk tarminflammation. Så när det gäller magar så vet jag bara hur det funkar på människor. Kortison äter jag under långa perioder oxå. Men hade det varit en inflammation så hade det synts i blodproverna. Jag önskar dig all lycka till och jag hoppas verkligen att den lilla snart blir frisk. Jag lider verkligen med dig och den lilla, jag vet ju lite själv hur det är eftersom jag har det nästan så varje dag om jag inte proppar i mig Dimor. Så lycka till igen.
*kramar*
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z

Jag har under en längre tid gett min äldsta katt endast BARF, alltså rå föda. Han är en pigg snygging, som gick ner i vikt av BARF ;) o har fått en otroligt glans i pälsen!
Valet av att prova just BARF var för att han har känslig mage.
Man är av naturen väldigt orolig för sina katter, så jag har vid ett par tillfällen försökt ge honom torrfoder, "bara för att" jag trott att han inte fått i sig allt han behöver!
Jag provade vid två tillfällen i somras, Hill's första gången o Nutro andra gången. Det blev det rent ut sagt kattskit av.. överallt o i diarréform. Det är inte roligt, som du säger att torka bajs, för det fastnar överallt o man ser hur de skäms där de halv-sitter-står för de vill inte sitta på "skiten" som sitter fast!
Nu för snart en månad sen ville jag prova James Wellbeloved.. jag har hört att det ska vara fantastiskt, o det är det säkert! Men min kisse tål det nog inte ändå..
Även om Cactus nu mådde bra på BARF så hade vi fått hem en kattunge som kanske behövde lite extra för att tillgodose alla hennes behov.??
Resultatet blev för kastraten blev diarré igen.. (kattungen tålde det bra)
Sköterskan hos veterinären ville att jag skulle prova Hills I/D mat o det kunde jag gå med på.. Köpte både torrfoder o burkmat.. O Cactus blev ännu värre!
Avföringen blev vattningt-ljusbrun på nåt sätt, men jag höll fast vid ID i fyra dagar.. sen insåg jag att detta håller inte..
Jag tog till mig av alla tips jag fått av vänner, provade allt som jag någonsin inte trodde att Cactus skulle äta.. yoghurt (låglaktos), morotspuré, canikur..
Sen började jag koka lammfärs o vit fisk.. o där är vi nu!
Efter 1 vecka på väldigt ensidig kost så har han blivit bättre. Jag har börjat blanda in lite Gormet's perle (de i påsar, otroligt fin mat), lite rå färs, lite kokt äggvita, lite hjärta o lever..
Man måste få dem att tycka om att äta igen :)
Nu blev inlägget väääldigt långt, det var inte meningen! Men jag hoppas ni finner något hos veterinären som kan hjälp er katt, eller finner ett foder som hon tål.
Det finns katter som är allergiska måt något o man få prova sig fram.
Lycka till!
//Malin
Mysko!! Jag undrar vart mitt inlägg tog vägen??? Skrev ett här ( tror jag ) men det är borta!!! I alla fall så skrev jag att du kanske kunde fråga veterinären om du inte kunde få Ampivet i kombinatin med Flagylen, de verkar på olika vis och fungerar ihop, Det brukar nämligen vara effektivt, samt att det går snabbt så katten inte går ner i kondition så mycket.

*ler* det finns längre upp på nummer #4=))
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z
Nej, inte det, #31, det var ett nytt !!!!! Hi hi hi, kan ju bli roligt om det hamnat i en annan tråd. Hi hi. Eller……. Skrev jag aldrig… kanske…… Ja jösses!!!!!

Haha, är du snurrig idag? *ler* Ibland vet man ju varken ut eller in. Men det är klart att det kanske inte kom in bara. =)
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z

Jeg har ikke lest alle innleggene men jeg fikk en super medisin hos vetrinæren når mine kattunger på 18 dager fikk diarré.
Den heter Dihydro-streptomycin vet. 500 mg. Jeg delte tabletten i 4 og løste den opp i 2 ml vann. Kattungene skulle ha 3 dråper medisin 2 ganger om dagen. Den virket med en gang, helt utrolig.
Denne typen medisin virker lokalt på mage tarm.
Jag vet då många katter som INTE tål RC och särskilt RC kitten.
På något vis verkar fodret för starkt.
Vår bengalhane som är 2 år gammal och kastrat, blev AVSEVÄRT myclet bättre i magen när vi bytte till James Wellbeloved.
Foderallergi började vi misstänka NÄR det kom kala fläckar i på hans huvud och bakom öronen…
Jag tycker inte att man ska ge en katt som är dålig i magen, torrfoder överhuvudtaget.
Utan enbart skonkost.
När min Milton kom till oss var han oerhört dålig i magen.. =(
Men jag köpte Canikur och gav honom kokt kycklingfilé och kokta morötter pureat tillsammans, sparde buljongen som blev av detta och gav ihop med kokt torsk också.
Nu hade jag tur för det gick över på ungefär 4 dagar.
Men jag tror det var tack vare ett snabbt ingripande.
Det är inte alltid lätt att veta hur och vad man ska göra när de små blir lösa i magen på det här viset.
Behandlas det inte snabbt så kan det lätt och fort bli kroniskt =(
Eller väldigt svårt att få bukt med.
Men jag tycker absolut att Blankas råd är riktigt bra.
Förutom att jag skulle rekommendera dig att inte ge henne torrfoder överhuvudtaget under en tid, ( 4 dagar kanske)
Utan bara kokt torsk,kokt kyckling, gör egen morotspuré, a-fil, risavkok(vätskan).
Allt som är milt för hennes mage och även kan få den på rätt spår igen.
*KRAMAR*
Malin

Det kan lønne seg å la tarmen få helt ro ett døgn eller så også. Fjerne all mat…og helst vann også. Så gi noe som stimulerer tarmfloraen. Zoo-lac pleier å virke bra.. så introdusere mat og vann i små mengder… hva med å ta på henne bleie? går det ann egentlig på katter? kjøpe sånn pre-born og klippe hull til haler?? for et syn…
I min första kull så är det en hane S*Silverfåran´s Aldor han fick diareé strax efter att de köpte han o de tog en massa prover o provade en massa foder mm. Men han blev inte så mkt bättre för änn de NU efter några år så äter han Hills light kulorna är vita o ser ut typ som kalk tabletter, det är det enda han kan äta för annars får han diareé igen.
Hej!
Hade magsjuka på mina perser för många årsedan, testade allt. Från morotspuré till antibiotika, inget hjälpte. Köpte Iams den orange påsen och på mindre än ett dygn så blev dom bra i magarna. Kan ju tillstå att varje gång jag kom hem så var som att komma in på en långvårdsavdelning, med avföringsdoft ;((
Lycka till/Gwydion
Gwydion. Det har jag hört förut! Iams, vanliga . Även om det går mycket förtal om Iams. Jag använde det alltid förr, hade bara goda erfarenheter.

Usch Karolina! Fy vad jobbigt för er. Detta med att torka diarrer är bland det värsta som finns… Hoppas veterinären & eller du kommer på en lösning för Er lilla tjeja…
/Mia
*Lycklig*
Elsa är bra i magen igen. Efter 2 penicilinkurer, 2 dagar med specialmat och 2 dagar med zoolac. Idag har hon fått komma ut från badrummet och gick direkt fram till sin "låtsasmamma" Chimalis och mös. Som dom saknat varandra! Det känns så bra och vilken vändning på bara en dag liksom. Nu fortsätter vi med behandlingen och maten så får vi hålla tummarna.
Tack alla ni för era råd. Jag tog upp en hel del igår hos veterinären. Hon hade dock en hel annan syn på kortison än vad ni hade. Hon sa att det var det sista man gav. Då påpekade jag att det sista är väl ändå att öppna upp henne?
Jaja, nåväl. Efter regn kommer solsken och sen får vi ta vara på solen sålänge den skiner.
Tack! Karolina!

Å så bra Karolina. Ha en riktigt trevlig KATT JUL Nu
// Rita

Vad roligt, både för dig och de andra katterna. Pussa henne från oss=))
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z

Så skönt! Hoppas att det håller i sej och att ni kan få njuta av en härlig och God Jul hela familjen! //Kaisa

Så fint det ordnet seg. Nå blir det god lukt til jul også hehe
Åh, vad härligt att det vände så snabbt. Ha nu en RIKTIGT GOD JUL!
Susanna
Åh, så skönt att det verkar fixa sig. Då håller vi tummar och tassar för lilltjejen nu då. Och låt det bli en "bajsfri! jul:)))) /Sylvia

Vad härligt att höra!
Det finns många veterinärer, vissa kommer man bra överrens med, andra inte. Dock vet jag med egen erfarenhet att många uppfödare har ibland bättre råd.
God Jul!!!
