
stamtavla eller huskatt
Jag har svarat på en annons jag fan där det fans underbara och vackra små kattungar. I den stod att de skulle vaccineras och registreras enligt SVERAK. Jag har glömt att fråga om stamtavla, men eftersom det stod att det vara Norsk Skogkatt och priset var 4000 kr så måste de väl vara Skogisar med stamtavla?
Jag har aldrig köpt en raskatt tidigare, men jag skulel vilja ha en och ev prova på att ställa ut katten
Vad ska jag kolla efter när jag gör köpet? Vilka papper ska finnas? För om katten inte är registreard enligt SVERAC så blir den väl räknad som en huskatt, om jga inte har missförstått allt, och då finns ingen möjlighet till ev avel. Och 4000 kr för en katt utan stamtavla låter lite högt när det finns andra uppfödare att vända sig till.
De som säljer kattungarna är jättetrvliga och verkar bra och seriösa, och jag har verkligen fäst mig vid en av kattungarna. Men jag vill försäkra mig om att allt går rätt till bara. Och jag vill inte fråga dem vad som gäller i risk om att bli lurad.
Är det nån som har lite tips om vad man tänker på vid kattköp?
Alla tips uppskattas 

Stamtavle, vaksinasjonskort og en kontrakt er vel det viktigeste med hensyn til papirer.
Ellers så bør oppdretter være ærlig når hun beskriver katten for deg, når du sier du vil ha en utstillingskatt så bør hun kunne si hvem i flokken som egner seg best. Vil du ha en katt som du vinner sløyfer med så krever det en del. Alle katter kan stilles ut, men kun et fåtall vil kunne bli BIV og BIS katter..
Be henne vise deg hvem som er best og hvorfor, og følg magefølelsen. 4000 for en Norsk Skogkatt er faktisk billig.. er topp katt koster ofte mer..
"#1 dessutom ett intyg om att katten är veterinärbesiktad, inte äldre än 7 dagar.
Här kan du läsa lite mera om köp av katt:
http://www.sverak.se/SVERAK/Uppfodning/index_uppfodning.htm
Lycka till!
Mvh Ann /S*Månlyckans

Jag vill növändigtvis inte ha en topp katt, det är främst en sällskapskatt jag är ute efter. Men har börjat bli intresserad av utställningar och det är kul att ha en nosk skogskatt som inte är allt för långt ifrån rasstandard. Jag vill gärna att det ska synas att det är en norsk.
Jag tror inte att hon har det utseendet, det jag reagerar på är ögonen som är lite för runda tror jag.
Här är några bilder, och om nån vill komentera hennes utseende och referera till "fel" eller om något stämmer enligt rasstandard så skulle jag uppskatat det jättemycket. 


Katten måste inte vara registrerad i SVERAK. Den akan vara registrerad i IDP eller annat förbund också. Huvudsaken är att den är registrerad och att stamtavla finns.
//RolfH

Men om det står att den ska registreras enligt SVERAK så innebär det helt enkelt att den har en SVERAK-stamtavla.

Jag tycker att det är en jätte söt liten katt som du skall köpa.
Fråga uppfödaren om hon har stamtavla. Det är ju lättast på det viset. Att fråga. Och 4000kr för en katt utan stamtavla är dyrt men för en skogis så är den billig. Jag hoppas verkligen att du skall trivas med din katt och självkart så svarar vi på dina frågor du har. Att ögonen verkar runda så är det ju en kattunge och den ser ut som om den spärrar upp ögonen på bilden. Den har bra öron o placering. Lycka till med den lilla.
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z

Det är svårt att kommentera "fel" så här med bara ett par bilder på henne. Hur gammal är hon? Kan nog hålla med om att ögonen ser lite för runda ut. Men hon har stora fina öron men jag tycker hon ser lite liten ut, lite tunn benstomme. Men det är svårt att uttala sej om när jag inte vet hennes ålder. Hur ser hennes profil ut? Den ska va rak. När det gäller pälsen så är det viktigt med en bra kvalité, den ska inte va för ullig, ska helst ha långa lite grövre täckhår.
Men om du framförallt ska ha henne som sällkap så är hennes temperament allra viktigast tycker jag. Du ska förhoppningsvis ha många år ihop med henne och det är viktigt att ni trivs ihop, att du får en härlig tjej att njuta av under alla år. //Kaisa

På bilden är hon runt åtta-nio veckor skulle jag tro. Hon verkar vara en jättefin tjeje och jag valde henne mest pågrund av hennes personlighet, den jag trodde skulle trivasbäst hon mig och min andra äldre kisse. Vore kul att testa ställa ut, men det är egentligen inte det allra viktigaste just nu.
Vad innebär med ullig päls egentligen? Jag reagerade på att kattungana redan som små kändes lite olika i pälsen, men jag vet inte vad som räknas som "rätt" eller hur den ska kännas i jämförelse med andra typer av pälser.
/Lee
Tyvärr är liknande formuleringar "enligt" mycket vanliga när det gäller försäljning av oregistrerade hundar och katter. Att man begär ett högt pris är ingen garanti för att hunden eller katten verkligen är registrerad. Du ska be att få se kattungarnas stamtavlor.
Hälsningar/Dagny