
H-kullen!!
Nu har Maccus ääääntligen fattat vart skåpet ska stå! Bebisarna har kommit!
Far; IC S*Grianan's Maccus, d09
Mor; CH S*Prissman's California Blue, a09
De kom 3 vackra diamanter som Tindra krystat ut så fint.
S*Uncut Diamond Heidi, a09 -hona
S*Uncut Diamond Helsteiner, n03 -hane (vit svanstipp)
S*Uncut Diamond Hajra, n -hona
Mer info och bilder hittar du på http://www.uncutdiamond.se/
/Theresa









Grattis!

Grattis, sitter här och bara trånar, och är väldigt avis
Kerstin Carlzon S*Youngun`s
Medarbetare på Norsk Skogkatt iFokus

Hej Theresa! Eftersom du parat en röd hane med en blå hona kan det endast bli honor som är sköldpaddor med eller utan vitt. Så honorna som du säger är blå/vit samt den som är svart ska vara sköldpaddor om det är honor. Kan det vara hanar hela bunten?
Vill också säga grattis till kullen som du väntat på så länge!!

#11 Ja! Detta var en nöt som jag försökte knäcka. Från början tog jag förgivet att alla var hanar, men nu såhär ett dygn efter så ser jag att de inte alls är hanar, man ser inte speciellt tydligt deras kön så jag har suttit jättelänge och kikat.
Men sen kom jag fram till att det var två honor, det är liksom inte ett hål utan ett sträck på två av dem. Och så jämförde jag med hanen som var en väldigt tydlig hane och ser att det är skillnad.
Men jag är väldigt osäker.. det är faktiskt första kullen som varit svårt att könsbestämma. Men enligt färgtabeller, precis som du säger så ska det ju inte kunna vara honor.
Det kanske bara är jag som är en önsketänkare? Jag blev så förälskad i dem att jag ville att det skulle vara honor. Haha!
/Theresa

#12 hihi förstår dig. Men kika efter röda fläckar o tår. Finns ju många paddor som har väääääldigt lite rött. Får hoppas att de är honor så din önskan går i uppfyllelse annars är ju hanar också så himla underbara. 

#13 Jag har tittat desperat efter fläckar i alla möjliga gömmor men icke! För nu såg jag att det fanns ett litet hål, inget sträck. Man börjar ju unda om de är transor
Men väldigt otydliga hanar, hade som sagt kvar velat haft kvar lilla "Heidi"..
Men nu ska jag iiinte bli kär i honom (blir svårt..
) Men hanar är så himla trevliga! Men jag får inte plats med fler myspojkar 
/Theresa

De nya namnen;
Heidi heter numera Hercules
Hajra heter numera Hades
Grattis till grabbarna!
Grattis till pojkarna! Små brorssöner till min Kewin ju!
Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

Grattis
Stort grattis från oss på ön
vit svanstipp igen
ska detta bli favoriten eller?

Grattis till grabbarna 

Gratulerar till pojkarna! Har kikat på din hemsida, de ser så fina ut så! //Åsa

Nu är grabbarna 3 dagar och nya bilder & vikter finns ute på hemsidan!
på bilden; S*Uncut Diamond Hercules, a 09


