Massa frågor om norsk skogskatt!
Hej på er!
Jasmine heter jag och vi har kommit fram till att vi vill utöka vår familj med en skogskattflicka!
Vi har länge kikat på olika raser och väntat på att minstingen här hemma skulle bli lite äldre. Vår son alltså
.
En annan ras vi också kikat på verkade vara rätt tyngd av en viss sjukdom så jag startar denna tråd för att lära mig mer om norsk skogskatt.
Kort så bor vi på en gård nerer på södra öland, en liten liten by i stort utan trafik, huset är på 150 kvm och vi har en innergård och en stor trädgård. Sen har vi en lögarstuga, ladugård och lada som är ihopbyggd. Ligger en del bilder på min sida som jag håller på att uppdatera men många ligger kvar på fel dator. men ni kan nog få en liten kläm på vad jag är för en filur.
På gården bor det hästar, lejonhuvade kaniner och tre gårdskatter som är kastrater alla tre. Tanken är att bygga en stor kattgård även om jag tror att hon skulle vara trygg här så har man ju problematiken med kringströvande hankatter osv.. Av ngn konstig anledning så hittar de överallt även om vi i byn inga grabbar har just nu..
Så mina frågor
1.
Finns det någon rasspecifik sjukdom eller problem som man bör känna till?
2.
Hur "social" är skogskatten? Trivs den ofta i "stor flock" eller vill den vara lite mer ensam majestät? Våra barn är "djuruppfostarde" och hanterar alla djuren bra. Katterna är också vänliga själar.
3.
Hur fungerar det för henne när de andra katterna går ut? Vi har en kastrathona som hemskt gärna ligger inne och sover men de andra två vill gärna gå ut ibland framförallt på promenader.
4.
Vart hittar jag ritningar och tips på kattgård?
5.
Ska man försöka hitta två kattflickor så de kan vara inne tillsammans och i kattgården tillsammans? Vill ju inte att hon ska bli ledsen och känna sig ensam om de andra katterna går ut. Utrymme har vi gott om och det finns många sängar att busa eller snusa i på nätterna.
Våra andra pissar kan jag inte helt sonika hålla inne för då blir de hemskt ledsna. De följer alltid med på våra bypromenader och är med mig när jag gör mina sysslor i stallet.
6.
Finns det några särksilda "linjer" som man ska hålla extra utkik efter? Jag vill gärna också kunna ställa ut och ta en kull ungar i framtiden.
7.
Hur vanligt är det att man meriterar sina avelskatter? Jag kan ju bara häst och kanin och där vill man ju gärna ha visade/meriterade djur i avel. Tänker på när man letar kattunge.
8.
Avstånd till uppfödarna, hur gör ni med besök när en uppfödare bor väldigt långt bort? För mig är det en praktisk fråga då jag har alla djur här hemma att ta hand om så man åker inte 100 mil så där bara på en kväll. Jag vill ju inte låta avståndet bestämma om jag hittar en katt som vi verkligen vill ha.
Massor av frågor och ännu mer har jag! men jag börjar med dessa
Ni som har kattflickor som kan tänkas passa till utställning och avel samt är glada och framåt får hemskt gärna pma mig för en kontakt. Jag ringer gärna upp!
Jag har hittat en flicka som jag är hemskt intresserad av men hon är än så länge väldigt liten
Hoppas någon orkar läsa och svara på alla frågor!
Mvh Jasmine
på bilden Max som följt med oss på vinterpromenad.

Hejsan!
Trevligt att du är intresserad av vår ras Norsk Skogkatt!
Jag ska försöka svara lite på dina frågor, så finns det säkert de som komplitterar med sina erfarenheter och svar…..
1. Här skulle jag vilja sätta HCM som den sjukdom man även som sällskapskattägare kan ha kännedom om. Ska man ha en katt till avel kan man också kika på det nya vi testar för, GSD4. Men HCM, där kan man kolla att båda föräldradjuren nyligen (inom ett år tillbaka) är testade U.A. Andra kanske tycker annorlunda än jag?!
2.Hemma hos oss bor fler katter, utan problem måste jag säga. Vi har öäven Ragdoll och det fungerar bra. Det finns alltid katter inom alla raser som är s.k ensamkatter och trivs bäst ensamma. Men i det stora hela så skulle jag rekommendera att ha skogkatt med annan kattkompis. Tror många håller med mig.
3.Här är det svårt att säga exakt hur den nya katten kan reagera men självklart vore det ju bra om det fanns en kattgård så även hon får "lufta pälsen" som jag brukar säga. Beroende på hur man bor och om katten(katterna) är kastrerade eller ej så får man forma det utefter det så att säga. Samma sak hos uppfödare i stort.
4.Du kan söka här på sajten efter tips på detta, jag vet att det finns gamla trådar om det. Annars kanske någon annan kan tipsa dig om vilka sidor man kan se förslag. Sök också på google.
5. JA! =)
6. Alla linjer är på sina sätt unika, man kan inte säga att det ska vara från den eller från den parningen. Försök hitta en uppfödare du känner att du har förtroende för, skapar bra kontakt med och som kan ge dig goda tips och råd. En mentor! Fråga runt hos flera om vad som kan gå till avel och utställning osv. Berätta vad du är ute efter osv. Kolla hur katterna bakom är i sättet om möjligt.
7. Meriterade föräldrar är alltid trevligt! Min egen tanke är att det är inte bara dem som ger de bästa avkommorna utan det finns Många olika parningar som ger fantastiskt fina kattungar. Det allra viktigaste i detta fall är för mig hur honan är i avel; lätt att föda, får bra stl på kullarna, friska kattungar osv. Fråga om det!
8.Det är en fördel att träffa den kattunge man ska skaffa sig, dels för att se hur hon beteér sig med andra katter, dels för att man ska väl känna något extra för att den ska bli just Din och ingen annans!
Lycka Till! Det är säkert flera som har något att skriva till dig som är annorlunda en mina ord men alla har vi olika tycke och smak samt erfarenheter.
Mvh Mikaela S*Cazmirau´s NFO & RAG
Hej Mikaela!
Tack så hemskt mycket för dina svar! GSD har jag läst om med vad är HCM?
Hon blir ju inte ensam hos oss då vi har fler katter MEN när de går ut blir hon ju ensam katt inne eller i kattgården. Någon fomr av kattgård måste vi ha så hon får komma ut.
Sen är det ju så roligt med två kattungar då kan de leka och ha roligt tillsammans!
Men det kanske är svårt att hitta två töser..
Det kanske var lite "dum" fråga om linjer men jag är så van vid hästavel och där talar man om meriter och avelsvärdering etc.. Finns Elit hingstar och elitston mm..Tänkte då att det "säkraste" kanske var att försöka hitta en liten dotter till välmeriterade föräldrar med " mkt goda blodslinjer"
Absolut vill jag/vi träffa blivande familjemedlemmen även om jag vet att det vill mycket till för att man inte ska bli förälskad
Finns ju inget så ljuvligt som kattungar, bebisar och hundvalpar. Sen vill man ju också gärna träffa uppfödare och mor o far om det går.
Utan jag tänkte snarare på om det artar sig så att man hittar en kattunge i "långtbortistan" ja då kanske man inte har den möjligheten att fara dit ett par gånger innan?
du har fått bra råd innan så jag tillägger bara: kolla uppfödare i första hand inom ramen för hur långt du är villig o åka i första hand,ofta vill uppfödaren träffa dig/er i alla fall en gång sen mail och telefon kan funka så man bygger upp en bild av varann därimellan.HCM är förtjockning på hjärtväggen,det är ingen garanti att katten inte får det trots föräldrana är fritestade,det är en sjukdom som kan komma senare oxå men man får en fingervisning.GSD är din katt säker från om båda föräldrarna är fria.Det du menar som du pratar om i hästaveln kallas i kattvärlden för "matador hane" oftast en hane som finns i väldigt mångas stamtavla vilket kan vara ett problem om du vill avla på din hona senare,helst ska du ju ha så låg inavelsgrad som möjligt.ett tips är att om du hittat nån du är intresserad av är att gå in på pawpeds.com där finns avelsprogram och hälsoprogram. Lycka till!!
S*Winsnes Wilda

Hej!
Eftersom du bor nära oss så är du varmt välkommen att ta kontakt och hälsa på oss för att kika på Norska skogkatter (vi bor i Kalmar).
Jag kan ge goda råd och tips på vad du ska kika på om du söker en katt till avel osv, samt tipsa om uppfödare mm.
mvh Malin
#3 Men räcker det att man åker upp/ner en gång eller hur många gånger träffas man innan?
#4 Tack! Jag slår dig en signal.

Rätta mig nu om jag har fel
, men jag tror att elithingst/sto och matadorhane är två helt olika saker?
Har för mig att elitsto/hingst är hästar som är meriterade, alltså inte liktydigt med välanvänd och finns i alla stamtavlor.
Jag vet att domare Hanna Jensen talade om det här på seminariet som NU hade i Göteborg 2008, och att hon (och många med henne) skulle vilja se en liknande meritering (bedömning) av våra avelshanar/honor.
Inte alls dumt tycker jag. Man gör en poängbedömning med utgångspunkt ifrån rasstandarden, tex öron 10 p, päls 8 p, osv osv utifrån en poängskala som, låt oss säga är ifrån 1 till 10.
Utifrån den här poängbedömningen får sedan hästen (katten) en slutpoäng (meritering).
Är det någon som kan detta ordentligt? Vet att Ellinor (S*Asphagen´s NFO) som ju föder upp häst och NFO kan detta på sina fem fingrar.
Ellinor (eller kanske TS) kan ni gå in och förklara vad jag vill säga här.
Har säkert inte fått detaljerna rätt……….
//Annika
//Annika
När det gäller halvblod, som jag har hemma, så får de sina olika avelsbokstäver utefter hur de har nedärvt sig. De måste ha fått ett visst antal avkommor men det betyder inte att de behöver vara "många"..
När ditt sto fått sin första avkomma kan du visa henne för stamboksföring, om hon inte är visad innan, därefter kan hon B eller AB premieras utefter de poäng hon erhåller.. Dock är det krav på minsta poäng för att få B och AB krävs alltså minst 40 poäng (50 poängskala) detta kan höjas med meriter etc också men vi utgår från unga ston för enkelhetens skull..
Därefter kan man höja till A, här finns det krav på antal avkommor och minsta poäng etc, samt slutligen Elit om avkommorna meriterat sig riktigt riktigt väl.
Vårt sto Gabrielle får exempelvis sitt A i vår då hennes avkommor gått så bra, vilket för oss är underbart då det inte är det lättaste att höja sina ston och hon är vår prinsessa
Hennes mamma i sin tur ligger precis för höjning till Elit och mormor är Elit. När vi då använder ston ur ett möderne som dokumenterat lämnar bra hästar så ökar ju chansen för att få så bra avkommor som möjligt.
Vilket är av stor vikt om man vill sälja avkommorna samt givetvis om man ska rida och tävla dem.
Det är oftast en stor prisskillnad på avkommorna beroende på stam och mödernets nedärvning mm.
En elithingst behöver inte vara som en matadorhane då det är hingstens nedärvning av prestation som bedöms och inte mängden avkommor. Ett visst antal måste han ju ha för att de ska kunna göra en rättvis bedömning av avkommorna men inte så han blir motsvarande matadorhane i kattvärlden. Men uttrycket avelsmatador finns inom hästvärlden också och de är hingstar som haft mycket stort inflytande och de är oftast väldigt flitigt använda också
Ett annat uttryck är "stämpelhingst" det kallas en hingst som präglar sina avkommor väldigt mycket och har en mycket stark nedärvning.
Förlåt för min hästutsvävning
aha då var jag fel ute i jämförelsen,sorry
..men kolla på SVERAK om du är nyfiken på vad dom olika förkortningarna betyder när man ställer ut och får olika titlar i kattvärlden.
S*Winsnes Wilda
#8 Men matadorer finns det ju hos båda OCH detär olika inom olika hästraser.. Jaghåller ju på med sporthästar där prestation är jätte viktigt!
Jag har suttit och surfat runt på mängder av uppfödarsidor och skogkattslingan, alla katter är så otroligt fina!
Vad kul att du vill bli ägare till en (eller flera) norsk skogkatt! Det är en underbar ras! Du kan med fördel skaffa två katter. De måste ju inte vara av samma kull om du vill avla i framtiden. Då är det bättre med olika linjer tycker jag. Vi har en utekatt och två innekatter. Vi släpper ut och in katten som får var ute (kattlucka går ju inte) och det är inga problem. Vi skaffade en till bl.a. innekatt för att den första vi hade blev ensam när utekatten var ute.
Du bör köpa en kattunge som är testad (eller som har fritestade föräldrar eller släktingar längre tillbaka) för GSD IV och med föräldrar som är testade för HCM (en hjärtsjukdom).
www.pawpeds.com är ett bra ställe där man kan titta på stamtavlor. Jag har för mig att det ska finnas en beskrivning på kattgård där någonstans. Men det går ju också bra att söka på google för det finns många som har fina bilder på sina kattgårdar.
Du har större chans att hitta en riktigt fin katt om du kikar mycket på hemsidor och besöker en eller annan utställning innan du väljer katt, så att du lär dig hur en rastypisk katt ser ut. Var också noga med att säga till uppfödaren att du är ute efter en kattunge till utställning, så att du får hjälp att välja en som lämpar sig för det. Tror det är olika hur mycket utställda mammorna är, det beror ju också på deras ålder. Jag tittar nog mer på utseendet än på vilka titlar de har. Honan kan ju bli Supreme champion (Heter det så nu? Vi har nämligen just bytt namn på titlarna.) två år efter kullen…
Jag tror att de flesta uppfödare vill träffa sina köpare minst en gång innan de kommer och hämtar kattungen. Ibland är det kanske inte möjligt om man säljer utomlands, men det är ju att föredra. Om jag säljer katt till någon som bor nära och vill komma massor med gånger så är det bara roligt.
Lycka till med att hitta din kattunge! Du kommer inte att bli besviken.
/Susanna
Susanna
Tack så hemskt mycket för alla fina svar!
Ni får gärna pma mig om ni har en hona hemma som ni tror kan passa oss!
Som sagt mobil är jag men till Piteå har jag svårt att resa
Jag har så mycket att lära mig om rasen så ni kommer nog få en massa frågor kring dem och utställning mm
Lycka till med letandet av kisse…är nästan lite avundsjuk det är en sådan härlig känsla när man bestämt sig för en kattras och tar steget att prova på kattvärlden:)
Som de andra ovan råder jag dig att ha lite is i magen och vänta med ditt inköp av honkatt tills du varit på utställningar och kikat hos några uppfödare men självklart måste ju hjärtat välja med;)
Sedan är det ju oerhört svårt att inte bli förälskad i alla för alla kattungar är ju underbara.
Passar på att putta upp denna då jag lyst med min frånvaro ett tag.
Vi har haft sjuka i familjen.. Först magsjuka och sen slogs hela familjen ut av halsfluss och influensa!
Tog dunderstyggt på mig själv och jag är fortfarande inte kry.
Sen har ett problem seglat upp här hemma och det är att en av kastraterna/ pojken har börjar bli väldigt jobbig på de två damerna som också är kastrater.
Han bråkar med dem och även om de vill vara ifred så jagar han efter dem så det verkligen spottas och fräses?
Måste försöka hitta en lösning på det då jag inte alls tycker det är trevligt, jätte synd om tjejerna också som försöker fly iväg.

har en fråga jag med…. har en katt som växt upp i norrlands skogar, men era norska skogskatter är så håriga??? min har inget hår alls och är blåögd…. är den sjuk??
Varför skulle den vara det? Huskatter kan ha både långt och kort hår utan att vara sjuka.
Susanna
#14 Nu var du rolig! 
Antar att du bara ville "skoja" lite med oss. 


*** Sissi Johansson - S*Tam-Trion's ***