Norsk Skogkatt iFokus

Norsk Skogkatt

Etikett: 05-pälsvård
Läst 650 ggr
Alexandra13
0

Findus+ Tovor

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Vi har en Norsk skogskatt hemma(lite bondkatt också) Och han har tovor över hela pälsen. Det är så synd om honom :S Så till sommaren ska vi raka av honom pälsen. Det kommer inte att se klokt ut. Har ni någonsin rakat era skogskatter? Bild?

ariel
0
#1

Åk till en veterinär med honom,,så kan hon säkert hjälpa till,,,kammar du katten ofta då?Bör man ju göra med katter som har lätt att få tovor,,,

Marina/ S*Karmskogen's

Ägd av 6 Norska Skogkatter

Kronängens
0
#2

Du har inte en norsk skogkatt hemma, du har en bondkatt. För att ha en norsk skogkatt måste man ha stamtavla på sin katt, och då är båda föräldrarna skogisar, inte lite bondkattFlört. Fast Findus är säkert världens go'aste katt ändå.

Norsk skogkatt är en ras som inte ska behöva rakas. De har lättskött päls utan tovor. Vet dock att vissa kan få enstaka vid fällning. Mina har inte tovor i alla fall. Så jag har aldrig rakat mina katter, nej.

Stackars kissen. Hoppas att det går bra. Hjälper det om ni kammar honom varje dag. Får han ändå tovor?