
75% perser 25 % Norsk skogskatt??
Hej! Jag funderade på att köpa den vänstra "grå/vita" kissen på nedanstående bild. Pappan är 100% perser, mamman är 50% perser/50% norsk skogskatt. Tror ni att det är så mycket perser i henne? Jag har sett andra kattungar med samma procentantal perser i, men tycker att de är mer "tilltryckta" i nosen. Tycker att denna har mer utseende av en norsk skogis?

varför frågar du inte på http://perser.ifokus.se ??
är ju inte direkt "perserfolk" här inne om man säger så…

Nä men det är norsk-skogskattsfolk här inne?
Det finns väldigt litet med dess kattungar som påminner om en norsk skogkatt. Men varför är det viktigt hur många procent det är hit eller dit? Det är ju en huskatt i vilket fall om helst och hur många procent det är gör ju inte katten till en annan individ i slutändan. Det är ju samma söta, fina katt och jag hoppas att det är för kattens egen skull den blir älskad och inte för hur många procent den är fördelat på olika raser. Är man intresserad av en raskatt så tycker jag att man ska köpa en sådan på en gång.
Lycka till med kissen, personligen tycker jag att båda var jättesöta!
Mvh/Jessica
Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

Nä jag är bara orolig för att den kommer bli jätteplatt och få tilltryckt nos och svårt att andas så som persrar när den blir vuxen.

Köp en "riktig" husis från ett katthem eller en renrasig skogis är mitt råd om du är orolig.
Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!
S*Luddhuvet´z

tror nok ikke den blir flat som en perser nei.. Gi den ett godt hjem du..
Jag tycker inte att kattungarna är vare sig särskilt lika perser eller norsk skogkatt. Men de ser ut att ha lång nos så de kan nog andas ordentligt.
Däremot behöver du nog vara beredd på daglig borstning eftersom perserkatter får tovor annars. Det är ju svårt att veta något om en bondkatts päls, men om det nu är så att man vet att det finns mycket perser i generna är det kanske troligt att den har perserkatternas päls.
Lycka till med din kattunge om du köper henne. Tänk på att hon ska vara avmaskad och vaccinerad innan du köper henne. Och vara minst tolv veckor.
Susanna
Och glöm inte vetrinärbes, så du vet att katten är frisk eller så frisk det går att avgöra på en besiktning. Annars kan det bli som min syster…köpte 2 husisar, en fick dom avliva och den andra kostade mer i vetrinärkostnader än vad en rasren skogis hade gjort.

Tack humletassen. Jag har nu hört av mig till säljaren och bett om en besiktning .

Jaja, visade sig att katten hade fel på både öga och tänder i veterinärbesiktningen så nu har jag köpt en renrasig birma istället.
Vad skönt att du upptäckte det. Lycka till med Birman!
Susanna

huff stakars små.. Bra du fikk den undersøkt da..

Jag tycker helre ingen av dom liknar särskilt på perser eller norsk skogkatt. 
Men grattis med Birman 