Norsk Skogkatt iFokus

Norsk Skogkatt

Etikett: 04-färger-mönster
Läst 1342 ggr
trilenium
0

Vad har Wilma för betäckning?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jag undrar vad vår Wilma har för betäckning. Är hon en tigrè?Färg?Solid?Amber?

Har ingen kunskap om hur man kategoriserar skogisar.

kerstin2181
0
#1

Lite svårt att se, och jag har nog aldrig gett mig på att gissa, men jag tycker hon ser ut som spotted?

Kerstin Carlzon S*Youngun`s

Medarbetare på Norsk Skogkatt iFokus

Seerath
0
#2

Ser ut att vara bruntigré (svarttigré är väl egentligen mer korrekt uttryck). Färgen ska stå på stamtavlan annars.

kerstin2181
0
#3

kolla hennes stamtavla vad det står för färg där?

Kerstin Carlzon S*Youngun`s

Medarbetare på Norsk Skogkatt iFokus

LittleL
0
#4

bruntigré = n 23 gissar jag på:) /Sylvia

zygotan
0
#5

Jag tycker också att hon ser bruntigre ut, hon är alltså en: n 23.

//Annika

Labolina_73
0
#6

jupps svarttigré n 23. ev 09 om hon har nåt vitt oxå vilket man inte ser på bilden,  möjligtvis silver oxå men mycket svårt att se tycker jag…

Men som sagt,, vad står det på stamtavlan?

//Linda

kerstin2181
0
#7

snyft, första försöket jag vågade mig på, och fel hade jagGenerad

Kerstin Carlzon S*Youngun`s

Medarbetare på Norsk Skogkatt iFokus

Seerath
0
#8

#7 Så fel var det ju inte.

Zolas
0
#9

Betäckning !!?   Det betyder ju att hon ska paras med någon !?  Att hon ska betäckas.  Eller har jag fattat fel i svenskan?  Beteckning däremot, det är färgnummer mm.  Men jag har kanske fel.

Seerath
0
#10

#9 Du har rätt i att det är felstavat, dock är det lätt att se vad h*n menar om man läser fortsättningen så kanske lite onödigt att leka "dum" över det?

Labolina_73
0
#11

#9 antar att h*n stavade fel… du måste ju ha förstått vad h*n menade iaf… :-/

//L

trilenium
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#12

japp!jag menar täckning,men kan ju även skriva betäckning om man menar siffror mm.

har en bild till här

trilenium
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#13

här kommer en till bild om det hjälper.

vår lilla sötis!

Labolina_73
0
#14

#12,, hehe det är samma bild,,, och det #9 menade var att du stavat fel med Ä och E.. ;-)

//Linda

Labolina_73
0
#15

#13 men hur menar du hjälper,, vad står det i stamtavlan att hon har för färg? Men n 23 skulle jag iaf tippa starkt på..

//Linda

trilenium
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#16

blev samma bild en gång till.SORRY!

Här kommer en ny….

LittleL
0
#17

Din katt är bruntigré !!!! Har katten stamtavla?? OM den har det så står det på den vilken ems-kod katten har. /Sylvia

SillyZones
0
#18

Jag tror nog inte att katten har en stamtavla, annars skulle inte den här frågan ligga härFlört

Katten är bruntigré!Glad

Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

Vittra
0
#19

#9 Söta Margareta, driv inte med oss dyslektikerGenerad. Kyss istället på vår vackra/goá sonson från oss.KyssKyss

Zolas
0
#20

Hi hi,  jo du !  Han är så urfälld, så det kan du inte tro!! Knappt att "en mor kan älska honom"  *fniss*  skojar.   Sedan så tror jag inte att detta med att byta ut E mot Ä är något dyslektigt,  det är en trend, men lite besvärligt att läsa, för betydelsen av orden blir ju en helt annan  Betäckning är ju avels-aktiviteten, beteckning,  färg och mönster t.ex, likaså byts Eet ofta ut i ordet enda, det skrivs ända,  och för mig är Ända, bakdelen, rumpan. Tycker det är lite synd att det har blivit så vanligt. Glad Visst förstår jag innebörden i vad som skrivits, men…..Fundersam

Signe-Jonna
0
#21

#20 Vi kan nog alla göra lite fel i farten. Vad är t.ex. dyslektigt? Själv skulle jag skrivit: dyslektiskt. *Blink* Glad

Zolas
0
#22

Dags att starta en ny tråd, kanske?  *fniss*Flört

Seerath
0
#23

Zolas, jag har absolut inga problem med att rätta stavning, jag är starkt för korrekt grammatik och stavning på forum. Jag tyckte bara inte om sättet det gjordes på för är så lätt att missuppfattas av den som hade stavfelet.