Norsk Skogkatt iFokus

Norsk Skogkatt

Etikett03-avel-genetik-uppfödning
Läst 1333 ggr
SillyZones
0

Silver växer långsamt??

Jag råkade höra en konversation alldeles nyligen (jag var inte en del av den, utan den lyckades nå mitt öra, därför kände jag inte att jag kunde hoppa in och fråga) där en Mainecoonuppfödare påstod att silverkatter växer långsammare? Jag har aldrig hört något liknande och ligger det någon sanning i det?

Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

Labolina_73
0
#1

Det tror jag ju inte då…. Bacardi kan f-n inte växa fortare iaf,,,, *asg*

Juliette-
0
#2

Hmm skulle de kunna stämma? Har väldigt svårt att tro de och aldrig hört de

Seerath
0
#3

Jag har aldrig hört att det varit någon koppling mellan färg och vikt, hur skulle det kunna påverka? Min silverhane växte väldigt snabbt som liten så jag kan inte tänka mig honom växa snabbare direkt…

SillyZones
0
#4

Nej, jag tyckte det lät mycket suspekt. Men det presenterades som en vedertagen sanning så jag började fundera på vad i fridens namn jag har missat…Fundersam

Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

Juliette-
0
#5

Skulle nog mer tro att de var en slump mer än ett faktum. Deras kullar kanske slumpats så

Labolina_73
0
#6

Men det är välan bara att fråga uppfödaren vad hon baserar detta på? :-)

SillyZones
0
#7

Ja, visst, men detta var ett samtal på tu man hand som jag hörde lösryckta delar av, då jag stod i närheten. Jag vill inte gärna flyga in i en konversation och ifrågasätta då det var en konversation som jag inte var en del av, och där jag inte känner människorna.Flört

Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

Labolina_73
0
#8

Ja näe det är ju sant förståss,, hm men hehe vet du vilka det är alls då? kanske du kan maila och fråga? :-)

Mulan
0
#9

Hej!

Skulle vilja avfärda det som en dålig myt.. Vissa linjer växer däremot saktare än andra, kanske det var det man menade fast i konstiga ordalag?

De silverkullar jag har haft har inte växt långsammare än andra, det är väl Edward Scissorhands ett levande exempel på, 7,7 kg tung och snart 1½ år?

mvh Malin

ariel
0
#10

#6 Jadu säjer som Linda,,,agv

Marina/ S*Karmskogen's

Ägd av 6 Norska Skogkatter

Frostvikarna
0
#11

Jag håller inte heller med om det, Vår A kull är även dem ett lysande exempel på att det inte stämmer. S*Frostvikens Amadeus har en vikt på närmare 8 kg och S*Frostvikens Agnes nästan 5kg, båda med mycket silver!

Silverfarans
0
#12

Det enda jag hört är att silver KAN vara sena i pälssättning mm. Det sa min ena uppfödare när min silverkille inte fick så bra päls när han var liten.

SillyZones
0
#13

Ja, jag ble förvånad när jag hörde detta sägas som om det vore en självklar sanning. För mig lät det faktiskt helt befängt.

Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

Mulan
0
#14

#12 Det skulle jag också vilja avfärda som en myt… Det handlar inte om pälsfärgen i sig utan om hur just den släkten utvecklas.. Jag har en hona som haft sen päls, och en del av hennes barn också. Fantastisk kvalitet (och hon är blåpadda) men sen päls, dock kopplar jag inte det till hennes färg..

mvh Malin

Silverfarans
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

Nä jag börjar fundera över det nu för denna kull jag har nu är riktiga pälsbollar nu redan vid 3 veckor o två av dem är ju silver.

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=1621963f-ddd8-48d6-b27f-62a65e7cfa82&Filename=kattungarna 195.jpg)

av Edelmann(N)
0
#16

Vi har haft många silver avkommor och det här stemmer inte.

Man ska höra mycket vet jag…ler Skrattande

Av Edelmann(N)

www.avedelmann.net

Wirre
0
#17

Det är första gången detta rykte når mina öron.Blir lite full i skratt eftersom jag har en 7 månaders kille här hemma som väger 5kg, tycker inte det är speciellt litet.Men kan ju inte heller säga att det inte är så eftersom jag inte vet.

rockringen
0
#18

Halloj. Jag tror inte heller att pälsfärgen styr storleken, men…

Om vi tar en mindre ras och en uppfödare utpräglat börjar avla på t.ex silver. Man får fram ett par bra katter med silver och dessa katter används i större utsträckning på i just silveraveln. Dessa kanske lämnar strålande silver, men präglar inte storlek. Detta kanske pågår i några generationer och VIPS, så är många silverkatter små. Har man då inte avelskunskaper, då kopplar man självklart ihop detta med att silverkatter är små, eller utvecklas långsammare eller vilket man vill.

Jag kan bara ta ett exempel. Jag letade avelshane utan vitt för några år sedan, jag upptäckte då att många av silverkatterna utan vitt hade en utstickande nos/profil, dvs när man tittade på katterna i profil, så var överdelen av huvudet längre än underdelen. Svårt att förklara, men det berodde inte på att de vikande hakor. Det var som om man dragit ut nosen på katten, men bara överdelen :):) En liten stick-ut-nos, hoppas ni förstår.

Jag blev konfunderad över att så många såg ut så i just grupp 7 och förstog att det inte hade med färg eller synintryck att göra. Däremot visade det sig att det fanns väldigt många katter med samma katter bak i stamtavlorna. Märk väl att de inte bara var föräldrar, utan de hade präglat detta starkt, även 4-5 generationer bak…

Så för mig är det inte konstigt om en en viss färgrupp av katter blir små, eller om en viss färggrupp får andra gemensamma
fördelar eller nackdelar. Så länge det är små raser går det fort att påverka. Nu var visserligen dessa skogkatter, så visst går det att påverka där med på mindre färggrupper…

Det visar bara hur viktigt det är att se till hela rasen och inte bli "hemmablind".

PS Rätt Idol vann :):)

SillyZones
0
#19

Tack, Barbro för ett väldigt bra och tänkvärt inlägg!

Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

Labolina_73
0
#20

Mmmm mycket bra Barbra,, som vanligt….:-)

Men det jag funderar lite över nu är att viss i tråden spratar om storleken på katten,, vilket jag oxå menade, medans andra pratar om färgutveckingen, hur fort den växer etc etc,,

Vad menade TS från början? Fick för men att det var storleken på katten men det kanske är fel tänkt?

//Linda

SillyZones
0
#21

Ja, Linda, jag menade att silver växer långsamt, inte att de inte växer alls och följdaktigen blir små. Detta var i alla fall så som jag uppfattade att personen jag hörde menade.

Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

Labolina_73
0
#22

#21 oki, så kroppen menar du då? att den växer längsamt? Inte att pälsen växer långsamt,,, inte att dom blir små såklart för det kan ju ha med gener att göra.

JAg kanske verkar trög men jag tror oxå att det inte bara är jag som undrar detta… *skratt* jaa iaf hoppas jag att det är fler än jag… :-)

Men hur som så tror jag att det är en myt,, jag tror på det som Barbro skiver,,, att det avlats så att det blivit så i vissa linjer i så fall. På nåt vis.. :-)

//Linda

SillyZones
0
#23

Nej, jag uppfattade det som att hon menade att kroppen utvecklas saktare på silver. Hur som helst så låter det som ren gallimatias.

Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt