Norsk Skogkatt iFokus

Norsk Skogkatt

Etikett: 12-omplaceringar
Läst 420 ggr
Mettan
0

Klippanskogisen Jindra har flyttat hit idag

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Jindra har kommit hit idag och här stannar hon. Semlan kommer att omplaceras så småningom, Mimmi (garderobkatten) blir nog tyvärr avlivad nästa helg, om det inte händer något  radikalt. Kolla gärna i mitt inlägg under "Nu är det kris med 4-åriga skogis…"

Archie blev helt enkelt kär i henne och hon i honom och det var ungefär det jag trodde skulle hända. Känns skönt att det verkar fungera.

ingann
0
#1

vad fin hon är Kyss

/Ingalill

*Personlig ägodel till 2 söner, 1 katt och 1 hund*

Medarbetare på Singelföräldrar och mobiltelefoner

Mettan
0
#2

Ja, hon är jättefin och verkar trivas här, som väl är. När jag har omplacerat hittekatten Semlan, tar jag inte in fler omplaceringar här, för det räcker med 4 katter här. Jag har inte råd med mer helt enkelt.

Archie verkar redan gladare, även om han leker mycket med Semlan, som han har uppfostrat.

Ikväll hittade jag Jindra i korgen i sovrumsfönstret och Archie på stolen nedanför. Han verkade vakta henne, så det går nog bra. Jag tror han har saknat sin kompis Wilma, som han har vuxit upp med.

Min dotter som köpte både honom och Wilma, sade ikväll att han trivdes aldrig, var mest i källaren, där han fick ligga utan att behöva kela med folk.

Här kommer han fram när det ringer på dörren, vill gärna smaka på allt jag stoppar i munnen, dricker vatten ur mitt glas (eller rättare ett eget), men tigger inte, bara tittar uppfordrade på mej och sedan ska han bjudas på det han vill äta. Han är inte den som tycker att stulen mat smakar bäst, som Ludde, min huskatt, gör.

ingann
0
#3

hehe jag har nyligen fått hem en liten husis som ska vara med o smaka på allt oxå ;) min skogistjej däremot är väldigt kräsen även om hon blivit bättre nu när hon ser att lillen äter allt.

för mig räcker det med 2 katter men jag är jätteglad att ni som tar hand om hittekatter finns. Skrattande

/Ingalill

*Personlig ägodel till 2 söner, 1 katt och 1 hund*

Medarbetare på Singelföräldrar och mobiltelefoner