Få bort gultoning i vit päls?
Jag badade blåvita skogisen Cornell igår, med kanonbra resultat UTOM på en fläck mitt på halsen, där han är lätt gul istället för vit!
Han går ute på dagarna och kan ha gnuggat halsen på något, eftersom det bara är där han har denna färgfläck, och pälsen känns helt normal där, inget klibb eller så.
Då schamponeringen i övrigt gav så bra resultat, (han har svår blå päls, som jag äntligen hittat bra schampo till), så undrar jag hur jag bäst ska göra för att få fläcken vitare utan att behöva bada hela katten igen.
Han ska ställas ut i helgen, så det vore bra om man kunde få bort fläcken, eller få den lite vitare åtminstone, tills dess. Alla tips emottages tacksamt!
Har inget schampo för vit päls tyvärr, annars hade jag testat det. Ska dock köpa inför nästa utställning.
_________________
Hej du,
Testa YES, och föna honom sen. Sen har Birgitta som säljer House of Anju ett blått Schampo som är kanon, vi testade detta på Ul-Bin, efter först kört YES. Han blev kritvit i pälsen, tyvärr fick vi inte rent svansen på honom…men det ska vi skaffa Goop för att fixa.
/Henrik & Heli
Just det blåa schampot ska jag beställa inför nästa utställning, har redan mailat Birgitta och beställt… 
Ska testa Yes ikväll, så får vi se.

Hej Hej
mina två honor som fick ackne för ett tag sedan blev helt gula under hakan av medlet mot acknen.
så jag har också de problemet med att få väck det gula.
vilken är birgitta?
jag vill me ha =)
MVH Sanna

Jag har andvänt Espree bright light till min helvita, har aldrig haft en gul fläck
Kerstin Carlzon S*Youngun`s
Medarbetare på Norsk Skogkatt iFokus

#5 När jag skriver att min vita katt ser gul ut så menar jag inte att den har gula fläckar. Utan att den skimrar i en varm ton, alltså mot det gula hållet. Jag tycker att en vit katt ska skimra kallt, alltså åt det blå hållet. Hoppas du förstår hur jag menar? Tror att Carrocs menar på det sättet?? /Sylvia

Aha, sorry, trodde det var svåra fläckar, att få rent
Kerstin Carlzon S*Youngun`s
Medarbetare på Norsk Skogkatt iFokus

#7 Sorry själv. Visste inte om jag skulle våga skriva som jag gjorde. Tänkte att du kanske skulle missuppfatta mig, är ju lätt hänt på ett forum. Ville bara förklara hur JAG menar iaf.
/Sylvia
Nej, han HAR en gul fläck, för den vita pälsen runtom är helt kritvit.
Det är bara ett litet område mitt på halsen som är gulfärgat, och det är det området jag vill göra något åt.
Ingen snygg kontrast där precis…. *ler*

#8 till mig får du skriva vad du känner, så länge man är ärlig, jag tar nästan aldrig illa upp, utan jag kan läsa samma meddelande flera gånger, så jag inte ska missuppfatta saker, he he
Kerstin Carlzon S*Youngun`s
Medarbetare på Norsk Skogkatt iFokus

# tackar =)

#9 Ok. Då är nästan frågan vad som orsakat fläcken? Allt är lättare att få bort om man vet vad det är för något. Fundera på vad det är som kan missfärga just den fläcken? /Sylvia
#12
Det är svårt att säga, men kanske någon gul blomma (han ligger gärna bland blommor…*ler*) eller något ämne på något träd?
Jag vet inte faktiskt, men nu har jag fått hjälp då Birgitta May skickar en flaska vitschampo till mig idag.
Så imorgon kväll ska jag tvätta fläcken, skönt!

#13
Lycka till! Och ge en rapport imorgon om hur det blev. /Sylvia

No 1 all systems har en som är jättebra på vita katter… tyvärr vart pälsen lite mjuk av den så jag kör den bara på benen och lite på magen. :)

Prova Espree Tear & Stain Remover, ett medel som tar bort missfärgningar, finns i välsorterade djuraffärer, bl.a hos Hund o Kattspecialisten (Eva Porat) i Örebro
