
Tips på bra kattschampo till en n03..
Hej!
Tutankhamun som är n 03 badade jag innan järvautställningen, men hade problem med att få det vita i pälsen fin,kan lätt se gult ut. Vad har Ni för schampo till Era katter då dom har mkt vitt i pälsen. På Sebek som är n 09 22 funkade Espree schampot bra. Vill ha tips inför nästa utställning.
*Mvh Eva-Helen*

Jag har ju en vit katt och det är det vackraste av vackrast i mitt tycke. Men…inför varje utställning så förbannar jag att hon är VIT. Hopplöst!
Jag har badat mina vita katter i House of Anju´s Brilliance schampo varje gång. Minst tre schamponeringar. Men sist blev dom inte vita. Såg gula ut trots bad. Funderar på om vattnet i nya huset är annorlunda mot det vi hade förut.
I vilket fall som helst fick jag rådet att bada dom i Yes. Så det gjorde jag. Först två gånger i Yes och sen en sista gång i Anju´s schampo för vita katter. Och resultatet blev strålande. Cocos blev VIT. Lycka till! /Sylvia

Hahaha, menar då inte att du ska bada med schampo för vita katter på din svartvita. Kanske räcker det med Yes? /Sylvia

Jag har andvänt Espree bright light till min vita NFO, han blir verkligen kanonvit av det, annars har jag Summervind, man kan ju andvända ett schampoo för vita, på de vita partierna
Kerstin Carlzon S*Youngun`s
Medarbetare på Norsk Skogkatt iFokus
Nu har jag ingen helvit katt men annars kan jag varmt rekommendera ett torrschampoo som heter Spray On med tee tree olja.Det är vad jag använder samt talk då mina går på utställning bl.a.
Kanske värt att testa på vita.

Tusen Tack Sylvia och Kerstin, ska åka på djuraffären och kika. Inte lätt att finna ett schampo som passar, får köpa ett eget Schampo till Tutankhamun. Han e ju liksom litt speciell*fniss*
*Må så gott* Eva-Helen

Tack Susann det var också ett mkt bra tips. Är ju en djungel med schampo på marknaden och som "fd" frisör, så vet jag hur viktigt det är finna "rätt" schampo,*ler*..
# ja sant,inte lätt det där:)
Terrierschampot anävnder jag. + Yes (innan). Blir super!


En fråga bara när ni säger YES, menar Ni diskmedlet YES? Men isf kan det verkligen vara bra? Menar bara att jag själv aldrig skulle använda YES diskmedel i mitt egna hår, men det kanske blir annorlunda på katters päls, vad vet jag,,,men vill vet!! Fotot på Montesas var fint, pälsen var super fin.
*Hälsar Eva-Helen*

#10 ja det är diskmedlet det "gröna" Yes jag menar! Jo jag vet att det är flera som reagerat på att det kan vara starkt? Men jag har INTE märkt ngt på mina katter om typ att de kliat sig eller fått ngn klåda mm. Men enligt mig o många andra är det suuuuuper bra!
I så fall är Goopet heller inget bra!? För det innehåller ju avfettningsmedel men samma där jag har ej märkt ngt på mina katter om ngn klåda eller eksem mm.
Men det finns säkert någon stanns o läsa om Goopen här på internet men den är suuuuper mot fetsvans smuttsiga katter mm o sedan ta Yes o Summerwind efter. 
Jag använder detta o fåt BRA resultat av mina katter av domare som Eva Porat som är "noga" hur man preparerat katten ;-)

Tusen Tack allihop för Era tips. Jag må nu finna ngt bra schampo åt "Tuttan" inför nästa utställning. Hörde av en säljare på utställningen, att schampo man köper på djuraffären inte ska vara bra, men har själv bara erfarenhet av Espree schampona och dom har jag köpt på djuraffären.
Må så gott allihopa!!
Håller med #8 terrierschampot e bra.

Har hört att Yes inte ska användas på katter,utan att man ska ha speciella shampoon till katter. Vet att en som använde Yes o katten fick klåda i pälsen. Men jag är ju inte erfaren när det gäller shampo utan försöker att lära vad som är bra eller dåligt…..
Marina/ S*Karmskogen's
Ägd av 6 Norska Skogkatter

Jag använder alltid Yes diskmedel och har gjort så i 20 år. Katterna blir kanonfina och dom tar inte skada. Det finns ingen varningstext på Yesflaskorna och vi människor kan ju tänkas använda Yes minst en gång om dagen för att diska i.(om man inte har diskmaskin förstås) Hade det varit skadligt för huden så skulle det inte vara godkänt för handdisk.
Jag bada 2 ggr i Yes, sedan 1 gång i något "lukta gott" schampoo. Katterna blir kanon, och jag har aldrig fått klagomål och mina vita katter blir kritvita.
Det är klart att dom som säljer och tillverkar kattschampoo inte vill att man skall bada i Yes, på det viset blir det ju lite dålig försäljning på kattschampoo.

Jag tror att man kanske skall vara lite försiktig med Yes, speciellt om man har katter med känslig hud. De kan lätt få mjäll av detta. Men om man bara badar ibland (dvs ganska sällan) med Yes så gör det nog inget.
Det allra bästa är ju att bada ur katten ORDENTLIGT en gång. Dvs med Goop (flera omgångar om det behövs) och sedan 2-3 shamponeringar och sedan balsam (bara på sidorna). Jag tycker om Esprees shampon.
Tricket sedan är att inte bara bada inför utställningar eller någon gång ibland utan att bada katten regelbundet, tex en eller två gånger i månaden. Då håller sig pälsen fin och fräsh och man behöver inte känna någon panik inför kattutställningar..
På detta sätt så håller sig katten ren och fin och man behöver inte preparera inför en utställning! Allt enligt Eva Porat, vår egen pälsvårdgudinna (hon är SÅ duktig)…
/Therese

#15 Det är ganska så stor skillnad på huden på dina händer och på katternas hud som skyddas av päls…
Detta betyder dock inte att de flesta katter klarar av Yes… Läs mitt tidigare inlägg…

#14, 16, 17 Ja som jag skrev ovan så har inte ngn av mina katter fått någon klåda eller eksem av Yes så jag tror att det är olika på alla katter ja det är tur att inte alla katter är lika 
För c:a 20år sedan så hade jag Tamråttor o åkte mkt på utställning o då badade jag oxå dem med Yes o de hade heller inget problem med Yes.

Jag har aldrig hört någon, som haft en katt badad i Yes, som fått någon alergisk reaktion. Avfettningsmedlet i Goop är sannolikt inte "mildare" än det som används i Yes diskmedel.
//Annika

Som jag tidigare skrev så tror jag inte att de flesta katter har något problem med Yes.
Men om man badar sin katt ofta tror jag att det i längden inte är bra att avfetta sin katt med varken Yes eller Goop varje gång. Avfettning med dessa medel skall helst bara göras 2-3 gånger per år.

Var har du "hämtat in" uppgiften ifrån att man helst inte skall bada sina katter i Yes eller Goop mer än 2-3/ggr/år? (I vilken undersökning/studie?)
//Annika

Jag undrar bara varför man badar en skogis 1-2 gånger i månaden?? Det jag älskar är just att pälsen håller sig så fräsch utan bad. Endast en genomkammning någon gång ibland. Jag kan tillägga att det inte ens är säkert att jag badar mina katter innan utställning. Min hane har varit på tre utställningar nu utan bad. Och att han fått BRA bedömning på sin päls. Underbart preparerad sa han sist, men då hade jag dock tvättat hans fetsvans men inte resten av kroppen.
Jag är helt övertygad om att en katt eller hund för den delen inte mår bra av att man tar bort hudfettet för ofta. Tror att man målar in sig i ett hörn. Genom att bada ofta så KRÄVER pälsen bad ofta. Men det är min egen teori. /Sylvia

Vi fick rådet av Eva Porat att inte använda Goop för ofta. Men efter att ha läst allt som skrivets så kommer vi oxå att prova Yes innan utställningarna. Tror inte heller att det kan vara mycket skadligare än Goop och som Annika skrev så kan vi människor stå och diska i det var dag utan att vi får några problem. Jag håller med Sylvia att jag tycker inte man ska bada katterna för ofta, det räcker inför en utställning. Men vi är alla olika och gör det som känns bra för oss. //Kaisa

Jag har alltid andvänt gröna Yes vid första badet på min vita, dock inte om det bara gått ett par veckor emellan, har alltid fått beröm, för hans vita päls, han har aldrig haft en gul fläck på en utställning
Kerstin Carlzon S*Youngun`s
Medarbetare på Norsk Skogkatt iFokus
Och jag har en a 03, så detta var en intressant tråd!
Cornell är ju ute mycket på dagarna, så han har en förmåga att bli smutsig på det vita…
Jag använder dock Anju Beauté Texture schampo, och det har fungerat bra hittills. Brukar ta hela kroppen en gång, och sedan allt vitt en gång till, och han blir faktiskt vit då.

#22 Jag badar inte heller mina katter så ofta. Min kastratpojke på 2,5 år har ALDRIG badats och får ändå toppbetyg på preparering på utställningarna. Han kommer förmodligen aldrig att behöva bada heller (om det inte händer någon olycka
).
När jag var på pälsvårdskurs med Eva P så sade hon att för en snygg och fräsch päls så bör man bada ofta (dock bara 1 g med shampo och balsam).
Kan tillägga att jag INTE badar mina katter så ofta. Den ena badar ALDRIG och den andra kanske 3-4 gånger per år.
