Norsk Skogkatt iFokus

Norsk Skogkatt

Etikett: 32-utanför-ämnet
Läst 553 ggr
Juliette-
0

Hur kan någon göra detta?

Läste på ett annat forum detta och eftersom hon uppmana alla att sprida de vidare tyckte jag de var smart att lägga de här. Tycker de är så fruktansvärt att man knappt tror de är sant. Jag hoppas verkligen deras katt kommer hem oskadd snart

**Här är ett brev som vi komponerat ihop och skickat till alla vi känner. Om ni känner för det får ni gärna sprida det vidare:

Hej alla godhjärtade medborgare. Snälla läs denna varning och uppmaning och hjälp oss sprida den till så många som möjligt.

För sju dagar sedan, den 12e Augusti 2007, försvann vår skygga innekatt Natte från mina kattvaktande föräldrar. När vi fick reda på det blev vi förstås väldigt oroliga att något skulle kunna hända honom och ledsna över att han kanske inte skulle komma tillbaka. Men oron minskade för varje dag som gick och för varje kattägare vi pratade som berättade om katter som återvänt efter så lång tid som sex månader, visserligen magra och tilltufsade men i övrigt vid gott mod.

Men idag när vi var ute för att sätta upp fler lappar om Natte blev vi chockade när vi på en anslagstavla såg en arg lapp från en ledsen kattägare. Lappen var riktad till de sjuka människor som MISSHANDLAT och TORTERAT hennes katt. Hon önskade gärningsmännen samma behandling som de utsatt katten för och riktade hot om vedergällning till dessa kallblodiga själar. Vi blev som sagt chockade över vad vi just läst. Chockade över att sådana människor fanns i vår direkta närhet. Fega och sjuka människor som tar ut sina lustar och aggressioner på försvarslösa och oskyldiga små djur, i samma område som vår katt nu troligtvis springer omkring vilsen och rädd.

När vi så kom hem efter vår kattjakt och nästan glömt lappen ringde en kvinna till oss efter att ha sett vår efterlysning. Hon berättade att hennes katt kommit hem misshandlad och varnade oss för ett gäng ungdomar som misshandlar katter i Rotebro. Vi trodde att hon var densamme som satt upp lappen vi sett, men det här var en annan person och en annan katt som skadats.

Läs nu och försök förstå hur en människa kan göra så här mot ett oskyldigt litet djur.

Kvinnan i telefonen berättade att hennes katt en dag i maj kommit hem alldeles förstörd. Den hade fått svansen bruten på två ställen. Alla fyra tassarna bar märken efter glödande cigaretter liksom båda öronen. Hos veterinären kräktes katten något blått och tyvärr oidentifierat men helt klart giftigt för katter och som gärningsmännen tvingat eller lurat i katten. Efter ett flertal operationer och insatser från veterinärer till ett värde av närmre 50000 kronor (mer än vad en normal djurförsäkring täcker) var man tvungen att avliva katten då dess skador inte gick att åtgärda.

Vi är nu efter att först ha lugnat oss och nästan blivit säkra på att vår älskade Natte ska komma hem oskadd en vacker dag LIVRÄDDA att vår underbara vän ska hamna i klorna på dessa vidriga sadister.

Vår önskan är att du som läser det här hjälper oss att dels sprida denna historia till alla du känner i hopp om att nå antingen de skyldiga i detta fall eller personer som håller på med liknande saker i andra delar av Sverige. Få dem att förstå att det dom håller på med inte bara är olagligt utan också helt etiskt och moraliskt oförsvarbart.

Få dem att förstå att deras sjuka gärningar inte bara skadar den stackars katten de glatt torterar utan att det också skadar det förtroende vi idag har gentemot våra medmänniskor. Vi vågar tyvärr inte längre släppa ut vår andra orädde katt i samma område eftersom vi inte vet vilka som kan tänkas missbruka hans godtrogenhet bara för att brännmärka honom och misshandla honom med sparkar och slag.

Låt det här brevet bli en del i kampen mot allt sjukt djurplågeri som pågår i Sverige idag. Det kanske sker närmre än du anar.

Med hoppfulla hälsningar från två förtvivlade kattägare.
Oskar Göransson och Charlotte Jakobson**

Margona
0
#1

Fy vilka sjuka människor jag mår illa när jag läst detta.

SKOGSGLIMTAN
0
#2

Jag blir så illa berörd över djurplågeri. Jag ska skicka detta vidare som ett mail till mina vänner, som får skriva på att vi alla måste göra ngt och få slut på sådan här tortyr gentemot vår älskade ras katten.

*Mvh Eva-Helen Nyström*

SKOGSGLIMTAN
0
#3

Så där nu har jag spridit detta mail vidare.

eccentrics
0
#4

alltså ja jag saknar ord… det gör jag.. hoppas Natte kommer hem snart. 

*kramar*