Öronblind
Hur ska ett bra skogkattöra se ut? jag blir inte klok på det…
Glömde fråga en sak..Hur lyckas man få till lynxtoffsarna? Måste båda föräldrarna ha sådana för att det ska ärvas vidare till kattungen?

Hm, det ska vara bred bas och så trekantigt som möjligt. Sen ska det sitta så ytterlinjen följer med trekanten. Det ska finnas en tråd om öron, ska se om jag hittar den.
Bara ena föräldern måste ha tofsar för att ungarna ska kunna få det.

Den här tråden tänkte jag på:
http://norskskogkatt.ifokus.se/Default.aspx?ThreadId=93a28d80-ad45-4b4b-adc5-9676f91f75ba
Ja mycket öron var det! Tack för det!

#5 ja vissa är betydligt spetsigare, jag har en hona " Augusta " hon har lite av den gamla stilen på öron, (som bilden) medans jag har andra som inte har så.. :-)
JAG anser oxå att vissa avlar fram för stoora öron, säkert inom ramen för standard men har även hört domare som sagt nu börjar det bli lite väl med öron på skogkatten,, säga vad man vill om det men jag tycker att det ska vara proposionerligt (hm stavas det så?) :-)
Men men,,, Du ska tycka att katten är den finaste du vet,, anser iaf jag. :-)
Lycka till med ditt sökande. :-)

#6 Kunde vara spännande att höra vilken domare det var som uttryckte det? Du får gärna pm:a mig om det.. Jag har nämligen hittills inte träffat en enda domare som inte vill ha supermegastora öron på skogisarna..
Själv tycker jag att det går mot större o större öron och det är ju helt ok om katten växer i dem som vuxen.. Oproportionerligt stora öron på en vuxen katt är ju inte harmoniskt, men visst tycker jag att det ska vara bred bas, spetsiga toppar och raka fina linjer på öronen plus att de ska sitta alldeles rätt.. Men man kan inte få allt på en gång.. ;o) Så man får jobba vidare i avelsarbetet…
mvh Malin

#7
ärligt talat s¨minns jag faktiskt inte vem det var som sa det.. 
Jag vet att det var en på Perserkattens utställning iaf. Men jag var så himla uppe i varv då eftersom det gick så bra för Engla,, jag reagerade mest bara på att det sas, inte vem eller varför.. Jag vet inte ens om jag tittade på katten.. 
Det kan ju ha varit hennes egen åsiktoxå, det vet jag ju inte förståss.. Men jag tycker iaf att ibland ser det ut som att öronen är megastora,, men som sagt… det kan dom ju iofs växa i som vuxna.
Jag vet en hane spm jag anser har fööör stora öron, han är vuxen och avelshane. (vill inte hänga ut någon här) Men det är ju bara min egen åsikt i frågan.. :-)
Jaaa absolut,, arbeta vidare ja,, man blir nog aldrig 100% klar skulle jag tro..
MVH Linda



Jag är benägen att hålla med Labolina. Jag anser också att öronen tenderar att snart bli FÖR stora. Vet dock ingen domare som håller med om det. Alla vill dom ha stora öron. Men lagom är bäst tycker jag. Viktigast är harmoni och helhetsintryck, på huvudet precis som allt annat på katten. /Sylvia

Mmmm håller med dej Sylvia.. :-)
Malin,, jag tycker inte att din lilla bebis (när hon var bebis) har så stora öron som jag tycker att man sett nu en tid.. Superfin tjej ju.. :-)
Den her katten har en øreform som jeg tycker mycket om. DE er brede i basen og lagom spisse, med tufser.,,,,de har ok storlek, men det finnes mange som ønsker mye større ører
Denne katten er 16 måneder, så jeg liker også ørenes plassering
I hans tilfelle hadde moren flotte tufser og pappaen hadde ganske små tufser. Men tufser er ressesivt, så det kan ligge skjult.Men hvis dy parrer to med tufser vil hele kullen få tufser


Ja, Shanga har jättefina öron! Hela han är fin 
En av mina absoluta favoritskogisar helt klart!



#19 mjae, jag vidhåller ju att vi har en standard som vi avlar emot, så naturligtvis betyder utseendet och därmed också öronformen och storleken en hel del. Självklart betyder inte öronen något när det gäller en ren sällskapskatt, men när man har avelsplaner får man nog sätta sig in i hur en skogkatt ska se ut.
Jessica, Sajtvärd på Norsk Skogkatt ifokus
S*SillyZone´s Norsk Skogkatt

#15 Mmmmmm Shanga 



Trender i avel finns ju alltid, och det går i vågor vad som är viktigt för domarna.
Det som är synd är att en del katter blir för extrema på vägen och då måste domarna ångra sig o premiera någon annan kroppsdel.
För min del så är väl lagom alltid bäst.
Har man tillräckligt bred öronbas på öronen så blir inte öronen så höga.
Sedan skall det ju vara tofsar i öronen också inte bara på tippen;)


#20 Klart att man ska försöka avla så att det blir inom rasstandard. Men ibland kan man ju ha en hona som har för små öron då får man ju hitta en hane med stora öron vid parning.(Eller har jag fel) Det jag menar är att det är ju inte hela världen om öronen är för stora eller för små. Finns många som bara vill ha sin kisse till sällskap! Alla vill inte vara uppfödare eller ställa sin älskling. MVH/Marina
Marina/ S*Karmskogen's
Ägd av 6 Norska Skogkatter