# HCM - hypertrofisk kardiomyopati
Author: RolfH

För att minska antalet katter som drabbas av HCM bör man testa sina avelsdjur och undvika att använda dem som har fått diagnosen HCM. Katterna undersöks av kardiolog (veterinär med specialkompetens) med ultraljud där man kan se om det finns några förtjockade områden och hur hjärtat rör sig, samt hur blodet flödar. Undersökningen är helt smärtfri och tolereras vanligtvis mycket bra av katterna. Är katten orolig kan det dock vara nödvändigt att ge den lugnande medel, eftersom det är viktigt att den ligger alldeles stilla på undersökningsbordet.  
Ibland kan veterinären behöva raka katten på det ställe som ska undersökas. Oftast går det dock bra att bara sära lite på pälsen utan att raka. För att få en bra kontaktyta mot kattens skinn, och därmed en bra bild, används ett slags gelé på proben. Undersökningen tar ca. 30-45 minuter.

**Det finns en framtagen blankett som används vid HCM-undersökning.**  
[Den laddar du ner här.](http://www.mainecoon-katten.se/halsa/HCM-blankett.pdf "http://www.mainecoon-katten.se/halsa/HCM-blankett.pdf")  
Ta med blanketten och kattens stamtavla när du besöker veterinären för HCM-undersökningen.  
Katten måste vara ID-märkt för att HCM-testet ska kunna registreras i hälsoprogrammet. Är katten inte ID-märkt kan du göra detta i samband med HCM-testet.  
Veterinären fyller i resultatet av HCM-undersökningen och skickar sedan en kopia på blanketten till Maine Coon-kattens registerhållare för HCM-registret. 60 dagar efter det att undersökningen gjordes blir resultatet offentligt.

Länkar: 

[Maine Coon-katten  
](http://www.mainecoon-katten.se/halsa/HCM-blankett.pdf "http://www.mainecoon-katten.se/halsa/HCM-blankett.pdf")Maine Coon-kattens hälsoprogram  
Information om HCM  
Att testa sin katt för HCM  
Lista över veterinär som utför HCM-test  
Blankett att använda vid HCM-test  
Blanketten går att fylla i via datorn skriv sedan ut.  
_  (Ny blankett januari 2006.)_  
[Rekommendationer för testning och avel  
](http://www.mainecoon-katten.se/halsa/rekommendationer.htm "http://www.mainecoon-katten.se/halsa/rekommendationer.htm")

Republicerad med tillstånd av Skogkattslingan 061230

Republicerad
------------

061230 av WesthKiowas
---------------------

Med tillstånd av Skogkattsklingan.
----------------------------------

## Comment 1
Author: Sisikarlstad

Åh TACK Rolf!!!

Nu har jag sparat o ska skriva ut blanketten o ta med till HCM testaren!!!![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 2
Author: CeciliaK64

Precis![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) vad jag letat efter. Tack.
