# Orolig ang kattunge
Author: Idihs

Hejsan behöver lite råd! Ska hämta en liten unge den 14/5. Desvärre är jag lite orolig hur min andra katt kommer reagera då hon kan vara lite tjurig och så gällande andra katter hon inte känner. Är orolig att hon kommer skada den lille . Hur ska man gå tillväga när det gäller dethär med att släppa ihop dem och så? Är det någon som stött på detta problemet att den "första" katten inte accepterar en liten ny?

Hälsningar Idah

## Comment 1
Author: Kronängens

![Glad](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")Man vet aldrig hur det går när man tar hem en kattunge. Antingen går det jättebra direkt eller så tar det ett tag för gamla katten att vänja sig.  Om man är orolig kan det vara bra att låta lillkatten vara i ett rum i början så att den vänjer sig vid er och ert hem. Så småningom kan han eller hon komma ut lite mer i huset, kanske när gammelkatten är instängd någonstans. Stäng sedan in den lille och låt gammelkatten komma ut. Då får de känna på varandras lukter innan ni så småningom låter dem träffas.

Eller så släpper ni ihop dem och ser hur det går. Det löser sig säkert.

## Comment 2
Author: MarianneT

Det går säkert bra om du är med och har lite koll på båda i början. Det kan ta lite tid men kattungar är ju enklare att sätta ihop med vuxna katter. Ha lite tålamod. När jag hämtade min kattunge så blev min gamle katt lite knepig så jag tog honom till veterinären efter ett tag och trodde han var sjuk. Men han var kärnfrisk men troligen lite sliten, det är väl som att hiva in en femåring till en pensionär, det tar på krafterna. Men det tog inte lång tid innan de blev kompisar.

Lycka till  ![Glad](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: Idihs

Tack båda två för era svar (:
