# Hane ute på foder?!?!
Author: Labolina_73

Hej, om man skulle sätta ut en hane på foder men att föderägaren inte vill eller kan ta hem en hona till sej,, är det då ok att låta hanen åka till honan?

Jag vet att det kan vara svårt att skriva avtal ang hane eftersom man inte kan lräva ett visst antal kullar om han skulle börja skvätta eller dyl..

men om man nu iaf skulle göra det,, hoppas ni förstår min fråga.. ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 1
Author: Humletassens

Inte skicka hanen till honan. Möjligtvis ta hem både hane o hona till sig själv. Annars hade jag nog letat vidare efter en annan fodervärd.

## Comment 2
Author: erspers

hej..det ska väl inte vara några problem att låta hanen besöka honan istället för tvärtom..men det gäller ju att man litar på honkatt-ägaren förståss..men jag ser då inga problem i det..iof så man vet ju aldrig hur hanen uppför sig efter att han har parat en hona så man får nog vara beredd på det mesta..att han börjar skvätta efteråt osv..men så är det ju jämt..vi får se hur vår S\* Erspers August uppför sig efter att han parat sin första hona..

//Stefan

## Comment 3
Author: Labolina_73

#1.  varför?

## Comment 4
Author: Juliette-

Jag vet flera hanar som åker till honan och de är inge problem.. Bara man litar på honägaren osv så förstår jag inte problemet.. Hanens drift brukar vara så stor

## Comment 5
Author: Humletassens

3# Det bästa för hanen är att få vara kvar i sitt revir. Finns hanar som springer o gömmer sig när dom kommer bort till annat revir.

Sen måste du lita helt o fullt på honkattsägarn, visst dom flesta är seriösa men man kan ju ha otur att råka ut för någon som använder hanen till mer än vad som var avtalat.

## Comment 6
Author: Labolina_73

Tack aha ok,, jo men i detta fall skulle jag lite på foderägaren till 10000% inget problem,, men hehe nu vill hon iaf ha en hona,, så hon köper en sen istället..

jag har inga kattungar just nu utan jag bara undrade iaf,, för om sen nångång.. :-)

## Comment 7
Author: Ixatrixa

Jag har valt att låta damerna komma till min fodervärd. Jag kommer själv att vara där vid eventuella besök. Jag respekterar också min fodervärds önskan om att "hennes" kisse skall få vara hemma.

Har själv fått låna två hanar och det var fantastiskt smidigt och jag är väldigt tacksam för att jag fick detta.

Jag skrev ett avtal om att två kullar skall tillhöra mig och att sedan fodervärden får ta ytterligare 3 kullar i sin ägo.

Skulle han bli förskräckligt jobbig så skall hon kontakta mig inna han kastreras och givetvis så måste det göras om situationen är ohållbar trots att han inte har fått några parningar.

Tänk på den stackars ägaren då som skall lämna bort sin honkatt...är det inte samma problem fast åt andra hållet.

I andra raser är det väl mera vanligt att hanarna åker på kärleksträff...personligen tyckte jag att det var enormt smidigt att ha exakt koll på när de parade sig.
