# Mysan - Något oförklarligt hände...
Author: Margareta

Vi hade två katter... Mysan vår älskade huskatt och S\*Skogskullens Bellis vår första skogis. Mysan var van att vare ute på landet, medan Bellis fick nöja sig med sele och kattgård. 

Yngsta dottern och jag var bortresta, min man och sonen var i stugan med katterna.

På kvällen kom inte Mysan vår huskatt som var utekatt. Hon som aldrig varit utom synhåll mer än någon timme i taget. Efter en orolig natt insåg vi att något hänt, hon skulle aldrig vara borta så länge frivilligt.

Vi var på hemresa när vi nåddes av telefonsamtalet att sonen hittat henne död. Hon låg i en buske strax utanför stugan, utan synliga yttre skador. Vad som hänt henne får vi aldrig veta. Första tanken var obduktion, men vi bestämde rätt snart att hellre lägga pengarna på en ny katt till Linnea... och så kom lilla Hedvig till oss som tröst.

Mysan blev bara 1½ år

Till minne av Mysan har vi skapat en logga för vårt "svarta katteri".

Mer om detta och hela Mysans historia på

http://gulltussens.sunsoft.se

## Comment 1
Author: EddaM

Vad tråkigt att er husis gick bort. \*kram\*

## Comment 2
Author: madelen_29

ååå fy vad tråkit//kram

## Comment 3
Author: Mylingens

Det var jättetråkigt att läsa. Alltid lika svårt att veta vad man ska skriva/säga i sådana här lägen, men jag känner verkligen med er... //Kaisa

## Comment 4
Author: Margareta

Det är ett tag sen det hände, men vi pratar om Mysan fortfarande och hon lever kvar som "vår första katt". Nu när vi bor i nytt hus pratar vi om hur hon skulle ha trivts här med de omgivningarna som är fria från katter.

Hon gillade inte att ha "trångt" i reviret, så hon höll sig bara kring huset...

## Comment 5
Author: fiskerjentas

Det minner meg litt om da jeg fant Pascal livløs på sin sovplass. Han var bare 7mnd, og var alltid pigg og glad, så jeg var helt sjokkert.

Veterinæren sa at han hadde fått hjertestans, og senere har jeg skjønt at det var HCM....dette var før HCM på skogkatter var et tema
