# Registreringsnummer...
Author: [Borttaget]

Vad betyder LO och RX?

På Chads stamtavla står det LO och på Chanayas RX.

## Comment 1
Author: Eithels

LO betyder att din katt har en fullständig stamtavla och är komplett dokumenterad med godkända raser, färger och förbund / registreringsnummer.

RX betyder att katten är placerad i kontroll-stambok. Kontrollstambok innebär att det i något av de närmast fyra bakomliggande leden saknas uppgifter om katters namn, förbund, registreringsnummer, ras eller färg, eller att där finns främmande rasinslag eller för rasen ej godkända färger. Det kan även vara katten själv som är x-katt (ej godkänd ras/färg).

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Tack Ethels för svaret. Då vet jag.

## Comment 3
Author: fjellans

En katt med RX stamtavla måste ha ett avelsgodkännande  för att få användas i avel, utställd efter 10 månader ålder (öppen klass) med minst en ex bedöming eller i avelsgokännande för 2 domare med samma bedömning  
// Rita
