# 6 månaders sheltiehane till salu!
Author: WesthKiowas

Hej! Vet ju att det är många av er som gillar hundar så därför slänger jag in en annos på en underbar jycke även här!

Tyvärr måste min mor sälja Sudden (Lundekock's lord of the Loch) för han kommer troligtvis bli för stor att använda i avel och utställning. Sudden är en mycket trevlig kille. Ett kanon temperament och han är väldigt pigg. Han vill gärna komma till en familj som kanske vill hålla på med lydnad eller agility. Han bör också hamna hos en familj som redan har hund då han är van att alltid ha hundsällskap.

Kika in på hemsidan för bilder på honom. (På bilderna är Sudden 9 veckor, om jag inte minns fel) Min mor svarar endast på förfrågningar via telefon inte mail.

Välkommen att besöka [Kennel Westhlover](http://www.kennelwesthlover.se/index.html "http://www.kennelwesthlover.se/index.html")!

/Camilla

## Comment 1
Author: Mindfields

Jag tänker inte ens gå in o titta... \*ÄLSKAR Shelties\*  
//Malin

## Comment 2
Author: Mindfields

Okej.. jag kunde inte låta bli... :)

## Comment 3
Author: WesthKiowas

I dare you!![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 4
Author: WesthKiowas

Hi hi. jag hann inte skriva meddelandet, du kikade innan!

## Comment 5
Author: Mindfields

Sheltie är väl den enda hudras jag riktigt fastnat för, min farmor har haft två stycken under min uppväxt :)  
Helt underbar ras, tillgivna o kärvänliga :) underbart temperament!

Jag försöker bara hjälpa dig att sälja honom \*fniss\*

Tänk om... en dag :)

## Comment 6
Author: WesthKiowas

Till veckan kanske?!![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 7
Author: Mindfields

\*haha\* jag ska nog tänka på nåt annat ett tag ;) \*visslar\*

## Comment 8
Author: Awanathas

åhhh shelties som är SÅ UNDERBART VACKRA ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)  
  
Sudden ser ÄCKLIGT UNDERBAR ut!!! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 9
Author: Maxwell

ÅÅÅH, GUD så underbar.... blir helt sjuk..... jag visslar också....

/Lisbet

## Comment 10
Author: WesthKiowas

Han är en riktig goding, typiskt att han blir för stor! Tror jag lurades vad gällande åldern på bilderna tittade på dem nu och skulle gissa på att han var lite äldre. Det är ju super svårt att sälja honom, men ibland måste man...![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif) Den som får denna goding kommer i alla fall att få en underbar vän!

/Camilla

## Comment 11
Author: Restless

\*suck\* Så fin han var! Jag som generellt sett inte är så förtjust i hundar har surfat runt på sheltie-siter i några år ändå för de är så vackra! Men, din mor hade inte min favoritfärg iaf ;p Kanske får det bli en om några år när barnen är lite större - måste väl ha en vallhund till fåren ;) \*hihi\*

## Comment 12
Author: Merlyn

Åhhhhhhhhh, jag är en ÄLSKARE av shelties, jag har varit ägd av en helt underbar sobel sheltietik vid namn Settie, hon hade vackert stamnamn med :-))

Jag ställde ut och det gick jättebra för henne fastän hon var lite stor :-))

Nu finns hon dock bland änglarna ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

Synd att jag redan har 2 vovvar ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 13
Author: LosGatos

Vilken sötnos! Synd att vi bor så lååångt bort, det skulle ta alldeles för lång tid att åka och titta. ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) Skämt o sido, den dagen vi skaffar hund blir det troligen en större. Fast Sudden är ju väldigt fin... ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

//Katarina

## Comment 14
Author: Mindfields

Camilla, hur har det gått? Visst har någon förbarmat sig över fina Sudden? :D  
//Malin

## Comment 15
Author: Runsviks

Vilka underbara hundar... nu är jag en kattmänniska men min tvillingsyster är hundmänniska och har två shelties. Vad de heter (kennelnamn) har jag ingen aning om, men jag brukar få rasta dem ibland när syrran är bortrest. Ska höra med henne om hon känner till Westlover.

Lycka till med att hitta en ägare till Sudden.

## Comment 16
Author: WesthKiowas

#14 Han är fortfarande till salu, har inte hört något nytt än. Sen är det inte lätt för folk att köpa från min mor heller, hon är väldigt bestämd om hur det blivande hemmet skall vara. Så han finns kvar åt dig ;)

#15 Din syster hundar ser fina ut, speciellt den till höger... känner igen något i henne (för visst är det väl en tik?) Skulle vara intressant att se stamtavlan.

#13 Ni är välkomna att titta ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

#11 Är det trefärgat som är favoriten? I så fall kan jag tala om att mamma kanske ska köpa in en sådan så i framtiden kan det komma trefärgade valpar![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) Fast det kanske var en bluemerle du tänkte på och det kommer aldrig mamma att skaffa för hon tycker färgen ofta är väldigt dålig.

#12 Har man 2 hundar kan man ha 3, hi hi!

/Camilla

## Comment 17
Author: Frej

Två hundar !! Kan man ha så få??  Hi hi skojar.

## Comment 18
Author: WesthKiowas

#17 Om vi ger Sudden lite tillväxthormon så platsar han kanske hos dig! Eller alternativt platåskor!![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Bästa att tillägga att jag också skojar... man vet aldrg, kanske får hundombudsmannen på mig annars!

## Comment 19
Author: Frej

Platåskor blir inte snyggt!! Men rejält med tillväxthormon.... hm, kunde funka. Ja ja, detta blir en lustig tråd, ser det ut som. Nej tur att plånboken är extremt tunn. Hundombudsmannen! Ja det tänker jag!! Hi hi.

## Comment 20
Author: WesthKiowas

Styltor? Eller varför inte lejpa fast han på en salukirygg?! Blir ju två flugor i en smäll... Han får lite höjd på benen och salukin lite kött på benen![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 21
Author: Frej

Åhåjaja !! Stackars Sudden, sitta på den beniga ryggen ! Du tror inte att han blir "stor" nog ändå? Hi hi hi. Han växer ju bra. ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 22
Author: WesthKiowas

Ha ha! Ja, risken är ju stor! 2 cm på 6 dagar är inte illa pinkat!!!

## Comment 23
Author: Mindfields

#16 Snällt att "ni håller honom" \*fniss\* men det är nog inte läge här \*haha\*  
Men jag erkänner att jag direkt kände ett vill-ha-begär som jag fick tygla ;)

//Malin

## Comment 24
Author: Runsviks

#16 Nu har jag pratat med syrran om hennes hundar. Det är två tikar.

Hunden till höger (på fotot #15)är **Yosemite's Fast Flirt**.  Någon hund i hennes stamtavla ska finnas med i din mammas hundars stamtavla... hon pratade om den hunden och den hunden och jag förstod inget![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif).  
Undra om jag inte fick lära mig en läxa där... när jag sätter i gång och pratar om skogisstamtavlor och släktband hit och dit![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

I nästa inlägg kommer Suddens halvsyster **Yosemite's Must be paradise** som är hunden till vänster på fotot #15  
Jag vidarbefodrar mailet jag fick av syrran till dig där hon förklarar släktbanden mellan hundarna.

## Comment 25
Author: Runsviks

Sudden (Lundekock's lord of the Loch)  halvsyster Yosemite's must be paradise.

Hälsningar Kristin

## Comment 26
Author: EddaM

Så sööta så sööta =))

## Comment 27
Author: WesthKiowas

\# 25 Vad skojigt att de var släkt!

## Comment 28
Author: NinaToy

Får man lägga ut till salu här? Jag gjorde det men Pia tog bort alla inläggen...

## Comment 29
Author: WesthKiowas

Ja, det får man om det gäller kattungar eller om man är sajtvärd ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) Nej då, det sista var bara på skoj. Du hittar en grupp som heter kattungar till salu, där kan du lägga in en annons. Men inga reklamannonser för företag tillåts.

/Camilla

## Comment 30
Author: Villemo

\*kniper ihop ögonen hårt\*

 Jag har redan två shelties, det får nog räcka ett tag till...

## Comment 31
Author: Restless

#16: Det var väl trist att höra att bluemerle brukar vara dålig :( De är ju sååå vackra! Som en silverpadda ungefär ;) Äsch, trefärgade är vackra de med. Å sobel också. Äsch... Nä, ingen hund för min del - ännu ;p
