# Finns det dopning på katter?
Author: Mulan

Med anledning av artikeln i senaste nr av Skogisen tänkte jag ställa en fråga till er skogisägare som finns här på forumet. Finns det dopning i kattvärlden?

Ni får gärna förtydliga vad ni anser vara dopning och vad som inte är det, jag är jättenyfiken på era åsikter.

mvh Malin

## Comment 1
Author: kerstin2181

Jag tror inte det finns, och hoppas verkligen inte det, då är man verkligen ute fel. Varför skulle man dopa sin katt? och till vilken fördel? för att kunna ställa den?

## Comment 2
Author: rockringen

Jodå, tyvärr så förekommer det. Otillåtna ögondroppar och åksjukepiller hör väl till det vanligaste.

I övrigt så tror jag nog vi är ganska förskonade inom kattsporten, men jag kanske är naiv som vanligt ![Obestämd](http://www.norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Hälsningar  
Barbro

## Comment 3
Author: Camizen

#2 Ursäkta en dum fråga; Men varför används ögondroppar? Är det att katten har ögoninflammation, varför droppar man annars ögondroppar? Om katten har en ögoninflammation, så är den ju sjuk, och skall inte ställas. ( dum fråga ifrån en novis)

## Comment 4
Author: EddaM

#3: Det är främst perser/exoter o britt utställare som använder otillåtna ögondroppar för att ögonen skall se klarare och större ut.

## Comment 5
Author: AlexH

har hört om katter som färgas (oftast solida) så att ex svarta katter blir riktigt svarta m.m

## Comment 6
Author: Sissi

Vet en del som brukar ge sina fertila hanar olika sorters lugnande medel.  Vet inte om vaniljextrakt räknas som doping??? ![Flört](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 7
Author: Mulan

En annan sak som är populär är att ge fertila hanar hormoner. Hormoner ger man kontinuerligt efter vad jag har förstått? Detta påverkar såklart också temperamentet på en fertil hane, men är det doping?

Något som gör mig fundersam är att det finns så oerhört lite forskning om effekter och biverkningar av olika saker som man ger katterna.. T ex åksjukepiller, hormoner till hanar mm mm mm.

Jag vet att det ska komma en doping-lista från SVERAK gällande fr o m 1 januari 2010, men inte vilka medel som den ska innehålla, men det kanske gör saker o ting mer klara för oss utställare.

## Comment 8
Author: xerxex

Vet inte.... MEN JAG HOPPAS ATT DET INTE FÖREKOMMER.... utställning av katter eller andra djur är inte "normalt" djurbeteende... Som jag ser det så är egentligen kattutställningen för OSS 2-benta.... Katten bryr sig inte om "rosetter för cert. BIV; NOM och ev. BIS.. det är ju vi ägare som tycker sånt är roligt... Och en väldigt trevlig sådan; man får träffa jätte mycket folk som har samma intresse som en själv, många nya framtida vänner, få se alla dessa vackra ting.. och självklart vill man ju VISA sin/sina vackra katter... "Allla katter är vackra men min/mina är de absolut vackraste... " (känns kanske igen...).

Doping vare sig det är på människor eller DJUR ska absolut inte få existera... (ja, själva preparatet alltså... ![Flört](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")).

Kanske dax att "anmäla" om man ser detta.... det är DJURPLÅGERI

Åksjuke piller därimot är ett preparat som är på gränsen tycker jag... (men men inte för utställningskatter)... Kanske inför vetrinärbesök (vet.besök är inte billigt i normala fall och om hembesök kostar ännu mer.. ja, då kan det bli en kostnadsfråga i slutenden...), eller om man ska till sommarstuga eller allmänt åka bort en helg eller semester och vill ha med sig sina älsklingar. Katter är renliga djur... Tänk själv att komma "bort" och lukta hemskt eller vara allmänt kletig... ingen vill vara i den situationen.  Vi människor SKA inte köra bil i samband med åksjukepiller... alla förstår nog varför; försämrad reaktionsförmåga bl a... Ska vi verkligen utsätta våra katter för det... för ATT VI VILL åka på utställningar. Nej, tycker jag...

Doping SKA bort.. ingen ursäkt finns som verkligen täcker detta...

//  Jane

## Comment 9
Author: Hyrrokkin

Jag tror tyvärr säkert att det finns. Är folk kapabla till att förgifta vattnet och klippa pälsarna på andras katter på utställningarna tror jag nog dem inte har svårt att ge sina egna katter ett eller annat medel för att de ska prestera bättre på ett eller annat sätt.

Däremot tror jag inte det är vanligt förekommande, om man inte räknar tex Felifriend och liknande som doping.

## Comment 10
Author: kerstin2181

#6 tror vaniljextrakt är tilllåtet, det är ju inget preparat du ger i mun eller ögon, bara en liten droppe uppe på näsan, för att dom inte ska känna av andra katters lukter, eller har jag fel?![Förvånad](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")

## Comment 11
Author: Labolina_73

Men hm åksjukepiller? det kan ju inte vara doping,, det ger man ju /andra ju kanske för att katten mår dåligt av att åka till utställningen.. eller vadå.. varför ger man annars åksjukepiller?

//Linda

## Comment 12
Author: Hyrrokkin

Alla medel som påverkar kattens temperament, eller hur den upplever omvärlden, är ju att dopa. Sedan vad som är att gå över gränsen... Det finns väl ingen självklar gräns idag..?

## Comment 13
Author: rockringen

Varför skulle inte åksjukepiller kunna vara doping?

Det är ju inte orsaken som gör att det är doping, utan vad man stoppar i katten. Det finns katter som dött på utställning som varit "drogade" av åksjuketabletter.

Om en katt mår så illa att den inte kan åka, då borde man kanske stanna hemma, eller åka dagen innan och låta katten vila och komma i form till utställningen.

Sen kanske det finns åksjuketabletter som är helt ofarliga, men frågan är om det är de som hjälper...

Barbro

## Comment 14
Author: Labolina_73

#13 jaha men usch då.. Jag visste inte att dom blev drogade av åksjukepiller. Jag har själv inte givit för jag behöver inte.

Ja inte trodde jag då att dom blev så och att katter dött av det. Då borde det ju förbjudas om det är så illa att katterna dör eller kan göra.

//L

## Comment 15
Author: Draken_old

#6 Varför ger man vaniljdroppar?  Jag antar att det är för att man inte gillar det beteendet som katten uppvisar. Den blir inte hanterbar/utställnigsbar om den känner lukten av andra katter. Så man använder dropparna för att katten ska ändra sitt beteende så ägaren kan ställa ut sin katt...

## Comment 16
Author: rockringen

#15 Jag har testat vaniljdroppen på en honkatt som satt brevid en högfertil hankatt. Min Dinga Linga Lena satt och krafsade ner burskynkena, vilket är väldigt olikt henne. I vanliga fall ligger hon på rygg i buren med benen ut genom gallret.

Däremot gav jag inte henne för att kunna ställa ut henne, det hade jag kunnat göra ändå. Jag testade den för att se om hon slapp känna lukten av den pinkande hankatten brevid.

Jag vet inte om det var vaniljdroppen som hjälpte eller om hon helt enkelt gav upp ![Obestämd](http://www.norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

Barbro
