# En liten "fighter"
Author: LottaC

Vi fick ett telefonsamtal med en vädjan om att hjälpa två små moderlösa Birmapojkar 3 dagar gamla .

En av våra honor hade en vecka innan fått en liten bebis.Birmapojkarna anlände med en förtvivlad matte.Våran hona tog glatt emot två små bebisar till. Men efter en vecka var vi tvugna att avliva en av pojkarna han hämtade sig inte och stod still i vikt.Snart är den pojken som är kvar tre veckor gammal,han har den sista veckan tagit sig mycket bra i vikt.Jag ger honom mjölk var 3-4 timme dygnet runt och kattmamman "städar" och håller honom varm och ren.Ingen kommer vara lyckligare än jag när "lillkillen"får åka tillbaka till sitt hem vid 12 veckor.Han är otroligt efterlängtad ,Naturligtvis kommer ägaren behålla honom  då de miste hans mamma .Håll nu tummarna för att han fortsätter  att gå upp i vikt så bra som han gör nu.Just nu är man enbart fokuserad på att mata honom dygnet runt//Lotta

## Comment 1
Author: EddaM

Nej men så underbart att han klarade sig och så fin o super söt han är.=) Gud va bra att din hona kunde ta hand om den lille.

## Comment 2
Author: fjellans

Bra gjort Lotta// Rita

## Comment 3
Author: Vrethagens

Vilken känsla, att få hjälpa ett litet liv ! All heder åt er. //Åsa

## Comment 4
Author: Syllan

Underbart!! Sådan tur att din hona tog honom till sig! Lycka till med lilkillen, och givetvis er egen bebis som fick en bonusbror! /Sylvia

## Comment 5
Author: majema

Åh vilken söt kille...![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif) Ja verkligen bra gjort Lotta, och så skönt att åtminstone en verkar klara sig. Lycka till med återflytten!  
/Marie

## Comment 6
Author: fiskerjentas

OJ, får håpe alt går bra for ham, tvi tvi

## Comment 7
Author: Runsviks

Vi håller tummarna Lotta och hoppas allt går vägen![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 8
Author: WesthKiowas

Åh, kära nån! Det var nog det vackraste jag sett på länge. Så söt! Härligt att det gått bra!

## Comment 9
Author: Sisikarlstad

Åh vilken liten söööööt kille!!! TACK för att det finns sådana goa människor som ni som ställer upp.![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)// Susanne

## Comment 10
Author: AngelicaT

Vilken fantastisk insats, beundransvärt. Önskar den lille fortsatt lycka till och han är ju i väldigt goda händer så det tror jag och hoppas på.

Det är ju också härligt att se dessa fantastiska mödrar som kan ta dem till sig som sina egna.

En väldigt söt krabat dessutom.

## Comment 11
Author: Eydimork

Ojojoj så söt! Hållar tummar och alla tassar här hemma och då borde det gå vägen för här finns det många av den varan :-))

## Comment 12
Author: Juliette-

Gud vad duktig du är jag beundrar dig som du kämpar för de små. Jag hoppas verkligen den lilla killen får bli en stor vacker birma kille och att allt går bra ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif) Han är sockersöt

## Comment 13
Author: Froydis

nyydelig, lykke til med ditt flotte arbeid.

## Comment 14
Author: Sagolika

Åh, så underbar han är. Håller alla tummar & skickar en kram till dig för ett fantastiskt arbete.

## Comment 15
Author: LottaC

Lillkillen är väldigt duktig att äta ,går nu upp minst 10gr/dygn.Tack för alla som håller tummarna för den här lilla grabben.//Lotta

## Comment 16
Author: Sisikarlstad

Måste ju vara spännande att få uppleva dessa underbara dagar med denna kille.![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

## Comment 17
Author: EddaM

Jag älskar skogkatter men finns det något sötare än en birma bäbis? Jag vill inte ha någon men jag tycker att de är sååå sööta=) Bra att den lille växer o äter=))

## Comment 18
Author: LottaC

Måste tillägga att jag har ingen aning alls hur Birmorna ska se ut som små...Eftersom skogkatten är mitt område är det otroligt spännande att få se denna kille  växa upp.

Hans "matte"är otroligt lycklig att Ville utvecklas så bra och växer på sig.

Nu gäller det bara det att hålla ut tills nästa del..Att han börjar äta torrfoder själv.Ett stort Tack till er som håller tummarna för denna lilla kille!

                    Lotta
