# Tolkning av idp-resultat
Author: Seerath

Lillpojken från senaste kullen var med på en idp-utställning i helgen och jag har just fått resultet men måste erkänna att jag har lite dålig koll på idp-utställningar så tänkte om någon kan berätta vad resultatet betyder. :)

"EX1, domarens bästa semilånghår och bästa ungdjur hane 3-6 mån."

## Comment 1
Author: Rundogo

Om jag förstår det rätt så blev han Best In Show.

## Comment 2
Author: Juliette-

#1 ja det m?ste han ju blivit med de resultatet eller? Hmm

## Comment 3
Author: rockringen

Det låter ju strålande. För mig låter det som han vunnit allt han kan förutom BIR som är bäst i ras hos IDP.

Hälsningar och supergrattis

Barbro

## Comment 4
Author: Seerath

Fick en översättning: EX 1 nominerad och BIS 3-6 månader

\*Gör en liten glädjedans\*

## Comment 5
Author: Sissi

MEN vad roligt, GRATTIS!

## Comment 6
Author: jaanuska

Stort GRATTIS![Skrattande](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 7
Author: Juliette-

Grattis

## Comment 8
Author: AlexH

#4 Grattis! det stämmer, inom IDP kallar vi NOM för DB (=Domarens bästa)![Skrattande](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

hoppas du kommer fler gånger till våra utställningar i SNRF ![Skrattande](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Det som kallas för BIS 3-6 månader i Sverak , kallar vi för Bästa 3-6 månader (och sedan hårlaget: Lång, semi eller korthår)

Sedan tar vi ut en Bästa totalt i varje hårlag, en långhår, en semilånghår och en korthår av alla som tagit sina Bästa placeringar :)

Dessa tre (en av varje hårlag) tävlar sedan om BIS (best in show) av alla medverkande katter. På lördagen var det en ung Norsk Skogkatt 6-10 mån från Mikklagård som blev BIS totalt ! Grattis! och på Söndagen var den en vacker Burma 6-10 mån som blev BIS totalt. Häftigt att ungdomarna vinner storkovan tycker jag :)

## Comment 9
Author: Shaline

Stort Grattis till snyggingen, Pia och Annika![Skrattande](http://www.norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")![Skrattande](http://www.norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")//Siv

## Comment 10
Author: WesthKiowas

Grattis till brorsans fin fina resultat!

/Amesha "hulligan" Westh
