# Karriären slut
Author: [Borttaget]

Då var utställningskarriären över för våran Roddan. Den startade i Örebro i Januari 2005, och den sista blev i Hallstahammar igår.

Han har de senaste två åren blivit åksjuk i bilen, innan dess gick det jättebra. Vi har gjort två resor till Norge utan problem. Men efter att åksjukebekymrerna startade så slutar varje resa i kräkningar och drägel. Vi har provat allt men inget hjälper. Igår blev han dålig efter 2,5 mil på väg till Hallsta.

Det känns jävligt surt då han bara har 8 cert kvar till SP som det nu heter, men vi vill ju inte plåga honom, det viktigaste är att han mår bra.

vi har uppdaterat vår hemsida efter gårdagens utställning.

[www.stohagskatterna.com](http://www.stohagskatterna.com)

Mvh Bengan

## Comment 1
Author: kerstin2181

Tråkigt att vi inte får se honom mer på banan, men en stor eloge till er som tänker på honom i första hand, katternas välmående måste gå i första hand![Kyss](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Doggegubben blir ju hemma med nu för ett bra tag framöver, han trivs ju inte alls på utställningarna, och visar inte upp sitt rätta jag, hemma är han ju så mysig och go.

## Comment 2
Author: Frostvikarna

#0-1, Ni gör helt rätt om han mår så dåligt, man måste se till katternas bästa! Jag såg Roddan på nära håll i Söndags ![Kyss](http://www.norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") och förstår att det känns trist, men som Kerstin skriver, katternas välmående först!

Hälsningar Gisela

## Comment 3
Author: LottaC

Helt rätt ,Eloge till dig Bengan.!!

Så tragiskt med de katter som inte mår bra men tvingas med ändå.//Lotta

## Comment 4
Author: Margona

Helt rätt av er, bra att ni tänker på honom i första hand. Han är en fin kille, såg honom i söndags.

Mvh Margona

## Comment 5
Author: Mulan

Jättetrist med åksjuka katter.. Jag har själv en hona som ÄLSKAR att visa upp sig på utställning, men redan när man bär henne i kattburen ut till bilen så har hon oftast hunnit kräkas o bajsa på sig, så hon får stanna hemma så mkt som möjligt (bara åka till veterinären). Jag vet att det finns en del tips med att täcka över buren, o någon har gjort en specialanordning i bilen som gör att katten inte blir åksjuk, men vi har inte lyckats häva vår katts åksjuka.. Tycker ni gör helt rätt, men förstår att det är trist..

mvh Malin

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jag tycker också att ni gör helt rätt. Jag har en kastrathane som älskar att visa upp sig på utställningar men precis som honan i inlägg #5 så kräks han i buren redan i trapphuset och efter 5 minuter i bilen har han bajsat på sig. Resten av resan ligger han och flämtar. Han hann precis bli Champion för några år sedan innan jag pensionerade honom från utställningar. Han har inte behövt åka bil sedan dess utan veterinären kom hem till oss och kastrerade honom och hon kommer även hit och vaccinerar honom. Jag har tänkt att jag ska pröva att ta ut honom på en kort biltur någon gång för att se om han fortfarande blir åksjuk men än har det inte blivit av.
