# Hur kan jag övertala sambon?
Author: Kronängens

Det här är en fantastisk sajt. Här får man så mycket käcka tips vilket uppskattas av mig som är förhållandevis ny kattägare. Jag älskar att lära mig saker.

Många av er som är kattuppfödare har ju flera katter. Själv har jag två, varav den ena är ute mest hela tiden. Min andra katt är ju ensam på dagarna när vi är på jobbet och jag tycker att det skulle vara bra för henne med sällskap av en annan katt som också är innekatt... Då skulle de kunna leka och gosa tillsammans.  

Min sambo håller inte riktigt med. Har ni tips på hur jag kan  övertala honom. Det måste vara störst steg att köpa katt två eller tre jämfört med katt åtta eller nio, eller? Jag tänker att då har man så många så en till märks knappt... Jag tror inte att han skulle uppskatta att det flyttade in en utan att han visste något...

Hur "blev ni" med flera katter hemma hos er?

Hälsningar Susanna

## Comment 1
Author: parlan

Här har dom bara blivit fler och fler, fast min make säger att 2 är det ultimata fast nu har vi 4 katter hemma och fler blir det säkert med tiden![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif).

Sista katten bara stannade av bara farten![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 2
Author: fjellans

Vi har 11 st, alla över min gubbes  "döda kropp"![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)// Rita

## Comment 3
Author: Vattungen

Ja du, det är inte helt lätt kanske..![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

Själv skaffar jag först och säger det sen...![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

Jag är med andra ord fruktansvärt odemokratisk, fast å andra sidan så blir det ju då alltid som jag vill...![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)

Du kan ju alltid smyga hem denna rara kissen från mig, kan ta med henne nästa gång jag åker till Gbg![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Hej!

Ta "gubben" med och titta på kattungar, sen är det nog kört...och katt nr 3 är på väg hem!

lycka till!

Marianne

## Comment 5
Author: Kronängens

#3 Jättesöt!

Det skulle i alla fall fungera med barnen att titta på en kull, och råka få med en hem...men med Hans vet jag inte.

Tar ni bara hem dem? En ny katt alltså. Men om han blir sur då? Det kanske man får ta...

## Comment 6
Author: Frej

Jag frågar inte heller, vi har så många så en extra till spelar ingen roll. Skulle någon kunna bli sur?? För något så underbart !!? Nej, jag har världens tur på det viset, har en väldigt tolerant "husse", det är ett "måste"för mig.

## Comment 7
Author: Frostvikens

Min Janne flyttade in hos mig och Thea, jag gjorde klart för honom redan från början vad mina planer var så det har aldrig varit något direkt diskussion. Fast det är klart, skulle det dra i väg mot en 10 katter skulle han nog vilja ha sin åsikt hörd, men han köpte hela paketet från början.I dag har vi tre katter men jag tror det räcker det för ett tag framöver.![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 8
Author: mariamia

"Nu när vi har ett stamnamn vore det ju bra med en egen hankatt..."

Annars får man väl ta att gubben blir lite sur, det brukar gå över framåt lördag kväll.. \*skratt\*

Alla mina katter har varit "den sista", ni vet "kvinnans list överstiger mannens förstånd"...

/Mia

## Comment 9
Author: WesthKiowas

Nu har jag det så bra löst att jag har en särbo så jag gör precis som jag vill, ha ha! Dock har min dotter åsikter om katthår, men då säger jag bara att du vet vart dammsugaren står och då tystnar hon fort![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 10
Author: Syllan

Det låter lite som hos oss. Katterna är mina och han tänker inte ta hand om dom. Helt ok för min del. Detta till trots så har en av "mina" katter adopterat honom. Han är hennes husse, så är det bara. Men frågar du min man så är det min katt. Mmmm, vad kan man säga...

Men antalet katter bestämmer jag själv. Min familj har bestämt att det få **inte** lukta katt. Så lådorna sköts givetvis exemplariskt. Sen kan man väl inte påstå att det jublas högt när man säger att jag vill ha en till katt. Men kvinnans list pratades det om tidigare... ;)   /Sylvia

## Comment 11
Author: Merlyn

Visa honom bara bilden på denna ljuvliga varelse, supertemperament och konstant spinnande![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Till Salu ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 12
Author: AgnetaK

Merlyn: annars kan du starta en övertalningskampanj för mig, haha! (Nej, jag ska inte ha någon fler katt nu, men han (?) var ju underbar.)

Nu är jag inte uppfödare, och jag har ingen sambo, men jag har svårt att föreställa mig att jag skulle ta hem eller boka en katt utan att den jag bor med var med på noterna... När jag skulle köpa nummer två hade jag stort motstånd från ett särskilt håll, men eftersom jag bor ensam kunde jag göra hur jag ville. Till viss del kändes det ändå inte riktigt kul, och vi pratade inte om den nya katten förrän hon var här. Men nu gillar han henne! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Den stora fördelen med två katter (om jag räknar era innekatter nu) är ju just att de har sällskap av varann, särskilt när man själv inte är hemma och kan roa dem. De har helt klart utbyte av varandra.

## Comment 13
Author: Kronängens

**Jag** vet ju att det skulle vara bra för vår innekatt med en kattkompis, både för motionens och sällskaps skull. Men sambon tycker att det blir krångligt när vi ska åka bort... Grannar har ryckt in för utekatten och lillkatten har vi lämnat bort, eller så tar vi med dem. Det beror på vart vi ska och hur länge vi är borta. Vi har alltid löst kattvaktsfrågan. Hur gör ni som har fem katter eller fler när ni åker bort?

Jag vet inte om jag vågar komma hem med en till... Jag skulle inte bli så glad om han kom hem med en minigris. Jag får fundera på det...

## Comment 14
Author: Vildfagre

Ta det lugnt han veknar. Här tog det lite tid med katt nr 2 men jag satt varje kväll och ropade på honom för att visa söta kattunger. En kväll sa han " ok ska vi ha en till så får det bli den där." Det är fyra år sen och just nu har hon en kull och vi har sju vuxna och han älskar allihop så håll ut och lycka till/Laila

## Comment 15
Author: Vildfagre

Vill bara visa killarna (tjejerna på förra bilden) också kanske någon kan charma honom.Dom är leveransklara kring lucia och finns att beskåda på min hemsida./Laila

## Comment 16
Author: Kronängens

Vilka sötingar.

## Comment 17
Author: Vattungen

#13 Du, själv kom jag hem med tre vildsvin en gång...![Penga mun](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-money-mouth.gif)

Så en liten, liten minigris kan han väl få ha??![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

Kanske du via detta forum kan komma i kontakt med andra NFO älskare på Hisingen som kan hjälpa dig eller kanske kan ni hjälpa varandra vid resor och dylikt.. En liten tanke!![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 18
Author: Awanathas

det som brukar funka är mutor!!![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)  
  
annars får du argumentera för honom Varför ni bör skaffa en till katt osv.. och har du hittat en speciell katt som du känner att du bara Måste ha.. så tjata.. tjata tjata.. kanske inte världens mest rättvisa metod.. MEN man brukar ändock få som man vill i slutändan.. sambon kanske surar nån dag men när ni sen får hem lurvtrollet så smälter de ju allt som oftast!:P

## Comment 19
Author: exemerikas

Nu hittade jag ytterligare en anledning till varför jag är singel ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Här släpas det hem katter på löpande band![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif) och den enda som är lite skeptisk till en början är äldste sonen som dock brukar tina efter en halvtimma! "_Ja, va lá söt kanske"._

Kanske inte alltid kul att vara singel men det finns fördelar och nackdelar med allt och när det gäller mina katter så är är det en klar fördel ![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 20
Author: Restless

Tycker det är viktigt i ett förhållande att inte luras, så här är det självklart att vi båda ska vara helt ense när det är dags för en ny katt. Visst, ibland krävs lite väl genomtänkta motiveringar och långtida avelsplaner (man kan ju inte ha hur många kullar som helst på ett år), men i slutänden brukar det bli nytillskott om vi båda faller för samma kattunge :)  
  
Kattpassning är alltid ett problem... Vi har haft turen att vi alltid fått någon (oftast svärmor) som bor över här. Hankatten är ju ingen man direkt lämnar bort till ngn iom att han kan spraya :/ Sedan klarar de sig faktiskt med lätt tillsyn om man bara är borta ett kort tag.

## Comment 21
Author: Kronängens

Tack för alla tips! Nu känner jag mig mer hoppfull, men jag får nog ge det lite tid.  Jag tycker inte heller om att luras men mycket övertalning, lite tjat och en eller annan muta kan jag tänka mig.

Vi får se hur det går. Har du verkligen vildsvin Vättungen? Det var ovanligt.

## Comment 22
Author: Juliette-

Nej jag skulle aldrig kunna luras..Tycker de är mycket fel och jag skulle vara mycket sur i en annan situation om han gjorde samma.. är man sambo ska ju även han leva med den i alla fall.. men när jag var tillsammans med förra (är singel nu) så sa jag.. (de var innan jag hade NFO) Om jag nu väntat i så många år och äntligen får chansen att skaffa min första skoge ska väl inte du som påstår älska mig stoppa \*hehehe\* de funka jag lova hehehe ;)

Lycka till singel är bra ibland (hämta min kattunge för 3v sen) ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) så nu är skogisarna 3

## Comment 23
Author: Black Forest

Håller helt med inlägg #20!! Det måste vara självklart att alla i familjen är helt överens! Det handlar ju om en ny familjemedlem vilken ju angår hela familjen och varje köp ska vara genomtänkt och önskat av hela familjen.

Mvh Marianne

## Comment 24
Author: Kronängens

Jag håller också med #20 och dig Marianne, men det vore så bra för min katt som är inne om hon fick sällskap på dagarna när vi jobbar eftersom hon rör sig för lite och äter lite för mycket som det är nu.... Jag tänker att hon skulle få roligare och busa runt  mer på dagarna med en kompis. Det svåra är att få min sambo att inse det.

Jag får jobba på det och låta det ta tid, tror jag...

## Comment 25
Author: Frej

Varför skulle det alltid vara så, att det är den "manliga" parten i ett förhållande, som i slutänden alltid ska "bestämma"?? Det är väl två!!  Ger ni "kvinnor" alltid ner, när ni inte alltid är helt överens??? Konstigt i så fall, och synd. Särskilt som det oftast i förhållandet är den kvinnliga parten som har uppfödningen. Det är väl inte så vanligt att båda två är lika intresserade. Man har väl oftast olika intressen och den mest lämpade måste ju få avgöra vad som är bäst för det egna intresset. Han älskar er väl även med några små katter!!!![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 26
Author: Restless

Självklart handlar det väl inte om att det är mannen som ska få sista ordet, men i vårt fall handlar det om att vi har uppfödningen ihop även om det må vara jag som är den som söker upp nykomlingar och planerar kullarna eftersom det är jag som har intresset att grubbla och surfa runt och älta. (Fast ältandet gör jag även muntligt med honom ;))  
  
Tycker det är jättebra att vi är två som måste falla för nykomlingar för det borgar för "högre kvalitet" eftersom vi fokuserar på olika detaljer.  
  
Skulle ju bli irriterad om min man gör ett inköp som påverkar våra liv utan att rådfråga, hobby eller inte, så det är för mej helt självklart att vi ska vara ense! Det betyder dock inte att det inte finns andra sätt som kan funka super för andra!  
  
Kronängens: Hoppas din sambo kan inse att din katt behöver kattsällskap! Å andra sidan har syrran en redig hängmage även om hon har buskompisar som hon utnyttjar rejält ;)

## Comment 27
Author: TantNeta

Nu har jag turen att min man åker rally och det kostar pengar

det med, sen skulle jag aldrig neka honom hans intressen, så han passar sig noga innan han nekar mig![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Men nog fick jag "blicken" av honom nu när jag skaffade mig min sista fröken(katt nr 5), men som sagt är man tant, då ser man dåligt=)

sen har jag turen att ha en katt intresserad äldre granne som brukar att passa missarna en vecka per sommar, självklart emottages gärna en liten muta=)  

måste även passa på att ta med en bild på lilla fröken

## Comment 28
Author: EddaM

#27: Hon är super söt=))

## Comment 29
Author: Mango

Hej! Jag har samma problem som du,min gubbe säjer också nej men det säjer han till allting som jag vill ha!!? Han har dessutom inte fattat att den här kattungen faktiskt kostade PENGAR!! Tur att man kan sköta vissa saker utan inblandning..Mitt nästa kattungeprojekt har jag ännu inte påbörjat,sambon måste få tid på sig att smälta en katt i taget..förr har vi haft hundar och det accepterades efterhand så jag bidar min tid,sen laddar jag om!! Lycka till! Mal,mal mal...MVH Ingela

## Comment 30
Author: Kronängens

Vilken söt kattfröken du skaffat #27!

Tack Ulrika. Det känns lite bättre att syster också har lite häng... 

Jag hoppas att jag kan övertala Hans så småningom, men jag får använda era tips och låta det ta tid. Till hans försvar vill jag säga att han är ovanligt jämnlik och bra på alla sätt och vis, men när man är två måste man komma överens om vissa saker. Ibland är ju det kul, ibland inte. Tyvärr har han inte någon dyr hobby...  

Min minsta dotter försöker i alla fall hjälpa till![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif).

Det ska nog kunna bli en katt till så småningom, fast inte det här året. Nästa kanske...

## Comment 31
Author: WesthKiowas

#30 Ja, det är ju inte så längt kvar tills nästa år, hi hi!

## Comment 32
Author: AgnetaK

Långsiktig planering verkar bra. Se till att du ordnar för kattvakter och tänker ut ett fiffigt sätt att transportera alla tre om det nu behövs, och så presenterar du idén sen med att "jag har tänkt på allt". Gärna också i samma veva "och nu har jag hittat en underbar katt med färg/stam/utseende/temperament som skulle passa mig/oss".

Angående att alla ska få ha sin hobby och att båda parter kan ha ett intresse som kostar pengar, jovisst, men när hobbyn är levande djur som ska bo med hela familjen tycker jag ändå att det är viktigt att man är åtminstone någorlunda överens.

## Comment 33
Author: Kajsamatte

Det verkar bara vara jag som är "bromskloss" här ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif).  
Min man skulle gärna ta in både en och två katter till men jag anser att de fem vi har just nu räcker alldelses utmärkt. Jag vill hinna med att ge alla sin tid.  
I framtiden kommer det säkert att bli en katt till eftersom katteriet idag endast har en fertil hona. Men det är ingen brådska.

/ Lena
