# 1000 röda rosor
Author: kerstin2181

Jag vill ge 1000 röda rosor till min veterinär![Kyss](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") Min underbara huskatt Nisse som kommer från de djupa skogarna 040412, har bara lagt av![Gråter](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") han spyr upp alla vätska jag gett, allt han får i sig, kommer upp lika fort, han har rasat 700gram på en vecka. Jag har i många år vetat om hans hälsa, och den har vacklat upp o ner, och jag har sagt, att vi kämpar så länge han inte lider. Det är en katt som verkligen stal mitt hjärta, från första sekunden jag såg honom. Att ta in en skygg/vildkatt som är vuxen, är helt underbart att få så social och snäll, som jag fått min Nisse att vara. Jag hade fått lov att komma som imorgon till veterinären, men jag insåg att han inte kunde vänta så länge, då hade han nog somnat in i min sons säng. Idag har han fått 700ml vätska under huden, kortizon och smärtstillande, och han har fått tills på tisdag att svara på detta![Skrikandes](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") och jag håller tummarna av hela mitt hjärta, att han kommer igång, han är min stora hjärtevän![Kyss](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 1
Author: Sissi

Nämen sötaste gubben då, hoppas verkligen att han svarar på medicineringen. Håller alla tummar och tår här hemma!!!

## Comment 2
Author: kerstin2181

Tack Sissi, mina honor hemma kommer att sörja ihjäl sig, han diar alla honorna hemma, och dom är ju 5år, 4år och sedan Satin som blir 2 till sommaren, snacka om att ha tålamod, och vara snäll

## Comment 3
Author: MissMikkus

En sån go hjärtevän. Jag har också en sån kille som ställer upp för alla katterna härhemma och även för husse och matte. Dom är så goa. Måtte din hjärtevän bli piggare igen.

## Comment 4
Author: Christina-S

Jag känner med dig, vet hur det är när ens älskade husdjur inte mår bra. Håller tummarna att han piggar på sig.

## Comment 5
Author: Kvarnstugans

Jag håller alla tummar som finns att han blir pigg igen. 

/ Bittan

## Comment 6
Author: kerstin2181

Tack alla, med alla tummar här, så ska han nog komma igång igen, hoppas jag![Flört](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") men imorse var hoppet inte stort

## Comment 7
Author: Ibi-o-co

En sån fin herre![Kyss](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss").  
Här hålls tumme(jag)![Glad](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") och tassar(katterna)![Glad](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
för att han blir bra och pigg igen.  
/ Mia

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Även här hålls det tummar och tassar för Nisse. Hoppas verkligen att han piggar på sig igen. Tröstekram till dig, Kerstin!

## Comment 9
Author: WesthKiowas

Håller tummar och tår för allt jag är värd! Vet hur hjälplös man känner sig när ens hjätevän är sjuk! Stor kram till dig Kerstin!

## Comment 10
Author: Humletassens

Visst är det skönt att hittat en vetrinär som ställer upp så.

Hoppas din husis blir frisk...för vad är et thus utan huskatt ;-)

Kramar från

Humletassarna

## Comment 11
Author: rockringen

Åh Kerstin, du vet att jag håller alla tummar att han piggar på sig

Kram från oss

## Comment 12
Author: EddaM

Vi håller alla tummarna vi med =) Hoppas att din fine herre blir bättre.

\*kram\* från oss

## Comment 13
Author: maaro

Hoppas att han blir bra din fina röda kille!

## Comment 14
Author: Margareta

Åh vad osäkerhet är tärande.

En hållen tumme från mig med

## Comment 15
Author: ariel

Hoppas att din kisse blir frisk igen.Hur mår han,blivet något bättre?Kram från mej&Kizzarna

## Comment 16
Author: kerstin2181

Min lille plutt![Kyss](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss") ibland kan nog veterinärerna trolla![Förvånad](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad") idag har han stora påsar av vatten i lårbenen, han tänker väl, "den som spar, han har" idag är han på benet, inte bara ligger. Han har även gått och ätit lite av torrfodret, och godsakerna matte ger honom, men bara i små mängder, får ju inte chocka magen. Jag vet, att jag bara har honom till låns, och att det inte varar för evigt, men jag vill inte ta adjö av honom än![Skäms](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") ingen har ju en aning om hur gammal han är, han var ju fullvuxen när jag fångade honom i skogen, och han har bott här i 5 år.

Tack alla för ni håller tummarna, tänk om alla hade lika goa vänner, som finns här, stå på er, ni är guld värda!

Här leker Nisse pappa, med förra kullen, en som ställer upp i vått o torrt

## Comment 17
Author: kerstin2181

Fel skrivet att mig, det är Nisse när han tar hand om min söta S\*Brygghuset\`s Burning Eliza,  år 05

## Comment 18
Author: TamlinsMatte

Ibland blir den lånade tiden längre än man trott... Jag har lånat min hittis de senaste 5 åren. Har vet förresten kollat varför han tappar vätska och kräks? Ett krea-prov kanske vore på sin plats? Sagt förstås av en ivrig förespråkare som då råkar äga en hittis med kassa njurar och som på njurkost tagit sig igenom 5 år utan svårighet - jag har haft honom i 9 och av det vi kan pussla är lilleman 15 år. Nu, sedan i julas, börjar det bli uppenbart att tiden börjar rinna ut, att inte ens njurkosten förmår hålla emot mot åldersförändringarna som nu läggs ovanpå skadorna... Men 5 år sedan njursvikt är inte så illa, och 9 år sedan njurskada är inte heller så illa...

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Hur mår Nisse nu?

## Comment 20
Author: Margona

Jag hoppas att han snart är frisk din fina kille.

Kram

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Kerstin! Hur har det gått för Nisse?

## Comment 22
Author: kerstin2181

Förlåt att jag glömt att uppdatera![Oskyldig](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig") han piggnade till rejält efter uppvätskningen och kortizonsprutan, vilket han ska ha en imorgon igen. Han är väldigt mager och tanig,men äter och dricker normalt och kommer nog få leva på kortizon, resten av sin tid. Han får traska runt här, så länge han inte lider.

Stort tack för att ni frågar, det värdesätter jag verkligen![Kyss](http://norskskogkatt.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Vad skönt att höra att Nisse är piggare igen.

## Comment 24
Author: maaro

Vad skönt att Nisse mår bättre nu!
