# Nu är det enklare att avmaska katten
Author: RolfH

Många kattägare har prövat att få i katten avmaskningsmedel i form av piller. Det kan vara obehagligt för katten, som ibland kämpar emot våldsamt. Ungefär varannan utekatt har mask, och utan behandling riskerar katten att bli sjuk. Symtomen är t ex hosta, kräkningar, diarré och trötthet. Dessutom finns risk för smitta till andra katter och i sällsynta fall även till människor  
Katter som vistas ute och fångar möss och andra bytesdjur behöver avmaskas ungefär tre gånger om året. Det brukar innebära en kamp för både katt och ägare att få katten att svälja medicinen, säger Ulla Björnehammar, veterinär vid Uddevalla smådjursklinik.

![](/Sites/c531ee69-e718-4c6a-a194-3f9475706783/cheyenneblomma.jpg)

**En behandling räcker**

Nu finns ett receptbelagt preparat för utvärtes behandling, som är effektivt mot kattens alla relevanta maskar. Produkten heter Profender och ges som en lösning på kattens nacke med hjälp av pipett. Härigenom undviker man den stressande kampen mellan katten och dess ägare.  
Behandlingen med pipett är något helt nytt och underlättar avmaskningen oerhört. Nu behöver man inte dra sig för att avmaska sin katt regelbundet, säger Ulla Björnehammar, som själv tidigare haft något av ett krig varje gång hon skulle ge sin egen katt piller mot mask.

**Har min katt mask?**

Det kan vara svårt att upptäcka om katten har mask**.** Den katt som vistas ute och tar möss och fåglar löper stor risk att få mask. I vissa fall kan hela eller delar av mask ses i avföring eller uppkastningar. Katten kan gå ned i vikt, vara trött, ha diarré, ha hosta och tappa lusten att leka.

**Här får du svar på dina frågor**

Om du vill läsa mer om mask hos katt, kan du gå in på Bayer Animal  Health´s hemsida [www.vet.bayer.se](http://www.vet.bayer.se/ "http://www.vet.bayer.se/").

[Av: RolfH](link1.html)
-----------------------

*   [Personlig sida](javascript:void top.ShowProfile('RolfH'))
*   [Kontakta](javascript:void top.ShowProfile('RolfH', 'Contact.aspx'))

Datum för publicering
---------------------

*   2006-10-29

## Comment 1
Author: Tinis

Låter enkelt och bra!

## Comment 2
Author: Frej

Perfekt !!!

## Comment 3
Author: ronjo

Synd bara att det är så dyrt!!![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

Förpackningar och priser:

_Spot-on, lösning, endosbehållare __0,35 ml_   
2 dos(er) endosbehållare, receptbelagd, 111.50 kr  
40 dos(er) endosbehållare, receptbelagd, 1389 kr  
_Spot-on, lösning, endosbehållare __0,7 ml_   
2 dos(er) endosbehållare, receptbelagd, 121 kr  
40 dos(er) endosbehållare, receptbelagd, 1747.50 kr  
_Spot-on, lösning, endosbehållare __1,12 ml_   
2 dos(er) endosbehållare, receptbelagd, 192.50 kr  
40 dos(er) endosbehållare, receptbelagd, 2530 kr

Spot-on, lösning, endosbehållare 1,12 ml, är för stora katter 5-8kg

Och har man många katter så blir det ganska så dyrt, men det verkar helt klart som en vettig lösning, om man har katter som är svåra att tablettbehandla.  

  
  
[UPP](http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20040607010730&DocTypeID=4&UserTypeID=1#upp) [![Skriv ut med standard textstorlek (öppnas i nytt fönster)](http://www.fass.se/LIF/images/ikon_print.jpg)Skriv ut](http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20040607010730&DocTypeID=4&UserTypeID=1#upp "Skriv ut (öppnas i nytt fönster)") [T](http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20040607010730&DocTypeID=4&UserTypeID=1#upp "Skriv ut med större textstorlek (öppnas i nytt fönster)") [T](http://www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20040607010730&DocTypeID=4&UserTypeID=1#upp "Skriv ut med störst textstorlek (öppnas i nytt fönster)")

## Comment 4
Author: fjellans

å,,göta petter så dyrt, jag som har 11 st, behöver alltså 40 dosers,1,12 ml,,,,,,,,,,,,,,,2530 kr,,,,  
// Rita

## Comment 5
Author: RolfH

#4 Nej du behöver ju bara 6X2 doser = 1155 kr vilket i och försig är dyrt det också.

//RolfH

## Comment 6
Author: Syllan

Har bara testat Stronghold. Funkar likadant, men tar allt, mask, öronskabb, you name it. Fick det till mina katter när en hade öronskabb. Också dyrt men eftersom man tar allt så behöver man inte medicinera för andra saker efteråt. Jag tror det kostade 630 kr för två katter. Och man gav bara katterna en dos var. Dyrt, men effektivt. Det medlet använder man utomlands på vildkatter som är svåra att behandla. Men där är det mycket billigare. /Sylvia

## Comment 7
Author: WesthKiowas

Hu vilka priser! Typiskt när det verkade så smidigt! Jag får nog fortsätta som vanligt istället.

## Comment 8
Author: Froztstjarnans

Lysande.....äntligen ett enkelt sätt att avmaska...
