# Råd för katter med fetsvansproblem.
Author: jaanuska

Ett litet tips från oss, som har testat det mesta!

Det finns ett tvättmedel som heter "Yellow Gel". Det är egentligen en produkt för verkstadsindustrins skitiga händer, men den fungerar superbra på katternas fetsvans. Att hitta Yellow Gel i affären är däremot ganska svårt. Det bästa är nog att kontakta distributören och fråga om det säljs i närheten av er bostad: [http://www.ecovation.se/handrengoring.html](http://www.ecovation.se/handrengoring.html)

Vi masserar in Yellow Gel på torr katt, och sen sköljer vi länge och noga. 1 enda behandling brukar räcka för 100% resultat. Vi använder Yellow Gel endast på svansen, men det finns inget som hindrar er att testa på andra problemområden, typ bakom öronen, "kulpåsen" och annat vad ni kan komma på själva.

Tänk dock på att hålla svansen i schack mellan tvättarna med Apotekets "Talcum" (puder), som är helt utan parfym och andra mysko tillsatser. Talcum måste ofta specialbeställas, men det är inte så farligt dyrt att köpa en burk (500 gr kostade ca 100:- sist vi köpte, och den har räckt i drygt 1 år till våra 5 killar).

Ett råd är att inte tvätta fetsvansen för ofta, eftersom själva tvättprocessen ÖKAR produktionen av fett... Vi tvättar enbart innan utställning, eller när det är kraftig produktion i området.

Lyckas med era svanstvättar i framtiden!

## Comment 1
Author: Froydis

Majones på halefett har jeg hørt skal virke.. da slikker katten det bort selv.. og får i seg litt kalorier.

Har ikke så mye fett på mine så jeg har ikke prøvd ennu...

## Comment 2
Author: Roger

Uppfödaren S\*Royal imp´s Norska skogkatter säljer även egentillverkat talksom dom använder inför utställningar! Gå in på deras hemsida och skrolla ner så hittar ni mer info! 

Roger.

## Comment 3
Author: zealousnfo

Vågar man verkligen använda "Yellow Gel" på svansen?

 Hjälper en kompis vars katt har en enormt envis fetsvans och vi börjar bli desperata, så detta kanske kan vara ngt då...

## Comment 4
Author: lynxeyes

Jag har använt CRC handrent (oxå ett "verkstadspreparat") som jag gned in i torr svans för att sen skölja bort med det samma med efterföljande bad med An Ju's produkter med ett mycket gott resultat. Detta inför utställning efter att först provat med majonäs, vilket INTE funkade på min grabb... som bara vände sig om typ hmm det är nåt som luktar o lukten förföljer mig, men utan att göra något åt det... \*fniss\* men som sagt, detta är bara en "nödlösning" inför utställning, då man inte bör röra området för mycket för att inte öka fettproduktionen. I vardagen är det talk (använder både Royal Imp's talk samt House of An-Ju's talk kaolinumpuder) som gäller för att hålla det i schack. CRC handrent säljs i en liten tub för runt 40:- och finns att köpa på bla mekonomen och granngården.

## Comment 5
Author: Froydis

Tror jeg ville prøvd majones før verkstedsåpe med masse kjemikalier i da.... katten slikker seg jo på halen og det er ikke sikkert man får vekk alle kjemikaliene..

Pudder ofte og mye, og børsting virker også, eller tørrsjampo..

## Comment 6
Author: zealousnfo

Majonnäs har vi provat och det ger ingen effekt alls, tyvärr...

Puder tar inte heller bort fettet, enbart marginellt, men det blir inte rent...

## Comment 7
Author: erspers

ringde o beställde en tub yellow gel o ska bli spännande o se om det funkar..

## Comment 8
Author: Mylingens

Vi har fått rådet att använda Yes diskmedel mot fettsvans och det har vi provat och det funkar. Man ska akta sej för att gnida för mycket mot huden, vilket medel man än använder eftersom det stimulerar till att producera mer fett.

Annars tycker jag att Goops schampo mot just fettsvans och annan fet päls är jättebra. Den har Eva Porat oxå rekomenderat mot just fettsvans. Direkt efter ska man använda ett vanlig schampo. Goops är oxå jättebra när man har en katt med fet päls som bara delar sej. //Kaisa

## Comment 9
Author: jaanuska

Svar till #3:

Vi har använt Yellow Gel i snart 3 år på våra katter. En av de starkaste föredelarna att använda Yellow Gel kontra Yes, är att Yellow Gel inte torkar ut huden på samma sätt som Yes. Man måste dock komma ihåg att all form av stimulans i området (läs svansen) ger upphov till ökad produktion av fett/tagel. Vårt bästa tips är i alla fall Yellow Gel. Vi har testat det mesta...

// Anders & Jaana

## Comment 10
Author: SkoBis

Jag har alltid använt flytande galltvål, vilket fungerar väldigt bra men jag har nyligen fått höra ett spännande tips: Fett tar bort fett, smeta på majonnäs och låt katten själv slicka bort det... tada... ska visst fungera väldigt bra, har tyvärr ingen fertil hane längre, så jag kan inte prova det själv.

## Comment 11
Author: Blankan

Jag håller med #9.

Jag fick prova på Yellow Gel som första alternativ till att ta bort fettsvans och är SUPERNÖJD med resultatet! Ingen fara för svans eller hud/päls bara man sköljer ur ordentligt. (som man ändå ska göra med alla medel som används) Förslagsvis gör man detta innan själv badet och sköljer sedan ur naturligt innan shampot ska i. Det håller sig bra också innan fettet kommer tillbaka.

Mika som har Cattagora butiken på utställningar säljer Yellow Gel för 75 kr, om jag inte minns fel, och hon brukar befinna sig på utställningar då o då, SVERAK och Independent.

## Comment 12
Author: pacados

olivolja då? jag har oxå en katt med problem och jag fick tipset om olivolja?nån som testat och kan berätta hur man gör då?

## Comment 13
Author: chewbaccas

Hejsan

En fetsvans måste underhållas och kan inte bara tvättas en gång före utställning, det är iallafall min erfarenhet. MEN man ska inte vara och gräva för mkt då det gärna blir mer och mer.. Man måste prova sig fram. Som gammal utställare så tycker jag att Goops är det absolut bästa. Inte heller farligt för katten vilket är ett msåte för mig!!

LYCKA TILL!!
