# Foderanalyser
Author: Majamaloss

Jag har läst tråden om Iams foder. Det finns möjlighet att göra faktiska foderanalyser, då använder man sej av s.k blindtest.  
  
Jag är positiv till att låta göra detta på en rad olika foder men det kostar en slant och jag undrar nu om fler är intresserade av att hänga på? Runt 1200kr/torrfoderanalys och runt 1100kr/våtfoderanalys.  
Jag går gärna vidare med detta men vill först veta om fler vill haka på och därmed även dela kostnaden. // Maja

## Comment 1
Author: elfame

Jag är intresserad..

## Comment 2
Author: Margareta

Jag är absolut intresserad Maja...

Vi pratar mycket om detta hemma både när det gäller katterna och hunden...

## Comment 3
Author: RolfH

Vad innebär detta? 1200 kr/fodersort eller vad? Visst låter det intressant men vad får man ut av kostnaden. Får man bara näringsinnehåll eller får man allergenprocent eller vad skulle det ge?

//RolfH

## Comment 4
Author: Majamaloss

#3 Ja, priset är per fodersort. Vad menar du med allergenprocent?  
   
Jag har tackat för det initiala svaret och frågat vidare. Här får ni ta del av mina mail med frågor och de svar som kommit hitintills:  
  
Mail 1:  
Hej!  
  
Jag undrar om det är möjligt att få foder analyserade med tonvikt på näringsinnehåll, exakt vad de olika källorna innehåller, t.ex proteiner, samt kvalitén på dessa.  
Tanken är att ett antal uppfödare går ihop och bekostar dessa analyser då vi inte nöjer oss med enbart den producentstyrda marknadsföringen och information.  
Andra frågor som dyker upp är t.ex; finns det någon myndighet som kontrollerar djurfoder innan de får säljas? På vilket sätt går en analys till, kostnader m.m?  
Vi är ett gäng kattuppfödare som är mycket intresserade av detta och det kan även bli intressant på hundsidan då många av oss även är hunduppfödare.  
  
Med vänlig hälsning Maja Svärd  
  
Mail 2 ( svar ) :  
  
Hejsan! När det gäller kontroll av djurfoder så är Foderkvalitetsenheten på Jordbruksverket   ansvarig. Vi är den myndighet och lab som utför analyserna på uppdrag av Jordbruksverket.  I den foderkontrollen ingår näringskontroll. Detta gäller även för katt och hundmat. Näringskontrollen är en redlighetskontroll d.v.s. vi kontrollerar att deklarerade värden på produkten stämmer. Näringskontroll är kontroll av protein, fett, fibrer och totalhalt av mineraler utryckt som aska för torrfoder och vatten, protein fett och aska för konserver.( Vill man ha en mer specifierad mineralanalys måste detta beställas separat). Kostnaden på ett näringspaket hos oss kan variera beroende på mängden prover ni skickar in. Om ni önskar göra analys hos oss är det viktigt att ni hör av er och får prisförslag på analyspaketen eftersom det som sagt kan variera beroende på hur många prover ni tänker skicka in.   Grundpriset i dag är för torrfoder är 1095 exkl. moms (Råprotein, råfett, växttråd, aska,provberedning) samt för konserver 1015 kr exkl moms (Vatten, råprotein, råfett, aska, provberdning)  Välkommen tillbaka för prisförslag. Vänliga hälsningar Eva Norén  
  
  
Mail 3 ( svarstack och fler frågor ):  
  
Hej igen!  
  
Tack för ditt svar. Jag undersöker nu om och isåfall hur många uppfödare som kan tänkas vilja delta och därmed dela på kostnaden.  
  
Hur är det, vi som lekmän förstår inte alltid alla fackuttryck, vad är en internationell enhet ( IE ) t.ex och hur värderar man den o.s.v  
Får vi i analyserna veta mer specifikt om vad består t.ex proteinkällan av för protein. Vidare; tycker du att man går miste om viktig info om mineralanalys om man väljer bort den?  
  
Jag återkommer oavsett om detta blir möjligt eller ej, det kan ta några veckor innan jag sammanställt svaren men jag återkommer.  

Tack på förhand!  
  
Vänliga hälsningar Maja Svärd

## Comment 5
Author: Majamaloss

Det var inte många som var intresserade av foder, de flesta är nog nöjda då.  
  
Letade iallafall upp ett test på kattfoder från Råd & Rön.  
  
Här: [http://www.radron.net/templates/test\_\_\_\_4531.asp](http://www.radron.net/templates/test____4531.asp)  
  
Tyvärr finns ingen uppgift om vem / vilka som gjort testen eller hur de gått till. Jag vill forfarande gå vidare med analyser i Sverige men det behövs fler intresserade, hitintills är vi tre personer.//Maja
