# Erlagd handpenning
Author: manlyckans

Om er bokade kattunge blir avbokad; hur gör ni med handpenningen och varför?

## Comment 1
Author: RolfH

Denna fråga beror givetvis på vilket avtal man skrivit om handpenning. Jag tar ut en handpenning på 20% av köpesumman vilket ger 1000 Skr om priset är 5000 Skr och har inskrivet i avtalet förjande punkt.

**_2\. AVBESTÄLLNING_**

_Enligt § 37 konsumentköplagen äger vid konsument­köp en köpare rätt att avbeställa varan (katten) innan den har avhämtats. Säljaren har i sådant fall rätt till ersättning för skäliga kostnader som uppkommit på grund av att köparen avbeställt köpet. Säljare och köpare kan i förväg enligt § 41 konsumentköplagen komma överens om vilken ersättning som säljaren har rätt till vid avbeställning från köparen. Enligt detta avtal gäller att säljaren vid köparens avbeställning skall ha rätt till ersättning med 20 % av köpe­skillingen. Vid andra köp än konsumentköp har köparen inte någon avbeställningsrätt_

Vid försäljning till annan uppfödare så betraktas detta inte som konsumentköp utan då är det köplagen som gäller och alltså rent juridiskt ingen avbeställningsrätt.

//RolfH

## Comment 2
Author: manlyckans

I Sveraks tingningsavtal står följande:

_"**Köpeskilling och överenskommelse om leverens**_

_Köparen har principiellt enligt konsumentköplagen rätt att avbeställa katten före leveransen men är då skyldig att ersätta säljaren. I detta avtal har överenskommits att ersättning ska utgå med 15% av försäljningbeloppet. Avtalet anses därefter vara hävt."_

## Comment 3
Author: fjellans

Jag tar ingen handpenning,, det blir mycke enklare så,, då kan båda parter ångra sig, utan massa krångel.  
Man ska ju kunna ha förtroende för den man säljer till och köparen ska ha förtroende för mig,,,.

## Comment 4
Author: Mulan

Jag tar handpenning och jag kan visserligen tänka mig att betala tillbaka den beroende på orsaken till varför man har ångrat sig och när i tiden det sker. Men generellt tar jag en handpenning, och jag betalar inte tillbaka den om inte särskilda skäl föreligger..

Däremot tycker jag det är viktigt att köparen får god tid på sig att bestämma sig, jag vill inte att de betalar handpenning utan att först ha funderat igenom det hela..

## Comment 5
Author: parlan

Jag betalar inte tillbaka handpenningen om det inte förligger några speciella skäl till varför man väljer att avböja ett köp. Finns det däremot ett uppenbart fel på katten och köparen väljer att avböja köpet pga det så betalas självklart handpenningen tillbaka. Däremot så tycker jag precis som Mulan att köparen ska få ta god tid på sig innan han betalar handpenningen och så tycker jag att det är en självklarhet att man förklara vad en handpenning innebär för den som boka sin katt så inte missuppfattningar uppstår.

Jag tycker däremot att handpeningen är en trygghet för oss uppfödare så man inte ska stå med med en hel hop 12-veckors kattungar för att  köparna har ångrat sig av ingen specielle anledning.

## Comment 6
Author: Ixatrixa

Jag betalar inte tillbaka handpenningen om det inte finns speciella skäl.

## Comment 7
Author: SillyZones

Handpenningen är ju en säkerhet som uppfödare att man verkligen har en seriös köpare till katten, och inte får en sen avbokning. De flesta tänker nog igenom köpet noga om man ska betala handpenning. Annars är det lätt att boka lättvindigt, utan att tänka sig för, och sedan avboka lika lättvindigt. Handpenningen återbetalas inte.

## Comment 8
Author: elfame

Har inte haft någon kull ännu, men skulle nog tänka mej att betala tilbaka en liten del av handpenningen OM det nu fanns riktigt goda och starka skäl till att göra det.

## Comment 9
Author: Majamaloss

Vid goda skäl, som kan se lite olika ut, kan jag betala tillbaka erlagd handpenning. Jag är ff a väldigt noga med att de som vill lägga en handpenning, och därmed "låsa" köpet, är väl medvetna om varför man inte kan få tillbaka handpenningen hur som helst. Jag ger dem skriftlig information om konsumentköplagen och läser igenom texten tillsammans med dem.

## Comment 10
Author: manlyckans

Vill gärna ha flera åsikter :-))

## Comment 11
Author: WesthKiowas

Än så länge har jag inte tagit handpenning av någon men det har berott på att jag har haft en sån kö på kattungeköpare att det inte har varit något problem att bli sittande kvar med någon. I framtiden kommer jag nog att ta handpenning ifall, men jag är samtidigt lite kluven där... För om man tar handpenning kan den som bokat katten känna sig tvingad att ta den och jag vill verkligen inte att någon ska ha katt från mig som kanske hade avbokat katten om de inte skulle ha förlorat pengar.

## Comment 12
Author: majema

#8 Håller med.  
Så här känner jag, att tanken att ta handpenning är nog mer att någon ska tänka till mer seriöst innan bokning. Jag tror inte man ska se det  som om man vill tvinga någon sen att stå fast vid bokningen. Betalar någon handpenning så har dom nog inte bokat hastigt och lustigt i alla fall. Känns mer tryggt.  
/Marie

## Comment 13
Author: manlyckans

Puttar upp för lite fler åsikter ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 14
Author: Restless

Jag brukar ta handpenning mest för att få bekräftat att intressenterna är seriöst intresserade. Jag vill slippa uppfödare som reserverar flera katter åt gången och drar sig ur sent. För de kattungar som ska utomlands tar jag handpenning för i vissa fall måste katterna stanna till fyra månaders ålder och vissa kostnader tillkommer för rabies och eu-pass. Det är helt ok om de drar sig ur om katten senare inte känns rätt, men jag vill gärna inte stå för extrakostnaderna om katten sedan blir sällskapskatt i Sverige... Sedan är jag inte så strikt att handpenningen måste betalas tidigt - nu vid vår senaste kull har jag sagt att de inte behöver betala/bestämma sig förrän efter första vaccinationen när veterinären kollat igenom dem lite grand. En trygghet för dem och för mej :) Om sedan en kattungeköpare kommer för att hämta och det ser ut som om de inte är nöjda, är det väl mer troligt att jag avråder dem köp och betalar tillbaka handpenningen än att jag släpper iväg kattungen med en missnöjd köpare. Sedan är det enklast att inte lova något och hellre prata ner kattungarna än att berätta hur fantastiska de är så sänker man förväntningarna lite ;)

## Comment 15
Author: parlan

puttar upp... Alltid roligt vad folk tycker![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)
