# S*Rockringen`s I Want a dog (ang avel)
Author: kerstin2181

Har en fråga![Skäms](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms") då Satin inte vill löpa, och tiden går, och jag gärna vill se vad Dogge kan ge, har jag funderingar om att låna ut honom till någon lämplig hona, innan Satin. Hur skulle ni andra göra som har hanar? väntar ni in eran egen hona? eller kan ni tänka er själva att göra som min tanke? tar tacksamt emot tips och råd eller dyl![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") han är en snygg kille, med kanonprofil, en kropp med god tyngd i, bastanta ben, och toppentemprament![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") lite okammad för dagen, he he

## Comment 1
Author: kerstin2181

Puttar upp![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 2
Author: virvlas

Haha.. lite okammad för dagen? Det skrattade jag gott åt. Han påminner lite om Einstein på bilden. ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Min hane är kastrat och aldrig använd i avel, men jag kanske får göra ett inlägg ändå? Eller snarare, jag har en fråga, varför skulle du inte kunna låna ut honom till en annan hona innan Satin?

//Jessica

## Comment 3
Author: ariel

Haha ja lite okammad var han allt för dagen=)Men jag har gillat din Dogge från första stund. Jag hade absolut kunnat se om jag hittar en annan hona innan.Framförallt om han vrölar efter tjejer&du märker att han är stingslig=)Lycka till&hoppas att Satin snart löper.Min hona Alovera kom inte att löpa förräns vid 1år&5mån,men då kunde tyvärr inte hankattsägaren, så lite trist,men får vänta in nästa löp&hoppas att det går då.

MVH/Marina

## Comment 4
Author: kerstin2181

#2 klart du för göra inlägg ändå![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") ville ju ha hans första kull själv, men Satin är fin flicka, och håller på sig, hon har haft en löp för 13-14 veckor sedan, men kastraterna var på henne, så hon gick snabbt ur löp, och har inte löpt om än. Jag tror väldigt mycket på Dogge i avelsynvinkel, och det vore underbart att snart få se en kull efter honom, och då kanske jag får prova att låna ut honom till nån enstaka hona innan, så hinner han träna innan Satin![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

#3 han vrölar inte![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") han sjunger en fågelvisa då o då, inget störande, snarare tvärtom, han strilar inte, och är ingen tuffing, utan helt underbar

## Comment 5
Author: Vildfagre

Något blir fel jag skulle ju greja en egen tråd. Kan det fixas.

## Comment 6
Author: Mezzo

Oj!! Kerstin du kan få låna av Lillans löpbetéende.. tyvärr markerar hon vid löp med... men annars så löper hon lugnt varannan vecka.. heeela veckan....  
NU går hon på ppiller... för hon vrålar sönder våra öron!!:P  
  
Jag tycker gott du kan låna ut Dogge innan du får en egen kull eftersom satin envist ska va fin i kanten så kan det ju dröja innan hon får för sig att löpa igen.. \*ler\*  
  
pussa på lilltrollet från tjockistrollet här hemma,. fniss

## Comment 7
Author: kerstin2181

#5 jag tar bort ditt inlägg, så gör du ett nytt bara![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 8
Author: virvlas

#4 Ahaa.. du tänker så. Då måste du nog känna efter själv helt enkelt. ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Själv hade jag nog lånat ut honom om det dök upp någon passande superdupervacker tjej med trevlig ägare. Du är ju delaktig i kullen även om den inte föds hemma hos dig.

Jag har en hona här hemma som ofta kommer i löp om hon får vara lite för sig själv, lite avskärmad från de andra katterna.

## Comment 9
Author: kerstin2181

#9 jag lider så fruktansvärt av att ha katterna åtskillda, får samvetskval, då de har starka band tillsammans, ibland ligger alla 6 och tvättar varandra, i sängen![Skrikandes](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-yell.gif "Skrikandes") då blir jag så varm av glädje, att dom älskar varandra, jag antar att man måste skilja dom åt ett längre tag? kanske var det en möjlighet, om jag hade större och rastgård

## Comment 10
Author: rockringen

Hej Kerstin. Du vet ju redan att jag står bakom dig vilket beslut du än tar ![Cool](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

Du har mitt fulla förtroende eftersom du alltid bryr dig om dina katter i första hand.

Jag önskar jag hade en honkatt som passade, men hon är ju  
för ung ännu och mina andra honkatter blir ju lite incest ![Foten i munnen](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-foot-in-mouth.gif "Foten i munnen")

Kram till dig och nospussar till världens vackraste Dogge

Ps Jullan hälsar att Dogge gärna får sköta sig som hankatt ett år till ![Kyss](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 11
Author: kerstin2181

Tack Barbro, ja du vet att deras välmående alltid kommer i första hand, och jag hoppas att någon med en stilfull honkatt, blir intresserad, för jag är så sugen på att se vad han bidrar till, och jag är helt övertygad om att han ger kanonbebbar![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") och hälsa Jullan, att han lovat att sköta sig, och vänta in den lilla princessan du har där hemma, men ingen danska, det språket fattar inte vi något vidare![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 12
Author: Sissi

Min hona är en hejare på att löpa men verkar ha svårare för att bli dräktig, helt hopplöst. Jag har nu parat henne för tredje gången i år och väntar nu på rosa tuttar (igen).

Jag lånar gärna Dogge till mig själv i någon vecka, han verkar så otroligt go. Fast mina grabbar skulle nog bli en aning avundsjuka om jag satt och gosade med en annan kille helt plötsligt.

Eftersom Dogge sköter sig så bra och verkar nöjd med livet så skulle jag nog invänta Satin trots allt. Det är ju synd att väcka den björn som sover. Risken finns ju att han blir mer hanig efter en parning. Det beror ju på hur gärna och hur snabbt du vill ha avkommor efter honom.

Lycka till

Sissi

## Comment 13
Author: kerstin2181

#13 det är just dina ord jag haft i tankarna, tänk om han började strila efter jag lånat ut honom. Han övar ju på Satin här, fast hon inte löper, gärna när hon sover, fniss![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 14
Author: virvlas

#10 Äsch, jag skulle väl aldrig hålla dem åtskilda om de inte ville det heller. ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") ..fast jag kan nog säga att alla mina katter tycker om att vara för sig själva ett tag och få all uppmärksamhet av mattar eller husse.

Hon brukar inte vara åtskild från de andra på heltid och absolut inte när vi inte är hemma. Dessutom är det ju bara när hon själv vill, vilket hon i o för sig brukar vilja allt som oftast. Mycket uppmärksamhet mys o gos med bara henne, mycket ljus, mycket god mat, tjae vad vet jag, men det brukar funka på henne i alla fall.  ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 15
Author: kerstin2181

#15 det förstod jag, förstår tanken, och visst skulle jag kunna hålla nån av dem i sovrummet, när jag är där, men inte helt ensam menade jag, då skulle det gråtas![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
