# Slemproppen har gått...
Author: Ixatrixa

Sitter här i mörkret och stirrar på Esmeralda och undrar när hon kan behaga föda\*skratt\*

Det blir inte mycket sömn inatt i alla fall...

Snart är I-kullen här , håll tummarna för att det går väl.

## Comment 1
Author: Labolina_73

Men ååååå så spännande,,, tänk om det bara ville sätta igång på Augusta oxå... :-( skitkatt.... \*skratt\*

Berätta hur det går för er.. :-)

kram Linda

## Comment 2
Author: Juliette-

Håller tummarna natten inte blir för lång och ska hålla tummarna det kommer tjejer denna gång.. uppdatera gärna hur det går

## Comment 3
Author: Ixatrixa

Inga bebisar ännu...vaknade nyss av att hon försökte släpa in en jättebusig 16 veckors i örat till bolådan....ibland slår hormonerna lite fel. Det är definitivt igång....nu är det bara en fråga om när...får väl göra mig en stor kaffe så länge och lite rostat bröd.

## Comment 4
Author: Labolina_73

hahahahhaa hygglo.... var den 16 veckors mycket hjälpsam.. ;-)

Hoppas det kommer snart,,, såklart det gör.. men man blir ju bara så där laaaaaaagom ivrig.. :-)

//L

## Comment 5
Author: Tiarasmatte

#3 Haha måste sett kul ut![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Undrar vad den lille tänkte? ![Tyst](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

Har det blivit nåt ännu? Måste va jättespännande![Tungan ute](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

Lycka Till!!!!![Kyss](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 6
Author: ariel

Haha,,roliga dom är,jag håller tummarna att allt går bra&att bebbarna tittar ut snart;)

## Comment 7
Author: Ixatrixa

En liten blåpadda kom först men jag är osäker på om hon fixar det. Hon vägde 118 gram.

Sedan fick vi ännu en 150 grammare (storebror Galax låg också på över 150 gram) en krallig helsvart hane ser det ut som.

Nu är det kaffe och kisspaus....tror att det finns kvar en eller två vi får se.

Jag får inte stänga dörren om henne utan hon skall ha alla polarna hos sig och söta pappa Leo ligger på förstaparkett o vaktar, han avgudar sin Esmeralda.

## Comment 8
Author: Sissi

Grattis och lycka till!

## Comment 9
Author: Ixatrixa

En liten blå pojke fick änglavingar, han var död innan han kom ut...låg väl för länge i utgången kan jag tänka mig. Fan vad hårt det är ibland

Tillslut kom det en liten livlig krabat som är definitivt amber, vilken sort kan jag inte riktigt se ännu.

Kolla film och lite godis känns inte så dumt efter denna pärs.

Från en glad och ledsen uppfödare.

## Comment 10
Author: Kronängens

Det är inte roligt när de dör. Grattis till de som klarade sig i alla fall!

## Comment 11
Author: Tiarasmatte

Så en vände![Gråter](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter") grattis till dom andra goingarna...den lille då? Klarade den sig?Många kramar; Millan\`s loving!!!

## Comment 12
Author: ariel

Stort grattis till kissungarna& tröstekramar för att den lille blå fick änglavingar.

Lycka till med dom,,ja film&lite godis är du värd efter detta.

Kram Marina&Kizzarna

## Comment 13
Author: Runsviks

Tråkigt med den lille som inte klarade sig. Får säga grattis & lycka till med de andra små trollen.

## Comment 14
Author: MissMikkus

Grattis till de nyfödda. Alltid sorgset när nån inte klarar sig, men stor lycka väntar med de som finns

## Comment 15
Author: Labolina_73

Supergrattis till dom små.. så trist att en var dödfödd,, men du får glädjas åt dom som finns hos er.. :-)

nu väntas bilder,, efter att du suttit ned och ätit gott.. :-D

//Linda

## Comment 16
Author: Sagolika

Grattis till bebbarna!

## Comment 17
Author: [Borttaget]

Vi vill också säga\*\* STORT GRATTIS\*\*

## Comment 18
Author: Ixatrixa

Tack alla för era lyckönskningar det värmer hjärtat:)

Denna kull innehöll mycket "första gången"

Vi fick en härligt kolsvart hane...har ju bara fått två helsvarta honor tidigare och jag brukar skämta om att genetiken inte riktigt funkar hos oss då utfallet i kullarna med helsvart kanske borde varit några fler\*ler\*

Vår lilla "blå blixten" (hon har en vacker cremeblixt i sitt ansikte)kämpar vidare och jag håller alla tummar för att vår första padda skall klara sig....det är ju inte lätt när man har två brorsor att slåss med;)

Sedan har vi vår första amberkatt som fortfarande är lite frågetecken när det gäller kön samt amberfärg men jag tror det är en mörk amber alltså ingen lightamber. Denna lilla sak har haft röstresurser inatt och har drivit både mammakatt och husse och matte till vansinne nu har de mutat in tutarna så det är lugnare i boet så matte kanske får en middagslur lite senare.

Det är så himla häftigt att se en "mönstrad" katt komma från mina enfärgade älsklingar.

## Comment 19
Author: WesthKiowas

Stort grattis till kattungarna. Men nu får du få ur tummen och uppdatera ;) Jag är ju nyfiken.

## Comment 20
Author: Ixatrixa

Hemsidan ligger på is lite fortfarande då jag letar ny webbis men här kommer man kunna följa I-kullen men än så länge är det tomt;)

[http://s80.photobucket.com/albums/j187/Ixatrixa/I-Kullen/?albumview=slideshow](http://s80.photobucket.com/albums/j187/Ixatrixa/I-Kullen/?albumview=slideshow)

## Comment 21
Author: Juliette-

Åh Grattis till dom 3 längtar efter bilder och grattis till paddan äntligen

## Comment 22
Author: LynxLairs

Stort grattis till kullen!

## Comment 23
Author: Runsviks

Grattis till de små och jag ser med spänning fram emot foton. Och så en amber... grattis och nospussar från släkten ![Kyss](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 24
Author: Mizzi

Grattis till de små sötingarna från mig också ![Kyss](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")

## Comment 25
Author: Vrethagens

Grattis,, till de goa små missarna! Sänder en tanke till den som inte klarade sig. Ser fram emot att få se bilder så småningom. //Åsa

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Grattis till kattungarna. Rubriken påminner mig om historien om det äkta paret som kommer till BB. Mannen hjälper in den havande kvinnan på BB för att sedan gå ut och parkera bilen. Barnmorskan frågar då kvinnan om slemproppen har gått, varvid kvinnan svarar, \_ Han är bara ute och parkerar bilen.

Mvh Bengan

## Comment 27
Author: MissMikkus

#26 Den var riktigt bra Bengan

## Comment 28
Author: Wirre

Stort grattis och lycka till!!!

Mvh

Weronica
