# Dålig i magen
Author: Dinis

Fick hem ny kisse förra veckan:D  
Han har nu blivit dålig i magen o de beror ju på det nya fodret.  
  
Nu undrar jag om det skulle hjälpa hans mage om jag ger honom en kur av Canikur?

Tacksam för svar!  
/Dinis

## Comment 1
Author: Sagolika

Vilket foder äter han nu och vilket foder åt han tidigare? Om det inte är ett jättedåligt foder han fått innan, bör du låta övergången till det nya fodret ske långsamt, så det inte slår magen. Köp Treviskapslar på Apoteket (receptfritt), öppna dem försiktigt och strö över maten eller ge pulvret i hans mun samt lite vatten i en doseringsspruta efteråt. 1 kapsel per katt och dag under ca 1 veckas tid. Det är ofarligt och fungerar verkligen.

 Canicur hjälper också mot diarré, men stoppar ibland upp så kraftigt att de blir lite förstoppade istället.

## Comment 2
Author: Dinis

Nu äter han Orijen innan åt han RC...  
Anledningen till att han inte fått övergång är för en av katterna är gluten allergisk o då skulle han också blivit dålig i magen.

Jag har redan varit iväg o köpt Canikur, hoppas det hjälper hans mage lite..

Tack för ditt svar

## Comment 3
Author: Anna-j

Hej! En fråga bara.. Hur märker man att en katt är glutenallergisk?

## Comment 4
Author: Dinis

Vi testade precis allt med vår ena katt när han va dålig i magen, canicur, nöttfärs... Vi gav dom Rc maine coon men gick även tillbaka till det uppfödren gav sinsible 33 men han var fortfarande dålig i magen..

Vi pratade då med en som håller med hälsokost till hundar, hennes ena hund hade mått dåligt en längre tid och alltid dålig i magen... Dom gav också Rc till sina hundar..  
Hon läste på och tog bort Rc och började ge färsk mat och standardt fodret istället..efter det mådde hunden mycket bättre och var hur pigg som helst..

Rc innehåller majsgluten så hon gav oss tipset att börja med Orijen som inte innehåller majsgluten eller några andra spannmål heller..

Efter det att vi bytat till Orijen blev han hur bra som helst i magen och har inte haft några problem alls sedan dess..

## Comment 5
Author: Anna-j

Hmm.. ok.. Min ena katt har haft problem med magen nästan sen vi hämtade henne för 1.5 år sedan. Hon har genomgått massa undersökningar och provtagningar men inget visar nånting.. Just nu äter hon medicin och har gjort i flera månader. Hon är ändå inte helt ok.. Kanske ska försöka kolla upp det där med gluten. Kan man ta något prov? vet du? /Anna

## Comment 6
Author: Dinis

Vad ger ni henne för mat?  
  
Det var nästan likadant med min väns hund, hon gick till veterinären med honom fler tal gånger men dom hittade inget fel.  
Och om jag inte minns fel så kan man nog inte ta något prov för att fast ställa om dom är gluten allergisk.

Varför testar du inte att övergå till Orijen och se om det blir bättre?

## Comment 7
Author: Anna-j

Just nu äter hon Hill´s W/D på rekommendation av vet. Får prata med vet. innan jag gör något nytt isf. men jag kan ju fråga iaf. Tack för hjälpen!

## Comment 8
Author: Margona

Min katt tål inte Orien han vart jättedålig i sin mage så det ger jag aldrig mer. Provade även att ge det till min andra katt men han vill inte ens äta det utan verkar tycka det smakar illa. Har du provat Zoolack det brukar fungera bra när de är dåliga i magen.

Mvh Margona

## Comment 9
Author: Anna-j

Jag har provat det mesta och gjort det mycket värre genom att prova så mycket. Hon har legat inne på Blå Stjärnan flera gånger. Just nu litar jag bara på vad de säger. Det är inget tillfälligt problem..

## Comment 10
Author: MissMikkus

\# 5 På människor kan man ta ett test genom blodprov för att se om glutenallergi finns (har jag ialla fall för mej). Annars tar man ett prov från tarmslemhinnan via ett sk endoskop. Så det borde gå på djur också.

Alternativt ger man glutenfri kost och testar vad som händer. Är man glutenallergisk så blir man ganska snabbt förbättrad, på bara några veckor. (Obs detta gäller människor)

## Comment 11
Author: Ayreen

Har provar Origijen till mina missar, men tyvärr så blev båda två krassliga i magen! Dom tycker om det, dock, men verkar inte funka med deras magar...![Rynkar på näsan](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan")
