# Snacka om färgpalett=)
Author: kerstin2181

Någon som kan lista ut vilken färg då hanen har?

Igår var vi ivag till ett ökänt bostadsområde, ett larm om 5 skygga kattungar 7-8 veckor gammla, mamman som är typ, gs 0922  huskatt LH, har gått hemlös i 4 år, går ej att fånga med fälla, som nu har 5 kattungar i färgerna  ns 09 22, e 09 22, n 22, a 09 22, gs 09 22, tyckte det var en salig blandning av färger, men det sötaste jag sett, samtliga semilånghår. Vi ska ställa fälla på dom ikväll![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 1
Author: virvlas

Tjae.. nån svartaktig gentleman förmodligen? ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Jag håller tummarna för att ni får in allihopa!

## Comment 2
Author: EddaM

Hej Kerstin=)Tror det kan vara en pappa med silver och som bär på dilution eller är bärare av det. Kanke en ns 22 kille för han borde vara mönstrad.

Vackra måste de vara o jag hoppas att ni får fast dem, behöver ni hjälp så säg bara till, även andra dagar. Såg förresten en padda inne i stan en natt, vid elite hotell. Hon brydde sig inte om mig så jag vet inte om det är en hemlös men jag får väl gå tillbaka nån natt o se o kanske prata med personalen på hotellet.

\*kram kram\* från oss

## Comment 3
Author: kerstin2181

Vi ger oss inte, fören vi fått in dom, tyvärr har vi försökt med mamma katt i 3 år![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif) utan resultat, hon är för smart

## Comment 4
Author: Sissi

Vad jag beundrar människor som du Kerstin...va, att ta sig an de små utan att ens blinka, du är väl för go. Lycka till med kissebebisarna!!!

## Comment 5
Author: kerstin2181

#4 tvekar inte en sekund, i ur och skur![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) gäller bara att hitta nån som kan ta hem dom, men det brukar ordna sig![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 6
Author: [Borttaget]

En stor eloge till dig, Kerstin! Vad skulle de hemlösa fyrbenta ta sig till utan dig?

Färgpaletten påminner ju om min här hemma så jag gissar på en brunmönstrad pappa som är dilutionsbärare. ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 7
Author: kerstin2181

Det var en mycket vacker herre i närheten av honan, en bruntabbyhane, den åker vi och kastrerar nästa onsdag, sista barnen han gör i såna fall![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 8
Author: virvlas

#7 Jamen, han lär det ju vara! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)  
Tabby och allt. Svart måste han hur som helst vara.

## Comment 9
Author: Mizzi

Ja ditt arbete med hemlösingar är guld värt Kerstin, ja vet ju hur ni sliter på alla katthem runtom i landet.

Har själv varit (alldeles nyligen faktiskt) stödhem år KKS , och även tagit hand om hemlösa katter här i Degerfors när min uppfödning nu ändå ligger på is.

Ni ska ha all heder ni som jobbar med detta, ni är fantastiska  ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

Man hoppas bara "dom där uppe" ska få in i sina tjocka skallar hur viktigt det är med lag om märkning snart, så det i alla fall finns en liten chans att spåra ägarna och ställa dom till svars när dom bara skiter i sina katter som får springa fritt och producera ungar.

Ååå jag blir så grymt arg när jag tänker på alla korkade människor som behandlar sina katter som slit och släng ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)

Fy F\*n rent ut sagt, det borde vara lag på ansökan om lämplighets intyg på att ha djur, och missbrukar man det en enda gång skulle man aldrig mer få chansen tillbaka utan få totalt djurförbud för resten av livet.

## Comment 10
Author: Mizzi

Jag vet folk som har haft honkatter som gått ute fritt okastrerade och får kull efter kull.

Sen när dom sitter där med sina kullar och inte blir av med ungarna så ringer dom automatsiskt runt till katthemmen och tar för givet att DOM ska ställa upp och ta hand om dom.

När man sen sagt att dom ska kastrera katten så får man höra att JAG HAR INTE RÅD;DET ÄR SÅ DYRT.

Så till helgen kanske man går på krogen med några vänner och vem sitter då inte där och beställer öl och sprit för en massa pengar??? jo samma människa som inte har råd att kastrera sin katt !!!!

Då blir man rent ut sagt riktigt förbannad, inget ont i att gå på krogen ibland det gör vi väl alla.

Men har man inte råd att kastrera sin katt, hur f\*\*\*n har man då råd att gå på krogen ??? ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)

Detta är bara ett exempel på hur många korkade kattägare jag träffat på, tyvärr är listan mycket längre än så .........![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)

## Comment 11
Author: LittleL

#10 Usch, en liknande historia har jag. När jag bodde i Göteborg så var det en grannes katt som ramlade ut ifrån 4:e våning. Själv var hon bortrest och hade bett en kompis passa katten.   
  
Vi kontaktade polisen, dom kom, tittade på katten, och sa att dom måste åka på ett annat VIKTIGARE ärende. Till saken hör att katten blödde både ur mun och bak. Kissade blod och när jag undersökte henne så visade det sig att hon bitit av sin egen tunga. Då kommer det en tjej som tittar konstigt på katten, en stund senare kommer hon tillbaka och säger att det NOG är en av katterna som hon skulle passa för det saknas en där uppe. Vi förklarar för henne att det är superviktigt att katten kommer till en veterinär. Tjejen är mycket skärrad och lovar att se till att ägaren som är på väg hem gör detta.

Men...ägaren tog aldrig katten till veterinären utan ansåg att hon klarade sig bra ändå. Hon hade inte råd sa hon. Senare samma kväll såg jag henne gå ifrån videobutiken med ett antal filmer och en moviebox (om ni minns dom??). Såå förbannad jag blev!!!

En månad senare sitter samma kvinna i väntrummet på solariet och beklagar sig över att hennes katt inte sköter sin hygien och är såå skitig jämt. Konstigt, eller?? Hur f-n sköter en katt sin hygien när den inte har någon tunga? Och hur får den i sig vatten?

Givetvis anmälde jag detta till polis och djurskydd men det hände ingenting, tyvärr.

/Sylvia

## Comment 12
Author: kerstin2181

![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 13
Author: Mizzi

\# 11 Åååå jag hade inte kunnat hålla truten där i solariet utan sagt högt och tydligt så ALLA hörde anledningen till varför inte katten kunde hållit sig ren.

 Sen kunde hon sitta där med skammen sen den j\*vla människan .....![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)

Fy bövelen för polisen och djurskyddet sen .... va ska dom finnas för om dom ändå inte gör sitt jobb ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)

## Comment 14
Author: Mizzi

Hihihih ursäkta om jag tar i , men det finns inget som gör mig så arg som djurplågeri eller barnmisshandel mm.

I sådana fall kan jag bara inte hålla ilskan lillbaka ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

## Comment 15
Author: LittleL

#13 Det kan du räkna med att jag gjorde också!!!

/Sylvia

## Comment 16
Author: Mizzi

\# 15  ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)  Hoppas hon fick skämmas ögona ur sig om hon nu hade vett att göra det ens .

## Comment 17
Author: kerstin2181

4 av de små goa trollen är nu inne, ska tillbaka om 30 min, och ställa fällan igen, bara 1 liten kvar, och mamma katt, men mamman är väl en dröm, bara en dröm, hon är tyvärr inte lättlurad, alla ser ut som små trollungar, bilder kommer imorgon

## Comment 18
Author: kerstin2181

Här kommer bilder på 3 av dom, tyvärr är dom smutsiga, har ju regnat på krakarna

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=3ec5807d-c4bd-45af-9ea0-51a74c03d47b&Filename=varberga1_6.jpg)

## Comment 19
Author: kerstin2181

kattunge 2

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=ec5cf753-d8b6-4d0b-9b83-c435eef24977&Filename=varberga2_5.jpg)

## Comment 20
Author: kerstin2181

3 an

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=aad12acf-7a2f-4055-ae57-a175f12f84fc&Filename=varberga3_6.jpg)

## Comment 21
Author: kerstin2181

Väntar på foto på 4an, då de sitter hos en vän

## Comment 22
Author: Labolina_73

Men jösses Kerstin,, du e så bra....

ställer mej upp och klappar händerna.. :-)

puss puss

## Comment 23
Author: kerstin2181

#22 visst är dom underbara? ska bli så rena och fina![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 24
Author: Mizzi

Men vilka söta små dunbollar ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

## Comment 25
Author: maaro

Vad fina de är, vad bra att du fick tag på de Kerstin!

Mvh Malin

## Comment 26
Author: EddaM

Vilka små charmtroll. Bra att ni fått tag på dem. =)

## Comment 27
Author: SillyZones

Oj, vad bra att ni fick tag på dem! Lycka till med småttingarna!

/Jessica

## Comment 28
Author: [Borttaget]

#21 Hua, vad söta de är, men var är bilden på 4:an?. Jag tror att jag måste blunda.![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) Har ni lyckats fånga 5:an än? ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Hur har det gått med mamman och pappan?

## Comment 29
Author: Sissi

Småpluttisarna då...vad söta dem är, och trots att de förmodligen aldrig blivit tvättade förut så blir de nog jätte glada över att bli rena och fina.

Det är så fruktansvärt hur en del människor behandlar sina djur, främst då katter. Jag brukar sitta på tunnelbanan och läsa katthemmets annonser om överblivna katter och får anstränga mig för att inte tårarna ska komma varje gång.

## Comment 30
Author: Sagolika

Åh, så söta de är Kerstin! ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

Jättebra jobbat.

## Comment 31
Author: Bina

En stor eloge till dig Kerstin och alla andra som hjälper dessa katter!!

Försöker själv hjälpa till så gott man kan, idag publicerades en insändare av mig i vår lokal tidning ([www.nsk.se](http://www.nsk.se/)).  Just ang sommarkatter och att man ska ta sitt ansvar som kattägare.

I byn där jag är uppväxt finns en katt som sökt sig till en familj som redan har katter, denna är skadad och inte alls orienterad i miljön, tjejen har lagt ut en efterlysning av ägaren, men inget har hänt. Jag ringde upp henne efter att frågat nästan alla pappas grannar om de känner igen katten, speciell i teckningen så de skiljer sig från de andra katter som strosar runt. Ingen känner igen henne, så jag tipsade henne om ett katthem vi har i byn, ska ringa tjejen ikväll och se hur det gått. Annars får man kanske försöka fånga in henne och ta henne till vetrinär.

Tyvärr finns det allt för många ägare som inte sköter sig, jag predikar för alla att man ska id-märka, vaccinera, kastrera mm. Alla mina vänner och arbetskamrater är nog rätt trötta på mig, men ska katten gå ute och inte användas till seriös avel så är min mening att katten ska kastreras.

//Zabina

## Comment 32
Author: [Borttaget]

å va du e snäll Kerstin en ros till dej. Hur e de me kattfamiljen?

## Comment 33
Author: kerstin2181

Kattfamiljen består fortfarande bara av de första 4 ungarna, då mamma katt springer och gömmer unge 5 varje gång fällan visas, hon är bara så otroligt smart. Men de 4 st som är infångade, mår bra, lever rullan i kompisens kök, när hon inte visar sig, dom är ju små skygga barn, kattunge 4 var en blåvit hane, hur söt som helst, kommer tyvärr inte åt fotot på honom just nu

## Comment 34
Author: kerstin2181

Här kommer bild på 4an, en blåvit

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=064f5d9c-5df9-460e-9679-67144caea350&Filename=varberga4_6.jpg)

## Comment 35
Author: maggan47

men vilka helt underbara ungar du än en gång fångat in in Kerstin, i söndags hade vi kalas för en annan vacker fd hemlösing från Örebro, fyllde 5 gjorde hon, och vem kan det vara![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)Maggan47

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=42685bd7-c090-4aed-a93e-08795ed99fd4&Filename=P3300028.JPG)

## Comment 36
Author: kerstin2181

Oh vackra Timjan, hon inkom samtidigt som min guldklimp Nisse, från Fällerstaskogarna, där vi plockade in 22 skyggisar 0404, det glömmer jag aldrig.

Grattis Timjan, hoppas matte gett dig fin födelsedag![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif) du får en puss från Nisseponken med

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=f7bef72f-203d-4be6-8fe5-8f57a9307033&Filename=nisse8stor.jpg)

## Comment 37
Author: [Borttaget]

#34 Jättesöt! Jag blundar fortfarande. ![Flört](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") 4an borde inte ha några problem att hitta ett hem.![Kyss](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-kiss.gif "Kyss")
