# Vikten på en 12-veckors
Author: caspis

Någon som kan hjälpa mig med var vikten på 12-veckors kattunge ungefär bör ligga på?

## Comment 1
Author: Labolina_73

Det beror ju på ras lite oxå..

Men en skogkatt ska välan iaf ligga på över kilot,, tycker jag,,, helt mera såklart men minst 1 kg. men det är bara vad jag tycker och tror..

//Linda

## Comment 2
Author: Mezzo

rent tekniskt sett så brukar man väl säga att en kattunge skall gå upp 100gr/vecka... Så vid 12v ska de väl väga runt 1200-1300gr .. =)  
Men en skogis brukar ibland väga mycket mer...  
  
Båda mina två vägde runt 1,8-2kg vid 12-13v.... ;)

## Comment 3
Author: Kronängens

Ca 1,5 kg, men det varierar nog ett par hundra g upp eller ner också.

## Comment 4
Author: Labolina_73

1,5 och 1,8-2 tycker jag låter mycket.. men jaa jag kanske har fått små då.. min största vägde 1300 eller vad det var och hon var stor,, men men,, :-)

//Linda

## Comment 5
Author: Aldoran

Vår Mars väger 1700g nu vid 11 veckor, tror minstingen väger 1350g.

## Comment 6
Author: Mulan

Hej!

Jag tycker att det är oerhört individuellt hur kattungar växer och beror ofta på om det är långsamma linjer eller ej.. Mina kattungar har samtliga vägt över kilot när de har flyttat, men en del har vägt runt 1200g och andra upp till över 2 kg, så det är väldigt individuellt.. I en av våra kullar hade jag en spridning på mellan 1180g och 1890g i vikt vid 12 veckors ålder. Givetvis beror det på kön också, honorna har i mina kullar generellt vägt mindre än hanarna, dock inte alltid.

mvh Malin

## Comment 7
Author: caspis

Jag har fått 2 st förra veckan och dom vägde knappt 1,1. Då den ene krånglar med maten, har jag försökt att hitta vad dom borde väga. Säljaren hade båda föräldrarna och dom var inte stora någon av dom. Honan drygt 2 år, hanen 1+ (kullen på 3 ungar är hans första och absolut sista ungar). Ungarna fick tyvärr samma mat som dom vuxna redan när dom såldes. Honan trevlig, hanen mycket trevlig ungarna gulliga och socialt trevliga på alla sätt. Dessutom hade ingen hjärta att skilja på den utvalde och kompisen så det blev två. Den ene äter Hill's Kitten med glädje, den andre har svårt att hitta gläddje i någon form av mat trots ett flertal försök att hitta något som retar aptiten. Det blir nosa, några tuggor,nosa lite sen gå. (Tur att det finns små förpackningar). Har snart provat det mesta av det bästa + div egentillverkat. Pigg och leker men varifrån energin kommer  är en annan fråga, så inte blir det något över för att gå upp i vikt. Det är bara att hoppas att det inte är något alvarligt fel utan släpper om någon dag. Förslag på "undermedel" motages tacksamt

## Comment 8
Author: Fairyhearts

Har du testat kokt kyckling mixad med "buljongen" den kokt i, eller rå nötfärs blandat med lite gräddfil alt creme freich och ljummet vatten.  
Tonfisk eller makrill, eller annan kokt fisk med smör och buljong. Lite ljummet.  
Uppblött kattungemat/torrisar. Ofta upplever jag att om man häller lite uppvärmt vatten på maten, så den inte är så kall, så brukar det gå hem hos de mest kräsna..  
/Marie
