# Otesstade föräldrar
Author: [Borttaget]

E det ok för er att köpa en skogisunge om en lr båda föräldrana inte e hcm-tesstade?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Nu e ja förvånad. De e ju åfta hcm diskutioner här å att säja att man inte tesstar e inte många som vågar. Å ja trodde inte att så många som 71% kunnde tänka sej att köpa katt efter otesstade förälrar![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)

## Comment 2
Author: Ixatrixa

Testerna ger ju inga garantier utan talar mest om statusen på en katt vid detta tillfälle.

För mig är det ingen skillnad mellan valet att köpa efter otestade föräldrar eller testade föräldrar om jag tänker på risken att katten skulle få HCM då jag anser att risken är lika stor.

Jag har valt att i fortsättningen testa mina avelsdjur men jag ser det inte som en lösning eller räddning utan snarare att jag mer påtagligt kan följa mina avelsdjurs hälsa.

## Comment 3
Author: Nenya

Testerna, speciellt de som görs i unga år - vilket det ofta handlar om med våra avelsdjur, ger bara en ögonblicksbild på hur hjärtat ser ut just då vid testningen.  
  
Jag säger inte att det är oviktigt att testa, men det är inte avgörande för mig när jag köper en ny katt. Jag tittar istället hellre på linjen bakom den lilla katten jag är intresserad av - är det många plötsliga dödsfall i ganska unga år låter jag hellre bli den linjen - och det oavsett om den är fritestat i hur många generationer som helst, och köper hellre från en helt otestad linje där katterna lever långa liv.  
  
Det finns idag rätt många exempel på katter som vid undersökning diagnosticerats med HCM som har två fritestade föräldrar & lika många exempel finns det på kattungar med föräldrar som senare diagnosticerats med HCM som levt väl förbi åldern där föräldradjuret diagnosticerades och fortfarande har friska starka hjärtan - så bara för att föräldrarna är testade ger det ingen garanti.  
  
En i mina ögon väldigt sund och genomtänkt uppfödare jag pratat med, som inte testar sina djur, menade istället att h\*n följer sina avelsdjur istället - och eftersom h\*n har hållit på länge har naturligtvis de äldsta djuren h\*n startade med, och även deras föräldrar hos uppfödarna till dem, levt långa liv utan hjärtsjukdomar och plötsliga dödsfall känns tester som ett rätt onödigt sätt att lägga ut så mycket pengar på.  
Och när man har den erfarenheten, och har kunnat följa generationerna på det sättet kan jag helt och fullt förstå det tänkandet, och det känns eg som ett mer säkert sätt än att testa vid 1,2,3,4 års ålder - när till och med veterinärerna som utför testerna säger att bilden man får av hjärtat då inte inte säger att katten inte om en vecka utvecklar HCM.  
  
Nu testar jag mina egna avelsdjur, jag är relativt ny inom uppfödning, även om jag ändå är rätt tveksam till testerna och gärna skulle vilja se mer uppföljning av dem. Jag vet att man på vissa stället samtidigt som man testar också samlar DNA för att på så sätt kunna ta fram ett DNA-test för våra skogkatter - en sådan studie skulle jag hellre vara med i, då skulle det kännas mer värt att testa istället för som nu, när det känns som att testerna inte för oss speciellt mycket framåt.

## Comment 4
Author: Mulan

Hej!

För mig är HCM-testerna intressanta genom att man följer upp resultaten och lär sig mer om sjukdomen samt definitivt genom att man eliminerar att använda redan sjuka djur i avel. Hur man än vänder o vrider på det så återstår faktum att det finns linjer bland skogisar där HCM är ärftligt, dock är det ju givetvis så att även med sjuka katter finns chans att ett par avkommor blir helt friska, det handlar ju om vilka gener man får.. Så jo, för mig är testerna viktiga, samtidigt som jag givetvis också följer upp stamtavlorna noga.. Sedan är det ju med HCM som allt annat, man kan aldrig garantera någonting.. Det handlar ju helt enkelt om sunt förnuft och förhållningssätt till tester o resultat och att försöka samarbeta uppfödare emellan.

mvh Malin

## Comment 5
Author: spinnrocken

#3

Jag har ingen uppfödning och ämnar aldrig skaffa någon heller ,men det du skrivit låter blad  det vettigaste här inne på väldigt länge.  
  
Har ju själv läst om  killen som hade HCM fast föräldrarna var fritestade.

## Comment 6
Author: S-Zygots

Det finns katter som har HCM och ingenting hos dem tyder på att dom har sjukdomen, tills man gör en HCM-test, då först får man får reda på att katten är drabbad.

Tänk om "killen" som du talar om #3 inte blivit undersök (för någonting helt annat ifrån början) och man upptäck att han hade ett blåsljud på hjärtat. Då hade man heller inte misstänkt att han faktiskt kunde vara drabbad av HCM. Tänk sedan om han skulle gått i avel och fått avkommor, det hade varit förskräckligt.  
Jag är glad att man upptäckte att "killen" hade HCM, på det sättet kunde man ta de berörda katterna ur avel. Det sista man vill är väl ändå att föda upp katter efter sjuka föräldrar, eller som i det här fallet, efter en mamma som ger hjärtfel till sina barn.  
  
Vi kan bara använda de redskap som står till vårt förfogande dvs. att testa våra katter. Det kommer förmodligen dyka upp fler katter som har HCM där föräldrarna är fritestade, det kan man inte göra så mycket åt. Men att ha det som argument för att låta bli testa sina katter tycker jag inte är försvarbart.  
  
Om man däremot köper en kattunge som inte har HCM-testade föräldrar, då VET man om att det finns en risk, i alla fall tror jag det gäller de flesta av oss som läser på det här forumet?  
  
Det ÄR en lurig sjukdom och jag tror att alla tids nog kommer att beröras på ett eller annat sätt och få se hur mycket elände som följer med en den här sjukdom.  
HCM är inget nytt, det har hela tiden funnits hos våra katter, och det finns säkert många katter i våra stamtavlor som gått bort i HCM, vi vet bara inte om det.

Jag tror inte att det finns några "fria" linjer, och inte blir stamtavlorna "friare" genom att vi låter bli att testa våra katter.

Det är upp till var och en att ta ställning till om man vill testa eller inte.  
Själv kommer jag testa mina katter, och jag hoppas verkligen att INGEN någonsin behöver få beskedet att de fött upp en katt som fått HCM.  
Tänk på våra fina katter som blir drabbade av sjukdom, det gör ont i hela mig när jag tänker på det.  
Jag hoppas att vi genom att testa våra djur kan hjälpa våra forskare.  
Utvecklingen går trots allt framåt ganska fort och kanske har vi snart säkrare testmetoder.  
Om vi hjälps åt behöver förhoppningsvis de uppfödare som skall "ta över" efter oss slippa att vara oroliga för HCM, det är i alla fall min förhoppning.

//Annika

## Comment 7
Author: Nenya

Annika - #6 - jag har inte skrivit om ngn kille... eller hur menar du?

## Comment 8
Author: S-Zygots

.........=) Nej, det har du inte, det var jag som skrev fel nuffra, det skulle vara #5 och inte #3, sorry...![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

//Annika

## Comment 9
Author: ariel

Jag som många andra har varit kluven till HCM,men eftersom det förekommer så har jag valt att testa mina katter som går i avel,då vet jag att jag har gjort vad jag har kunnat![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

Marina/S\*Karmskogen's

## Comment 10
Author: Garpe

\# 6 Kunde inte beskrivit det bättre själv. Jag lider med dig och det du fått gått igenom, jag vet exakt hur det känns...

## Comment 11
Author: kerstin2181

Jag är en av dom som kan tänka mig att köpa bebbe fast inte föräldrarna är testade, men jag testar mina nu för tiden. Jag är mycket splittrad när det gäller HCM tester, då jag vet några som har diagnos HCM fast föräldrarna är fritestade. Först och främst går mina som sällskapskatter, sen utställning, sen avel, då jag har mycket mer att lära ang avel.

#8 vilka underbara kattungeköpare jag fick träffa på Örebro,  S\*Humletassen's, dom hade dina vita skönhet, och var en räddare i nöden när jag vart huggen, vips så stog dom där med pencelin åt mig, helt underbara människor![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

## Comment 12
Author: Garpe

Jag kommer inte att ge mig in någon debatt om testning eller ej, det är precis som Annika skriver ovan, att det  faktiskt är upp till var och en vad man väljer.  
Jag har försökt så länge att informera om vad HCM kan ställa till med men känner att jag inte längre kan tillföra mera till debatten. Kanske är det så att man själv måste ha gått igenom detta hemska för att riktigt kunna ta till sig vad det egentligen innebär. Kanske är det så sorgligt att det måste drabba någon stor och känd katt igen, som nyligen skedde i Danmark, innan frågan lyfts igen. Den nyligen drabbade katten i Danmark visar också med önskvärd tydlighet att det inte hjälper att vara känd och gammal uppfödare med all status i världen, testar du inte dina katter så upptäcks inte sjukdomen innan det kanske är försent. Tyvärr... Ingen skulle önska mera än jag att det fanns en enkel lösning på detta problem, men i dagsläget finns ingen annan möjlighet än scanning.  
/Ingegerd

## Comment 13
Author: S-Zygots

#11, ja Kerstin, Heli och Henrik är SÅ gulliga och rara. Dom har backat och stöttat på alla sätt och jag tror att det faller sig naturligt för dom att göra det, fantastiska inifrån och ut.  
Dom tar SÅ väl hand om "Bullen" och jag är tacksam att han får leva sitt liv hos S\*Humletassen's.  
  
Jag måste också ge cred till (nästan) ALLA de som köpt katter som blivit drabbade av olika typer av hjärtfel.  
Tack för erat stöd och jag är SÅ glad att jag har fått lära känna er, ni är GULD!  
  
#12 Ingegerd, du vet ju precis hur det är. Man har ingen aning om att detta kan drabba en på det sätt det faktiskt gör om man har den oturen.  
Jag talade med en annan uppfödare om det här igår och just hon har en 10 år gammal honkatt hemma som har HCM. Du skulle ALDRIG kunna tro att hon är drabbad av sjukdomen, hon ser ut och beter sig som vilken frisk honkatt som helst.  
Hon hann att få kattungar innan hon testades och ingen av dom har ramlat ihop och dött knall och fall heller.  
  
Så, jag vet inte om argumentet att katterna blir gamla och inte ramlar ihop och dör som unga skulle kunna borga för att dom (och linjerna dom stammar ifrån) inte har HCM.

Att den här honan inte var testad innan hon fick kattungar beror på hennes ålder, dvs, det talades inte om på katt HCM då.  
Den här uppfödaren testar alla sina katter och det var så det upptäcktes att honan hade HCM, inte för att man misstänkte att hon var sjuk eller att det skulle vara något konstigt i hennes stamtavla.  
Som sagt, var och en gör som dom vill med testningar. Jag är glad för att vi kan testa och för mig är det det enda alternativet.

//Annika

## Comment 14
Author: finamini

Alla sjukdomar som inte går att bota är fruktansvärda oavsett om de drabbar djur eller människor.  
Eftersom jag har flera släktingar som är "inne i" kattsvängen både med NFO och Perser så får man ju höra både det ena och andra.

#13

Om du syftar på henne som råkade köpa en kattunge från dig,som utvecklat HCM redan innan han visst var ett år??och som tydligen inte anklagade dig för något utan bara ifrågasatte varför du inte brytt dig över huvud taget så tycker jag det är mera synd om HENNE och hennes stackars katt än vad det är om dig.Kanske därför du inte har nåt övers för henne eller hur?

Hade jag varit du så hade jag lyft luren för länge sedan och ringt och åtminstone beklagat. 

jag känner vare sig henne (vet inte ens vad hon heter)eller dig och är inte heller intresserad av att göra det.

## Comment 15
Author: kerstin2181

#14 nu måste jag faktiskt ifråga sätta dig, hur kan du veta vad #13 har gjort eller inte gjort, när du varken känner henne eller köparen?

## Comment 16
Author: S-Zygots

#15 Tack kerstin.

#14 Vet inte i vilken "kula eller kaffesump du spått".

Här har talats om HCM generellt det har inte syftats på varken det ena eller andra.=) Jag har heller aldrig tyckt synd om mig, utan om alla de som drabbats av HCM och då först och främst våra katter.

Kanske läser du in sånt som inte finns och det är bara att beklaga i så fall.

Jag önskar dig i alla fall en bra dag. 

//Annika
