# Blåögda katter
Author: kerstin2181

Någon som vet om blåögda katter är mer ljuskänsliga än andra? min kniper alltid med ögonen i solen eller på utställningarna, där det är starka lampor

![](../ShowFile.aspx?BinaryId=c7d4975b-2d70-445c-bd0b-0d1205893b0a&Filename=bright1080327.jpg)

## Comment 1
Author: Sissi

Ingen aning, men det var en väldigt söt katt...ser extra vit ut mot snön.

## Comment 2
Author: bibbi50

Blåögda katter saknar ju regnbågshinna?

Det är därför ljus reflekterar dåligt i ögat och ögonen ser röda ut när man fotar dom.

För mig kniper katterna med ögonen oavsett färg,men det kan nog vara så att blåögda är ljuskänsligare.Dessutom ska dom visst inte ha samma mörkerséende som andra katter heller.

Allt enligt Ylva Stockelberg

ursäktar om nåt är fel.

## Comment 3
Author: SillyZones

Jag har ju haft en vit kattunge i en kull på 4, där resten av syskonen var färgade. Denna vita kille är blåögd. Jag märkte en markant skillnad på hur han upplevde starkt ljus till skillnad från sina bröder. Han reagerade mycket mera än de andra.

/Jessica

## Comment 4
Author: knoxvilles

Hej! Jag har bara haft en kattunge som var blåögd, o jag håller med #3 han reagerade mer än sina syskon /Eva

## Comment 5
Author: LittleL

Då går jag mot strömmen och säger att min blåögda katt aldrig kisar med ögonen eller verkar ha ont utav ljuset. Tror att det kan vara individuellt också:) /Sylvia  
![](../ShowFile.aspx?BinaryId=a801181b-aeeb-48e6-8d34-06544cd1396c&Filename=361 Levis web-.jpg)

## Comment 6
Author: kerstin2181

Gud va han är vacker, mums![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

## Comment 7
Author: blondifire

**herregud vad fin han är, sylvia...**![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)
