# Fodervärd?
Author: Akasmas

Ni som har haft katter ute på foder hur har ni skött det? Vilken summa för katten, antal parningar? Kostnader under tiden osv...berätta gärna då jag är frestad över att sätta ut min lille Midas på foder men bara till en parning.

vad rekommenderar ni?

## Comment 1
Author: Mulan

Hej!

Vi har två honor på foder just nu, och de fodervärdarna har inte betalat ngt för katten, och jag vill ha en kull med minst tre kattungar i gengäld, sen övergår fodervärdsskapet till ägarskap för fodervärden. Jag betalar alla vaccinationer, försäkringar o dyl, och utställningsavgifterna har vi delat på. Fodervärden står för mat o sand o hem. Det har funkat bra, och vi har skrivit noggranna avtal. Själv tycker jag det är svårt med hanar på foder, så jag har valt att sälja hanarna eftersom det kan vara lite knepigare om de börjar strila.

Lycka till!

mvh Malin

## Comment 2
Author: Juliette-

Om de bara handlar om en parning skulle jag sälja killen lite billigare och skriva i avtalet du har rätt till en parning. De vill säga sälja honom med en parningsrätt istället för att hålla på med foderavtal

## Comment 3
Author: Akasmas

Juliette, det låter helt klart bättre...
