# Om katten katten går vilse!
Author: Therese

På hittekatter [ifokus](http://norskskogkatt.ifokus.se/about/ifokus2/ "Läs mer om ifokus") såg jag ett inlägg om [www.hittakissen.se](http://www.hittakissen.se), ja ni förstår nog på namnet vad sidan är till för. Min tanke är då att man kan få upp flera sidor, förlorar man sin katt vill man ju gärna hitta den igen och chansen är större ju fler annonssidor man känner till.  

En katt kan ju nämligen gå väldigt långt, så den lokala tidningen är ibland inte tillräckligt. Man har ju läst om katter som liftat med bilar många herrans mil, något katt hade hamnat på ett tåg också om jag inte minns fel.

Det finns väldigt många sidor att leta på om katten rymmer hemifrån.  
Jag listar ett gäng av dem!

[http://www.sverak.se/id-register/sok-din-katt-har/](http://www.sverak.se/id-register/sok-din-katt-har/)  

[http://www.skk.se/sv/om-skk/djuridse-skks-agarregister/katt/min-katt-ar-borta/](http://www.skk.se/sv/om-skk/djuridse-skks-agarregister/katt/min-katt-ar-borta/)  

[https://www.facebook.com/djuridkatter?fref=ts](https://www.facebook.com/djuridkatter?fref=ts)

[https://www.facebook.com/BortsprungnaUpphittadeKatter?fref=ts](https://www.facebook.com/BortsprungnaUpphittadeKatter?fref=ts)

[https://www.facebook.com/pages/Bortsprungna-och-upphittade-katter-i-Falkenberg-och-Varberg/276668385771227?fref=ts](https://www.facebook.com/pages/Bortsprungna-och-upphittade-katter-i-Falkenberg-och-Varberg/276668385771227?fref=ts)

Om du har fler bra sidor så kommentera gärna så lägger jag till den. 

Det viktigaste av allt - Glöm inte att Id-märka och registrera din katt!

Är din katt Id-märkt?
