# Inte så bra!
Author: Zygots

Jag har varit ute och tittat på blocket i kväll. Vad jag såg där var inte speciellt roligt tyvärr. Först och främst är det en hel massa annonser med blandraskattungar av alla möjliga slag, och det är ju ungefär som vanligt, och dom kan man ju inte "komma åt". Det som gjorde mig lite "spak" var att jag hitta de flera annonser ifrån etablerade uppfödare där man annonserar ut (unga) skogkattungar för belopp man såg på 80-talet.  
Allvarligt talat! Att man sänker priset på skogkatter som som är äldre (8-12 mån) kan jag ha förståelse för, men att gå ut med dessa priser som är en åttondel av vad man får betala för tex en Bengal eller Main Coon, det förstår jag inte.  
Det är väl inte konstigt att "folkt" tror att en skogkatt är en långhårig bondkatt. På det här sätter får vår Skogkatt aldrig "raskattstatus".

//Annika

## Comment 1
Author: Fairyhearts

Ja det är tråkigt jag håller med dig, synd att hålla ned priset så.  
 Var själv ute på Blocket nyss och hittade en annons i Kalmar län, 6 stycken "noska skogSkattungar" för 700 kr st. Två av dem såg jättekonstiga ut, korthåriga och mer som något helt annat.  
Man blir så ledsen. ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)   
Det är ju bra att folk tar bra betalt för "huskatter" men varför är alla långhåriga "husisar" alltid  skogisar, suck

/Marie

## Comment 2
Author: Zygots

Jag håller helt med dig i detta, men att som uppfödare sälja registrerade skogkattungar för dom priser jag hittat på blocket är INTE ok. Jag tappade hakan när jag såg det.

## Comment 3
Author: Fairyhearts

#2 Kanske pga av att det finns så många uppfödare som har kattungar till salu just nu, riktigt trist är det i varje fall. Det gagnar ju ingen i längden att man dumpar priser.  

/Marie

## Comment 4
Author: Mylingens

Själv har jag faktiskt en annons ute på blocket. Där har jag en annons på vår döva helvita kille på 6 veckor. Vi säljer honom för 3500 kr mot ordinare pris på 5000 kr för våra andra kattungar. Men detta gör jag för att han dock har ett handikapp som gör att det ställs andra krav på hemmet och att det inte går att varken avla på honom eller ställa ut honom. För mej är hemmet viktigare än pengarna.

Hur skulle ni göra? Om ni får en kattunge med ett ganska stort handikapp som vår Falken, hade ni ändå sålt till fullpris? Själv har jag svårt att tro att vi skulle kunna få sålt honom till fullpris med tanke på hans handikapp... Intressant att höra vad ni tycker. //Kaisa

## Comment 5
Author: Miraklis

1# "...men varför är alla långhåriga "husisar" alltid  skogisar"  
Folk tycker väl om looken och temperamentet på skogisar. Det säljer tydligen. Sedan så är det många "vanliga" folk som har skogisar, så det kanske inte är så konstigt att det blir gatukorsningar här och där.

mmm...såg att ngn uppfödare hade sänkt sina kattungar i detta området med. Jag hade inte några problem att sälja mina till fullpris! Det var flera "prutare" som ringde till mig **men** jag stod på mig.

Samtidigt tror jag att endel uppfödare är lite "fega"(aj aj aj hittade inte ngt bättre ord just nu) och säljer endast katterna till sällskap. Varför? Ingen kan ju garantera att det går bra på utställningar men det kan man ju informera om,eller har jag fel? Jag tror att folk drar sig för att köpa en skogis som inte är lämplig till utställning och betala fullpris. Även fast de aldrig kommer att ställa ut vill de ha ngn form av bekräftelse på att katten är bra. Då kan de ju lika väl gå och köpa en gatukorsning.

## Comment 6
Author: mariamia

Mina kattungar med knick sålde jag för 3500:- mot 4500:- annars. Det kostar ju lika mycket att föda upp dem ju =) Även om man får sänka lite med tanke på ev defekt.

Annars håller jag med Zygot´s, såg en annons med en annan ras, där de såldes för en summa bara för de inte skulle få stamtavla, fast det enl uppgift var två renrasiga (av samma ras) föräldrar. Att regga ungarna kostar ju en spottstyver, man får ju ta 2 kullar utan stamnamn.

På så vis är det inte konstigt att det är svårt att sälja kattungar, när det "reas" till höger & vänster

## Comment 7
Author: Miraklis

#4 Jag hade sänkt priset. Det är berättigat tycker jag.

Hur fungerar det med avelsrestriktioner på döva katter? KOmmer du att se till så att de kastrerar honom?

## Comment 8
Author: Buskateigen

Jeg synes det er utrolig trist når noen oppdrettere selger friske kattunger til redusert pris. Det ødelegger for skogkattens status og for andre oppdrettere.

## Comment 9
Author: Mylingens

#7 Jag kommer att skicka in ett intyg från veterinären på att han är döv, till Sverak i samband med registreringen så där blir avelsförbud på honom. Detta blir då infört i stamtavlan. En kastrering är oxå ett krav som jag hoppas att de fullföljer. //Kaisa

## Comment 10
Author: Fairyhearts

#4 Jag tycker du gör rätt Kaisa.  
Att sänka priset på en kattunge som har någon "defekt" skulle inte kännas fel för mig i alla fall.  
  
/Marie

## Comment 11
Author: Zygots

#4, jag har fött upp en del vita skogkatter och även fått en del vita döva kattungar. Jag har nog haft en hel del "tur" då jag sålt ett par av mina döva till personer som själv är döva. För dessa personer har det varit en självklarhet att betala "fullpris" för den döva kattungen. Jag vet flera av dom som till och med kommenterat att dom tog det som en "skymf" att en döv kattunge skulle säljas billigare, som någon sa: det är ju ett kvitto på att JAG som döv inte är lika mycket värd som du som är hörande.

Ja, så hade jag faktiskt aldrig tänkt. 

Jag talade faktiskt med de här personerna i telefon, genom dövtolkcentralen, kanon.

Nu förstår jag ju också att alla döva människor kanske inte vill ha en katt....=) och jag förstår också att man kanske säljer kattungen till ett lägre pris än dom andra, men varför "starta" med ett lägre pris när kattungen är så ung? 

Det är många som tar samma pris för en katt med tex knick som för sina andra katter. Sedan handlar det ju också om HUR mycket man från börja aktiskt tar betalt för sina katter.

Jag har ingen "lösning" och var och en gör som dom vill,och tar betalt vad dom vill. Men att låga priser för våra katter INTE höjer skogkattens status, DET kan vi kanske vara överens om.

## Comment 12
Author: Miraklis

Ja, men varför säljer vi inte katterna till döva!!! Har de inte ett riksförbund? Det är ju en kanonidé!!!

## Comment 13
Author: Zygots

#7, en vit katt MÅSTE ha ett hörselintyg ifrån en veterinär innan den får gå i avel, så en döv katt blir i alla fall inte förälder till registrerade kattungar.

Man kan heller aldrig tvinga en köpare att kastrera en katt de köpt, vill man vara säker på att katten blir kastrat måste den vara det innan den levereras till köparen.

## Comment 14
Author: Labolina_73

Jag kan hålla med hahaha alla i tråden.. :-)

Jag förstår så väl vad Zygots menar men jag förstår ju samtidigt att man kanske säker priset på en katt med defekt.

Jag tror iofs att Zygots menar "felfria" katter.

Det jag faktiskt ofta gör om jag ser en annons där jag tycker att det är lite väl billigt och eller annat jag undrar över som jag inte tycker mej se i annonsen, då mailar jag och frågar.. väntar på svar.. oftast får man svar men ibland inte..

Kram Linda

## Comment 15
Author: Zygots

#12 jo visst och jag har sålt flera döva på det sättet.

## Comment 16
Author: Miraklis

ja, man lär sig ngt nytt varje dag!:-)))

## Comment 17
Author: Zygots

#14, visst var det så jag menade ifrån början, alltså att det annonseras ut registrerade kattungar (ej med knick eller döva) där priset inte ligger högt över det jag betalade för min första skogkatt 1987!!!

Men sedan är ju frågan hur många av ens katter man säljer till uppfödare. En sällskapskatt är och förblir (oftast) just en sällskapskatt. Jag har sålt många sällskapskatter utan några som helst defekter. Deras ägare hade aldrig brytt sig om ifall de hade haft en knick, och hade säkert tyckt att kattungen var värd samma pengar med eller utan defekt.

Frågan är då, skall vi sälja ALLA sällskapskatter till reducerat pris eller bara sällskapskatter med defekter (vet inte riktigt vad som lyder under kriteriet dock)

## Comment 18
Author: lynxeyes

Jag har en kille kvar ur min sista kull, honom har jag sänkt priset på men det är för att han har kroksvans. Annars håller jag med om att det är skrämmande att priserna dumpas såfort kattungen är över 14 veckor... man blir så förundrad... förlorar de sitt värde, är det någon sorts bäst före datum? De är väl lika goa för det, egentligen skulle vi ha MER betalt ju äldre de hinner bli, för dessto mera hinner man fästa sig vid dem ;) (och dessto mer har dom ju egentligen kostat i ombesiktning, mat och sand ) Om Tiger som jag har kvar inte blir såld inom de närmsta månaderna kommer jag dessutom kastrera honom, skulle vilja göra det redan nu (men han är lite för liten för det tycker jag)för att säkerhetställa att han INTE kommer att gå i avel, för i dagsläget känns det som om man inte kan vara säker på någonting, till och med det allre bästa hemmet som verkar vara ett guldhem, kan rätt vad det är råka ut för något / tröttna eller vad som hellst och så hamnar kissen i fel händer o blir raskt pappa till ex antal oäkta-kullar trots kroksvans :(

/ Sophia

## Comment 19
Author: Zygots

#18, Instämmer helt i det du skriver. Det är TUNGT att sälja sina kattungar som blivit ett par dagar/veckor äldre än "bäst före datum" (som tydligen är 12 veckor).

Håller också med om det här med kastreringen, det är inte utan att man börjar fundera på att kastrera de sällskapskatter man säljer, för mer än en gång har det hänt att sällskapskatten plötsligt ingår i ett katteri, eller i alla fall får kattungar och/eller ställs ut.

## Comment 20
Author: mariamia

Men vad är reducerat pris & vad är sällskapskatt? Jag säljer mina som sällskaps katter pga att jag inte kan lämna några garantier för hur kattungen utvecklas. Men även om de säljes till "vanliga" personer så får de betala fullpris.

## Comment 21
Author: Zygots

#20, Ja visst, alla katter är sällskapskatter även om de bor i ett katteri (förhoppningsvis).

Det JAG menar här är katter som säljs till personer som aldrig kommer att ställa ut eller ha katten i avel, pga att dom inte har intresse för det, det lättaste är att skriva "sällskapskatter".

Jag lämnar heller aldrig garantier för hur katten utvecklas om den säljs tilll utstllning eller avel, men sedan finns det också katter som JAG personligen aldrig skulle kunna drömma om att sälja till utställning eller avel.  En katt som fötts hos mig och säljas till en person som är utställnings intresserad måste i alla fall ha vissa grundläggande förutsättningar för att ens komma på tal att säljas som utställningskatt. Men sedan kan jag ju inte "sia" om hur den specifika individen kommer att bli som vuxen, men det är en helt annan diskussion.

## Comment 22
Author: mariamia

#21 ok då är jag med =)

& nej jag tycker inte man ska sänka priset på en kattunge om den bara säljes till sällskap. Inte om den är ua på vetbesiktningen.

## Comment 23
Author: Miraklis

#19 för ett par veckor sedan såg jag ett katteri som betalade tbx 10% av vad det kostade att kastrera deras avkomma mot uppvisande av veterinärintyg/kvitto. Ett bra initiativ tycker jag. :-)..kommer inte ihåg vem det var.

## Comment 24
Author: Zygots

#23, Det var ett mycket bra sätt att kanske få sina kattungeköpare att kastrera katten. det skall jag komma ihåg....=)

## Comment 25
Author: Mylingens

#13 Jodå, jag vet mycket väl att en katt måste ha godkännt hörselintyg för att man ska kunna ha katten i avel. Själv har jag två vita honor just nu som har vars en kull. Men jag tycker inte att det är fel att det står i stamtavlan att där är avelsförbud på katten, då är jag tydlig redan från början mot köparna.

Nä...det är kanske fel att starta med lägre pris redan från så här tidig ålder, det är inte alltid lätt att veta vad som är rätt. En katt med en svansknick som enbart ska gå som sällskap tycker jag inte är ett jämförbart handikapp med dövhet och de två kattungar vi fick förra sommaren sålde vi inte till så lågt pris som Falken. Vi har inte haft någon döv kattunge tidigare och visste inte riktigt hur vi skulle gå tillväga. Min tanke var att vi ville i god tid hitta det där perfekta hemmet för vår lilla speciella kattunge. Vi själva tycker inte att han är mindre värd bara för att han är döv. Men det ställs ändå lite andra krav på en som ägare till en döv katt, vissa saker får man tänka lite extra på. Dessutom så får du inte ställa ut den och det kan man annars med alla andra raskatter med defekter, men som kastrater då.

Ja det är svårt att veta vad man ska göra, men det är intressant att höra andras synpunkter på det, tack! //Kaisa

## Comment 26
Author: Zygots

#25, Ingenting jag skrivit i den här tråden har varit avsett eller riktat till dig personligen.

Jag har bara tagit upp som en generell diskussion vad man kan hitta ute på tex blocket.

Om du tagit min tråd som personlig kritik är jag ledsen och ber om ursäkt, det har aldrig varit min avsikt. Ang försäljning av döva katter tog jag upp de Dövas riksförbund som en möjlighet att kanske prova, bara av välmening, då man kanske inte alltid tänker på det.  

Mitt svar i nr 13, var svar på frågan som nummer 7 ställde (ursäkta mitt fel).  

Alltså igen, denna tråd är INTE riktad till dig personligen.

//Annika

## Comment 27
Author: Mylingens

#26 Ojdå...det blev tydligen helt fel! Jag har inte heller tagit det som om det var riktat till mej personligen. Tyckte bara att det var bra att få en diskussion så man kan se det från fler sidor än min egen. Jag avslutade oxå mitt inlägg med att jag tycker att det är svårt att veta vilket som är rätt att göra och att det är intressant att höra andras åsikter om saken. Så jag förstår ditt inlägg om döva katter och varför man kanske inte ska sänka priset på dom. Jag har inte alls tagit illa vid mej eller tagit åt mej på ett fel sätt, tycker bara om att kunna diskutera olika åsikter. //Kaisa

## Comment 28
Author: Mulan

Hej!

Jag har tidigare inte haft några problem att sälja kattungar, även om de flesta som jag har sålt har gått till sällskap, men nu är det trögt... Jag har en hane kvar till salu och har valt att sätta honom såväl på Blocket som i lokaltidningen, men jag sänker inte priset!! Jag tar 5000kr.

Själv skiljer jag inte på pris på sällskapskatter o avelskatter. Tycker att sålänge det inte finns defekter på kattungarna så finns det ingen anledning att skilja på priset. Däremot har jag en viss "rabatt", jag sänker priset med 500kr om de köper 2 kattungar.

Mvh Malin

## Comment 29
Author: eccentrics

Jag tog fullt pris på min förra lilla ängel Zeus fastän han hann bli lite över 4 månader. Han är ju fortfarande värd den "lilla" slanten för i mina ögen och i mitt hjärta vart han ju värd mkt mkt mera eftersom man hann fästa sig så otroligt mkt. :)

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Jag tycker heller inte man ska ta olika priser för katterna om det är sällskap eller till utställning. Det är svårt att sia om framtiden hur en kattunge blir. Det finns ju de som utvecklas och blir jättefina, vackrast i kullen,fast man kanske inte trodde det från början. Är det inget skönhetsfel eller annan defekt så tycker inte jag att det ska vara någon skillnad prismässigt.

Men "rabatt" vid köp av flera tycker jag är helt ok;)

## Comment 31
Author: LenLass

Jag får väll räkna mig själv som en "etablerad" uppfödare och mitt pris är mellan 4000-4500kr. Det jag funderar över är det Annika skriver i ursprungstexten " inte konstigt att folk tror att skogisen är en långhårig bondkatt" Är det då priset som avgör om katten är en rastypisk katt eller ej? Skall man ta samma pris för en katt som har en "defekt" eller tex inte är extriört korrekt? Annonser där båda föräldrarna har stamtavlor men kattungarna säljes utan har blivit en mycket vanlig företeelse och jag tror nog det bidrar mer till att sänka "raskattstatusen".När vi fick döva pojkar så satte vi priset till 3000kr pga denna defekt. Har idag 2 st 8 månaders kattungar där vi reduserat priset pga åldern, trist men vad skall man göra?

## Comment 32
Author: Allan

Du skriver att det inte går att komma åt blandras-aveln. Jag kan meddela dig att jag känner till en uppfödare som tar den ena blandraskullen efter den andra, utan att någon gör något åt det. Hon blandar skogkatt och exotic och tar 2500:- rakt ner i fickan. Hon har haft mängder med sådana kullar. Men ingen vågar göra någonting! Inte undra på att det blir svårt att sälja äkta skogkatter när det finns sådana oseriösa "uppfödare".

## Comment 33
Author: Zygots

#33 Ja, tyvärr finns det många exempel på det du beskriver. Det jag syftar på när jag säger att det inte går att komma åt problemet, är att de (oftast) inte är medlemmar i någon klubb, vilket gör att man genom Sverak inte kan "agera". Det är inte enligt Svensk lag otillåtet att göra vad dessa sk uppfödare gör, därför går det heller inte att på lagliga väg "komma åt" problemet.

Det som återstår är att försöka "tala" personen/erna tillrätta, och det brukar tyvärr inte ha någon effekt det heller.

Har du något förslag på hur vi kanske skulle kunna göra för att "få stopp" på detta?

//Annika

## Comment 34
Author: Allan

#34 Vad jag pratar om är just en sverak-ansluten uppfödare som tar den ena blandraskullen efter den andra. Ingen gör någonting! Det gäller ju att rensa upp bland uppfödarna och direkt utesluta de som så uppenbart är oseriösa.

## Comment 35
Author: Zygots

Då är det bara att skicka in en anmälan till den aktuella klubben hon är medlem i och sedan sköts det därifrån.

Har du skickat in en anmälan?

//Annika

## Comment 36
Author: SillyZones

Ja, det är ett stort problem... Skogkatten är svårt exploaterad, minst sagt. För att komma tillrätta med problematiken krävs krafttag och en enad "uppfödarkår" Dels tycker jag att vi genom vår rasring kan göra massor. Om man ser till andra rasringar som ställer krav på sina medlemmar för att de ska få bli "certifierade" uppfödare och få stå med som uppfödare på rashemsidan och annonsera om kattungar krävs t ex att man utför vissa tester, att man har ställt ut föräldradjuren med minst ex bedömning i öppen klass mm. Det tycker jag är en god början. Sen finns det ju uppfödare som kasterar sina sällis-katter innan leverans, men det ställer jag mig ganska kritisk till, faktiskt. Men jag vill ha mer kött på benen innan jag uttalar mig om det till 100%. En annan variant vore ju att ha två stamböcker 1 för avel och 1 för sällskap. De katter som man säljer till avel förs in i avelsstambok. En katt som säljs till sällskap men som man sen av olika anlednigar ser passar till avel kan man flytta, med uppfödarens godkännande. en variant, men om den är 100% bra vet jag inte och det krävs ju ett VÄLDiGT stort maskineri för att genomföra det eftersom det inte bara omfattar vår ras. Men att NÅGOT måste göras, det tror jag att vi kan vara ganska överens om?

## Comment 37
Author: Zygots

#37 Bra skrivet. Det förslag du har ang 2 stamböcker hade vi förut, Det var som idag en stamtavla och när du registrerade kattungarna kunde du "placera" katten i vad som hette, "reservregistret". Detta innebar att katten hade ett avelsförbud som du belagt katten med. Du kunde, när som helst häva detta avelsförbud om du tyckte att katten av olika anledningar platsade som avelsdjur. Detta är tyvärr bortaget.

Om andra raser hade det samma vet jag inte.

//Annika

## Comment 38
Author: SillyZones

#38 Tack! Varför togs systemet med reservregister bort egentligen och när?

## Comment 39
Author: Fairyhearts

#37 Tror du har en poäng där , att ha någon form av certifiering för att vara med i vår rasring. Det vore nog inte vore så dumt. Det skulle åtminstone göra det hela lite mer seriöst på något sätt.  
Är lite mer tveksam på mer avelsförbud och reservregister men jag vet för lite om hur det fungerade förr.  
  
Tycker också att tex Sverak kunde ha olika och bättre prissättningar för Uppfödare med tex stamnamn, certifiering (som är på väg), avelshonan/hanen är tex Champion.  De som inte uppfyller kraven kan tex få betala lite mer för sina registreringar.  
Ja det finns säkert många bra idéer men vi måste göra något för att lyfta fram "seriösa"  Uppfödare som verkligen testar, ställer ut, är med i rasringar eller vad som helst. Visar att man är intresserad av rasen osv. Inte bara tar hoppsankullar.  
Skogisen är väääldigt spretig idag vad jag har hört från äldre uppfödare. Det tycker jag är synd.  
  
/Marie

## Comment 40
Author: Fairyhearts

#33 Glömde ju fråga dig Allan om detta du skriver "utan att någon gör något åt det."  
Vad har du gjort åt saken som tydligen vet?  Har Sverak inte gjort något menar du fast det är anmält eller vad. En stilla undran bara.  
Det första jag skulle göra är annars att kolla med klubben där uppfödaren är medlem om inte annat. Så kanske dom kan anmäla om man inte själv vill.  
  
/Marie

## Comment 41
Author: Hella

Jag tycker 5-6000 kr är ett bra pris på raskatter oavsett ras, tycker  att alla ska känna att de har råd att köpa en renrasig katt. Om alla intresserade kunde känna att de har råd, kanske inte en långhårig blandning är lika intressant. Ett dumpat pris   får mej att undra , vad är det som är fel.  

Jag har själv några raskatter och har tidigare fött upp ragdolls, och många gånger fått frågan, -Vad kostar en sån katt? Då låg priset på 5000 kr och många ryggade tillbaks med den bistra kommentaren, - För en "kattj-vel". Ja men hallå, det ligger faktiskt en hel del jobb bakom en uppfödning, du får  dessutom en fullvaccinerad och veterinärbesiktigad katt som du vet har fått en så bra uppväxt som möjligt och du vet vem som är mammakatt resp pappakatt (stamtavla) till kattungen. Du har möjligheten att livförsäkra denna katt och den är dolda fel försäkrad ett antal år framåt i livet.  
  
Nåväl, för några år sen köpte vi en Rottweiler och det är ju en ras också exploderat på marknaden, men då kunde vi ringa till en rottweilerförening, där vi kunde fråga om lämpligt prisklass, kända sjukdomar och om det var nått annat speciellt vi borde tänka på och se upp med inför vårt köp. Denna dam vi talade med kunde sina saker och pratade mycket objektivt om rasen.   Superbra, tyckte vi.  

Skäms lite för att säga att jag inte vet om det finns något liknande i kattvärlden. Om inte, borde vi försöka införa det, och den eller de som åtar sig denna informatörsroll ska verkligen veta vad de pratar om och kunna "sin" ras.

Jag vet själv inte för hur många blocketshoppare jag förklarat skillanden med raskatt resp. huskatt.  Har din katt inte en stamtavla är och förblir den en huskatt oavsett hur renrasiga föräldrarna är och många är de som blivit förvånade.

/Heléne

## Comment 42
Author: Zygots

#41 Jag har fått svar på ett PM ifrån "Allan" som säger att den uppfödare "han" talar om som föder upp mixed-kattungar, inte är skogkattuppfödare utan Exotic-uppfödare. Ja,ja, det är ju lika illa, för det låter ju i mina öron som om den här personen inte är uppfödare alls.  
Hur som helst kan man inte agera om man inte vet vad någon talar om, jag tycker personligen att "Allan" (som för övrigt tackade för sig med orden, det är de seriösa uppfödarnas problem) kanske kunde vända sig till mixed-breed uppfödarens klubb med det här problemet. Det är ju svårt för oss här på NorskSkogkatt i Fokus att agera då uppfödaren tydligen i "grunden " föder upp en annan ras.  
Så till "Allan", säg gärna till om du behöver hjälp eller råd med hur du skall gå till väga så kanske någon utav oss kan bistå dig.

#42Halloj Hella-Pella...=) (hoppas allt är bra) Jag håller med dig, det vore kanon med den typen av "tjänst" och du "skäms" inte ensam, jag har heller ingen koll på om det finns något liknande för våra skogkatter.

//Annika

## Comment 43
Author: Alexej

Intressant diskussion!

Jag jobbar på ett katthem och känner väl till uttrycket "skogisblanding". Alla långhåriga katter kallas idag för skogisar...  Det ni kan göra att kastrera alla katter som inte ska gå i avel. I Amerika kastrerar man redan vid 6 veckor , men med en 12- veckors kastrering finns många fördelar. Ni kan håller rasen ren och därför mer eftertraktad och samtidigt skulle ni hjälper till att minska antalet hemlösa katter. Det har blivit en alltförstor förtjänst på alla skogblandingar genom tex Blocket och ännu värre alla som annonsera ut sin långhåriga "äkta" skogis till parning...

Alexandra från hittekatter![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 44
Author: Zygots

#44, tack för ett bra inlägg, du ser kanske på vårt "problem" med lite andra ögon än vad vi gör. Jag vet inte om du själv är skogkattägare, men det spelar heller ingen roll.

Hos "oss" (läs aktiva skogkattägare) finns det nog att ganska stort motstånd till att kastrera vid låg ålder.

Har du kanske lite mer fakta kring detta? Kastrerar ni alla katter ifrån er som får nytt hem, både unga som gamla?

//Annika

## Comment 45
Author: ingann

såg ännu en annons på blocket med renrasiga skogkattungar som säljes oregistrerade för endast 2000 kr ![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)

uppfödaren? ifråga "Har valt att sälja dom utan stamtavla som många har haft glädje av."

varför göra så om, som hon säjer, båda föräldrarna har stamtavla??? låter i mina öron hur dumt som helst...

## Comment 46
Author: Zygots

#46, detta kan jag heller inte förstå. Det enda jag kan tänka mig är att man slipper kostnade för registrering och allt annat runt det som är ett krav, och faktiskt en garanti för köparen.

## Comment 47
Author: Allan

#43 Du har citerat mig fel. Jag sa inte att det var de seriösas problem att lösa. Utan att ni förstås kan få problem att sälja om detta fortgår. Du har nog missuppfattat mig där. Jag är ingen uppfödare men har ändå anmält.

## Comment 48
Author: Zygots

#48, Jag ber tusen gånger om ursäkt om jag citerat dig fel, eller missförståt meningen med det du skrivit.  
Det glädjer mig mycket att du agerat i detta och gjort en anmälan. Det jag ville komma till var att det är en förutsättning att veta om att det råder "missförhållanden" (vad det än månde vara) för att kunna agera.

Inte skall man behöva vara uppfödare för att tycka att det begås fel. Det känns bra att du tagit ställning. Hoopas att du stannar kvar här.  

//Annika

## Comment 49
Author: ingann

#47 jag skulle inte vilja betala 2000 för en "skogis" som jag inte vet är vet.besiktad, är registrerad, chippad, avmaskad mm mm. hellre skulle jag betala 10 000 och få dessa saker. en katt köper man väl för att man verkligen vill ha den och inte för att den är billig...

## Comment 50
Author: Alexej

#45 nej, jag har ingen skogkatt, men 9 korthåriga fd hemlösa. Men giller skogkatter både för deras utseende och karaktär. Vi kastrerar alla katter från katthemmet, också de fina och långhåriga för att slippa fler kattungar. Kattungar säljes med krav att kastreras sedan. Några katthem har börjat att kastrera redan kattungar, som jag tycker är bra.

Här finns en bra länk över tidig kastrering;

[http://www.cassus.se/susan\_little.htm](http://www.cassus.se/susan_little.htm)

## Comment 51
Author: Mylingens

Igår såg jag en annons på blocket där en långhårig huskatt säljes för ca 2000 kr (kommer inte idag ihåg exakt summa). Men det var en hane och i annonsen står det att han kan komma att bli en fin avelshane. AVELSHANE!!!!!?????? Suck...man blir så trött när man läser sånt. Förr brukade jag svara på sådana annonser och berätta vad jag tycker men det är lönlöst, de försvarar sej med näbbar och klor, så det har jag helt slutat med nu. Men det känns som om man inte kan komma åt detta problemet, folk vill nog inte förstå. //Kaisa

## Comment 52
Author: ingann

#52 Den annonsen såg jag också men han såldes för 1500 kr. det stod att det var en skogskatt och kunde nog bli en bra avelshane. jag svarade på annonsen och låtsades vara intresserad av lilla "Bertil", ställde frågor om stamtavla, om föräldrarna var utställda mm men har inte fått något svar ![Fot i munnnen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-foot-in-mouth.gif).

Lilla Bertil bor i Klippan... det stod inte heller hur gammal han var utan det stod: Blocket.se följer Sveraks & Svenska Kennelklubbens rekommendationer att inte sälja kattungar yngre än 12 veckor och hundvalpar yngre än 8 veckor. **Det måste stå i annonsen att djuren inte säljs yngre.**

## Comment 53
Author: [Borttaget]

När de handlar om etablerade uppfödare så e de viktigt att man tar reda på fakta innan man agerar tycker ja. Ibland kan de ju finnas orsaker. Vet en som blev svårt sjuk för några år sen å var tvungen att sälja alla sina katter. Hon fick många arga mail från andra uppfödare om att hon reade ut sina katter.
