# Skratta inte nu..
Author: UncutDiamond

Men nu vill jag dela med mig utav en väldigt positiv erfarenhet, efter att Miracle har börjat strila, fick han sitta i kattgården (med till gång till två rum) med Rufus som han inte är något vidare förtjust i.. han är ju både kastrat och döv.. ingen som man kan ha kul med precis. Men nu har Miracle fått komma till babystadiet igen, han använder pampers blöjor ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) 

Först trodde jag att han skulle känna sig väldigt generad inför de andra katterna, men med hans personlighet..vad ska man säga. Han tar det med värdighet och ser mer eller mindre ut som om  
"- Wow! Kolla på mig! Jag har blöja! Häftigt va? ;)" och de andra katterna ser nästan lite avundsjuka ut..  
"- Vad har du på dig?! Varför får inte vi ha det? ![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)"  
  
Så nu har vi löst både strilandet och sen så kan han inte heller para honorna när har har blöja på sig. Men på nätterna är har i sin lägenhet tillsammans med Rufus, för då är det blöjfritt.  
  
Skämt o sido, det är värt ett försök. För oss fungerar det jättebra, han strilar på som vanligt. Men som sagt, det hamnar ju i blöjan ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)  
  
Det roliga är att han sitter helt still med rumpan upp i vädret och väntar tålmodigt på att få på sig blöjan.. ;)

/Theresa & Miracle som löst ett stort problem ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

## Comment 1
Author: Mulan

![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Härligt att höra att ngn har provat! Är det newborn stl eller?

JAg har själv funderat på tikskydd till Herr Viggesson OM han skulle känna sig sugen på att strila, men bara varningen var nog för att han ska hålla sig tror jag.. fniss...

mvh Malin

## Comment 2
Author: SChamuels

![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)Gullighetsfaktor.Där har vi min lösning om Kiro börjar strila.Tack för tipset fast jag tänker köra med Libero![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 3
Author: UncutDiamond

#1 Ja den mindsta, newborn, för 3 kg har jag. Funkar kanon, det blir inte blött eftersom blöjan suger upp allt strilande. För oss har det blivit på ett helt annat sätt för nu kan alla katterna vara tillsammans. Jag rekomenderar det verkligen. Och han känner sig inte ledsen eller mår dålig över att ha blöjor på sig, den första gången gick han lite lustigt med sen var det som om han alltid haft blöjor ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 4
Author: UncutDiamond

#2 haha, det går nog bra med det med ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

## Comment 5
Author: Mulan

Törs man be om fotoförevigande, eller är det för pinsamt för Miracle? ![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

## Comment 6
Author: LittleL

#5 Hahaha, precis min tanke... /Sylvia

## Comment 7
Author: WesthKiowas

Men alltså, hur vet ni här han är bajsnödig? Kan inte hjälpa det men jag gillar inte tanken att ha blöjor på katter. Även om de tycker det är okey.

Ps. Pussa på han från pappa Mums som numera är kastrat.

## Comment 8
Author: UncutDiamond

#5HAHA! Nej då, han känner sig inte alls besvärad. Han tycker om att stå modell kan man säga.. ![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif) Men du får lova att inte visa det för någon annan, haha.

Ja.. han var inte så fotovillig just nu men jag lovar att ta en bätte bild imon ;) han ligger i sitt rum och sover just nu, men du ser den liite mellan stolsbenen .. haha ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 9
Author: UncutDiamond

#7 man får klippa hål för svansen och neråt, så att han kan gå och bajsa. Han ska ju inte behöva hålla sig hela dagen.  
  
Miracle hälsar till pappa en basekram

## Comment 10
Author: SChamuels

Hur gulligt som helst ju.Kommer att passa Kiro perfekt,har klurat lite på hur jag skulle göra nämligen om han började strila![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 11
Author: UncutDiamond

För oss fungerar detta jättebra och det påverkar inte katten negativt, och skulle det visa sig att det gör det får man ju naturligtvis sluta använda blöjor.  
  
Jag har testat feliway både i kontakter och spray, men det har inte fungerat något vidare.

## Comment 12
Author: UncutDiamond

Nej nu mina vänner måste jag sova, god natt med er!

## Comment 13
Author: SChamuels

Så länge katten inte mår dåligt av det så är det ju ok.Hoppas ändå jag slipper behöva använda blöjor men gulligt är det![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 14
Author: KarolinaM

Jag har svårt att tycka det ser gulligt ut. Jag tycker det nästan ser tvärtom ut. Kanske för att jag har barn som har blöjor?![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Hur vet man när han ska bajsa då?

## Comment 15
Author: KarolinaM

Aha, såg svaret på bajsningen nu!

## Comment 16
Author: Juliette-

Skönt han tar så lätt på de och att han inte tycker de är jobbigt att ha blöja.. dock så skulle jag vara rädd om man låter honom strila att de faktiskt skall fortsätta efter kastrering???

Jag hoppas än Pommac inte skall få sånna ideér men som 2år snart så tror jag han kan förbli duktig ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 17
Author: UncutDiamond

#16 Jo det är sant, men jag vill absolut inte kastrera honom ännu. Jag har bara fått en kull efter honom än så länge. Och så länge han mår bra av att vara fertil så får han vara det. Strila gör han ju oavsett om han har blöja eller ej, hur man ska få honom sluta vet jag inte. Men det gör inte mig något om han har blöja på sig. Sen har vi ju kattgård så det är inte så att han springer omkring med blöja hela tiden, tanken var att han skulle få spendera mer tid med oss och de andra katterna.  
Han strilar ju inte alltid i blöjan, det är bara någon gång. Jag kan inte säga att han stilar som en galning. Men det är inte kul när det luktar hanpink i skinnsofforna... ;)

## Comment 18
Author: Mylingens

En fiffig lösning som jag sett att de använder sej av i USA, det ska finnas kattblöjor att köpa där.

#16 Det är alltid en risk man tar när man håller en hane fertil som strilar, vare sej dom har blöja eller inte. En hane som strilar som fertil kan mycket väl fortsätta som kastrat. Vår hane var makalös på att strila och det höll han på med under det året han var fertil. De första månaderna efter kastreringen fortsatte han att strila men idag, ca ett halvår efter, har han helt slutat med det. Men jag vet hanar som inte har slutat trots kastreringen...//Kaisa

## Comment 19
Author: UncutDiamond

#18 Vi tycker det är väldigt fiffigt! Man blir så glad när man har löst problemet så att både jag & Miracle är nöjda ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Vad gulligt !!! Tack för att ni inte stänger in honom, alltid, i ett avelshanerum. En stor kram till er!  Jättebra ide. ( Då kan ni både ha kakan och äta den.)

## Comment 21
Author: Snusan

Jag vet fler som använder blöjor till sina fertila hanar och det funkar jättebra. Vi försökte med vår lilla gosse men han tyckte att blöjan var såååååå god att äta upp och jag kände att jag inte ville ha någon blöjförstoppning ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 22
Author: Vettarna

Blöja kanske skulle vara ett bra förslag för kommunen.![F&ouml;rv&aring;nad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-surprised.gif)

Falu Kommun vill att kattägarna ska sopsortera kattgrus och själv åka till soptippen med det. Samlar man däremot på sig 150 kg så kan dom mot en kostnad komma och hämta gruset.

## Comment 23
Author: Mindfields

#22 VA?? Jag kan inte låta bli att skratta..

## Comment 24
Author: Anneli_G

Hehe... vilken rolig men smart lösning... förvånande att han tar det som han gör... tror min katt skulle slå bakut om jag satte blöja på honom... men han fick ju bli kastrat istället så... =)

## Comment 25
Author: Restless

#22 I kommunen vi bodde i förut fick vi betala per kilo sopor, så vi sopsorterade frivilligt kattsand (och blöjor...) och tog en vända till tippen varje månad. Eftersom soptippsbesöken var gratis var det ok, men numer kostar det också där. Nu har vi det lite mer bekvämt och soppåsar ingår t o m i sopavgiften ;)

## Comment 26
Author: WesthKiowas

#22 Då borde ju folk som har blöjbarn också få betala extra och samla ett blöjberg för dom får ju också mer sopor![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Det var nog det dummaste jag hört på länge! Kommuner är bra "sopiga" ibland \*fniss\*

## Comment 27
Author: Vettarna

Ertersom inte soptippen är öppen dygnet runt så kanske en del åker och slänger i skogen eller har påsen med sig och stannar vid någon rastplats och fyller soptunnorna där. Inte kul heller att spara ihop en massa kattgrus som ska förvaras hemma.

## Comment 28
Author: Mindfields

Här ska vi dessutom få nya sopkärl, om nån månad, TVÅ stycken.. dessa har det bestämts att de MÅSTE stå i tomtgränsen, för att sopspioner inte ska bli polisanmälda om de går in på folks tomter för att kika ner i kärlen..  
Ehhmm.. är det nån som har sett våra MURADE murar här i gatan?  
Ska slå hål med slägga?  
Jag kommer sätta mig på tvären o ställa kärlen där det mig behagar \*fniss\*

## Comment 29
Author: AngelicaT

Det kan finnas en nackdel med att använda blöja eller tikskydd. Känner till en hane som haft tikskydd från början av sin fertilitet och hittils inte lyckats göra någon hona dräktig. Vad jag vet har de provat en tid. Deras veterinär tror att tikskyddet gjort att det blivit för varmt åt pungen och katten blivit infertil på det viset. Vet inte exakt hur många timmar om dagen han burit skyddet eller så.

För den sakens skull är det inte säkert att det skulle drabba alla de hanar som bär skydd men det kan vara bra att ha detta i åtanke.

## Comment 30
Author: offsides

Jag skulle aldrig få för mig att sätta en blöja på en katt...

/Johan

## Comment 31
Author: Elinor

Jag skulle aldrig ens tänka mig tanken att sätta blöjor  
på en katt.  
För mig är det inte att hålla katt under naturligt beteende. Möjligtvis så kan jag tänka mig att ha en hane instängd  
i ett rum eller kattgård tillfälligt, för att vänta in en parningshona men sen är det kastrering som gäller.  
/Elinor

## Comment 32
Author: Mulan

Jag skulle kunna tänka mig det en kort period.. MEN under förutsättning att katten själv tyckte det var ok, skulle det bli skämmighet så skulle han få vara utan.. Dock har jag hittills klarat mig utan att behöva försöka, men jag skulle prova om han strilade mycket.. Min hane skulle inte gilla att bara bo instängd i ett rum, då skulle han gråta ihjäl sig... Så då skulle alternativet med blöja kännas värt att prova ett tag..

mvh Malin

## Comment 33
Author: SChamuels

#32 Tycker också det är en ypperlig ide Uncut har kläckt.Jag är emot att stänga in katter iaf då man bor i läg.Resten kan jag inte uttala mig om.Man har ju helt andra möjligheter då man bor i hus.Börjar min strila så kommer jag att prova denna iden om katten själv är med på det....

## Comment 34
Author: [Borttaget]

Absolut!! En bra idé, om katten finner sig i det. Att stänga in en avelshane i ett eget rum, ( oftast litet ) är kort sagt djurplågeri !! Det finns inget mer sällskapssjukt än en hankatt, och att stänga in, utan möjlighet att springa omkring och röja som en katt vill, det är inte naturligt. Det är vi ju så noga med annars, att allt ska vara naturligt! ( Det är nog i så fall mer naturligt med blöja ). Även om man bor i hus, så brukar det inte vara några större ytor, man ger hankatten.  Jag tycker idén är bra.![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 35
Author: UncutDiamond

Miracle går ju absolut inte med blöjor hela dagarna, detta var ett bra hjälpmedel när familjen ska umgås, jag tycker inte att en hankatt ska sitta i ett ensamt rum hela dagarna och att få hela huset nerpissat har jag inte heller någon lust med och att sitta hos honom ca en timme om dagen har jag inte tid med. Och jag har absolut inte tvingat någon att föjla denna idén, men det var ett förslag då min hankatt inte alls bryr sig om att han har blöja på sig och mår bra. Ni som får tratt till era katter när ni har varit hos veterinären vet ju hur obekväm katten känner sig och sitter helt still och vill inte röra sig, eller bara går in i saker och ting. Så beter sig inte min katt alls med blöja, det är ju från katt till katt hur de beter sig men som sagt min katt känner sig inte generad eller över huvetaget inte bryr sig. Han trivs, till skillnad från att sitta i ett rum och glo. Sen tycker jag att forumet är till för att ge varandra tips och råd, alla behöver inte tycka att de är någon genial idé men detta ville jag dela med mig utav för att jag tycker att det fungerar superbra för oss. Det är mycket här i forumet som jag tycker är bedrövligt, men jag svarar inte i de trådarna, har man inget vettigt att säga tycker jag att man ska vara tyst. Svarar men inte så har man ju inte samma åsikt, det räcker. Jag har inte sagt att ni måste använda blöjor till era katter, jag har sagt att det har fungerat bra för oss. OBS ett tips alltså /Theresa

## Comment 36
Author: BlueBlond

Jag brukar inte vara den som diskuterar här precis och det av en anledning. Jag tycker att alla har rätt till att uttrycka sin åskit även om den går isär från den som har startat inlägget. Ni är flera som tycker det är ok med blöja och det är ju upp till er, men vi som absolut inte tycker det skall då inte få säga det ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

Det blir inte mycket av ett diskusionsforum då om åsikterna inte får gå isär!!

MVH

Anneli

## Comment 37
Author: UncutDiamond

#36 Visst får man ha en åsikt men måste man ha en sådan åsikt som om man idiotförklarar den som har en annan. Man kan säga sin åsikt på ett trevligt sätt istället.

Jag anser inte att detta var ett disskusionstråd direkt, utan detta var ett tips. Vill man använda det så gör man det, vill man inte så gör man det inte. Jag frågade inte vad tycker ni om att ha blöja på katterna.

## Comment 38
Author: BlueBlond

Nej jag säger inte att man får idiotförklara någon. Men jag kan ju bara tala för mig själv. När jag fick se detta inlägget väckte det starka känslor hos mig. Även om du inte hade tänkt dig att det skulle bli en diskusion om det utan det bara var ett tips till andra, så får man ändå vara beredd att andra kan reagera negativt på en sådan sak.

Jag själv skulle inte ens komma på tanken att sätta en blöja på någon av mina två hanar. Den ena av dem strilar ibland och när den dagen kommer att jag inte orkar med det längre så får han bli kastrat. Det visste jag om när jag köpte hane att de flesta hanar strilar förr eller senare, så det kom ju inte som en överraskning precis. Men detta är min åsikt .

MVH

Anneli

## Comment 39
Author: UncutDiamond

#38 Jag vet att vi tycker olika om denna frågan . men jag är inte intresserad av vad du tycker och varför du ej vill ha blöja på din katt. det är din ensak . jag vänder mig ju inte till er som inte vill ha blöja till era katter utan jag vänder mig till er som är öppna för att lösa ett problem om ni har några vill säga och vill prova för jag har provat med väldig lyckat resultat.och visst vet jag att hankatter strilar förr eller senare mer eller mindre , det har inte kommit som en överraskning men då är jag villig att testa anda åtgärder innan man kastrerar. Hur man väljer att göra är upp till var och en. Och jag upprepar, detta är inget uppmaning till disskussion till er som inte är possitiva till blöja på era katter, då får ni skriva en tråd själva om hur hemskt det är med att använda blöja på katter. Jag tycker man måste skillja på om man vill ha igång en disskusion eller ifall någon vill ge ett tips. För vem vågar ge tips om det ska bli sånna här disskusioner om hur mycket fel man gör med sina katter. Jag accepterar att andra människor tycker att jag gör fel, men då kan ni skriva en annan tråd och berätta om det om det är så viktigt att få fram er mening. Jag förstår inte själv problemet vad som skulle vara så fel med att använda blöja, katten strilar fortfarande men det kommer i blöjan inte på möblerna osv. Katten mår inte dåligt. Om han visar att han gör det får jag ju givetvis sluta med blöja.  
Och som sagt har det absolut inte kommit som en överraskning att hankatter strilar, det var jag fullt medveten om när jag bestämmde mig för att köpa hankatt. Men det kan även honkatter göra, har varit med om det också men henne stereliserade jag.    
  
/Theresa

## Comment 40
Author: ariel

Vilka diskussioner! Naturligtvis så får alla göra som dom vill,men man måste tåla att andra har olika åsikter...Skulle aldrig sätta blöja på min katt då jag tycker att det är onormalt!/Marina

## Comment 41
Author: UncutDiamond

#40 Jag har inte sagt att du ska använda blöja på din katt, men jag gör de eftersom han inte bryr sig om han har det. Detta var en bra lösning för oss då vi inte ville få hela huset nerpissat och deffenitivt inte sätta honom i ett ensamt rum, han har blöja på sig för att få umgås med familjen. Jajja då får jag väll vara onormal då da, och sen vill jag bara påpeka - Detta var inte en diskusionstråd, detta skrev jag för att ge andra tips om de är öppna för att prova. Visst får man ha åsikter men de kan du hålla för dig själv för jag är inte intresserad utav att höra. För mig är detta forumet något som ska vara ett hjälpmedel, inte för människor som bara söker konflikter. Det är menigen att vi ska hjälpa varandra, sen behöver man inte tycka lika. Men man står inte och skriver att det är onormalt för att man använder blöjor. Då är de lika onormalt att man sätter på hundar tikskydd. Ni som nu inte vill pröva detta med att använda blöjor på era katter ni kan ju skriva en egen tråd om hur hemskt det är att använda blöjor, men i denna tråden tkr inte jag att det är passande och jag lovar, jag kommer inte svara i den tråden. Någonstans borde det finnas hyffs och fason om vad man säger och hur man säger det.

/Theresa

## Comment 42
Author: Zios

\# 41 Nej Theresa du är inte mer onormal än någon annan bland kattfolket![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Kramis Monica & Asslan

## Comment 43
Author: Zygots

Halloj Forumet!

Jag tycker att var och en får göra som den vill och allt passar inte alla men det står var och en HELT fritt att göra som dom vill.

Att använd blöja på sina strilande hamkatter är inte något nytt, jag, och flera andra hankattägare gjode detta redan för 20 år sedan och det fanns säker kattägare före oss som gjode samma sak. Jag tycker att det är helt ok om katten och ägaren tycker det är ok. Jag förstår dig helt och hållet att du inte vill få hela ditt hem nerpinkat, det är faktiskt inte ok för alla att ha det så.

Så heja dig, och stå på dig!

//Annika

## Comment 44
Author: ariel

Var inte meningen o göra dej upprörd,funkar det bra för er så är det ju bra, MVH Marina

## Comment 45
Author: UncutDiamond

#42, 43 Tack för att ni förstår vad jag menar. Jag tycker också att alla ska få ha en egen åsikt och det är ju väldigt viktigt att vi vågar ge varandra tips utan att man får en massa syrliga kommentarer. Och som sagt, jag har ju aldrig sagt att någon måste använda blöja det är ju helt frivilligt. Min Maccus kan jag inte sätta på blöja, men Miracle är jätteduktig så det beror ju helt på vad man har för katt.

Kram till er Monica & Annika.

/Theresa

## Comment 46
Author: [Borttaget]

Va e detta för tokerier? Kastrera den stackarn istället.
